Plug - osnovna tema

plug isti olt koji sam imao još jedan i prodao, a na ovom na pločici piše LEMIND.....neznam kako

free image host

gif image hosting

image hosting site over 5mb

imgur

post images

pic host

upload a gif

windows print screen

screen capture freeware

adult image

- - - - - - - - - -



meni ovo izgleda kao leopard daska, a ne od olta.....inače daska u oltu za mog slavonca je oko 150€
 
Do nedavno smo orali samo ravnjacima, imali smo 2 Vogela 950 i jednog OLT-a 2*14, i nakon tri godine natezanja i prepucavanja sa ocem napokon smo prije mjesec dana kupili Lemkena okretača, nakon samo par izoranih jutara i otac je se zapitao zašto je toliko bio neodlučan da pređemo na nešto što je bolje.
Vogel:




Lemken:



 
Ivane, ovakav ISTI plug NEKORISTEN samo stajao 15 godina pod ambarom platio 100€i kasnije skuzim i zasto, ako ga ne zelis drzati na spanerima, neces se naorati s njim. Ram je "u sredini" nije izmaknut u stranu kao kod drugih jednobraznjaka. Cjelo pluzno tjelo je identicno IMT-ovom a d je OLT ikad imao takvo tjelo, ne znam... Ja sam kupio IMT jednobraznjak poderan do kraja i na taj ram prebacio ovo tjelo i imam jednobraznjak u super stanju a od ovog rama je u planu izrada podrivaca. Osovinu sam vec presjak o i zavario da budu "koljena" jednako okrenuta, navavio sam i "raonik" koji treba samo namontirati dolje na dno noge od pluga ali nikako da se sjetim to odraditi...
 
Ja jedva čekam da se malo situacija popravi da se riješim i ovog jednog Vogela što mi je ostao.
Problem je što je Vogel 3*14 teži za vuči od Lemkena 3*16, da ne pričam o oranju u kukurušnjaku gdje je Vogel valjda najgori.
To gdje crtalo na Lemkenu nije naštimano je tek prvi dan oranja.

Ono što je u ovoj priči najbolje je što više nema naora i razora, nema više vozikanja u krug prazan i bespotrebno trošenja nafte.
Uhlavnom, okretač je zakon.
 
Kod mene Vogel zaorava u kukuruzu sve i to L 950 3 brazde,nema tanjiranja i paljenja,ako neveruješ pitaj mene,i sa obrtačem imaš trošenje goriva i gubljenje vremena na uvratinama razmisli malo...:ppozdrav:
 
Kod mene Vogel zaorava u kukuruzu sve i to L 950 3 brazde,nema tanjiranja i paljenja,ako neveruješ pitaj mene,i sa obrtačem imaš trošenje goriva i gubljenje vremena na uvratinama razmisli malo...:ppozdrav:

U svakom slučaju manje praznog hoda nego sa ravnjakom.
Ovako uvratine orem na dva kraja, a sa ravnjakom oreš u jedan kraj i vraćaš se prazan.
Gdje sa okretačem imam trošenje goriva na prazno kad nemam vozikanja gdje je iole veći komad?

Opet kažem, sa okretačem se rješavam nepotrebnih jaraka po njivama!
 
U redu, podjeliš ju na toliko polja.
A šta kad imaš tablu od 20 jutara na kojoj jednostavno svake godine imaš problema sa vodom u razorima?
Na toj tabli sam razore prošle zime ispodrivao i zatanjurao ih da se jedva poznaju i opet je na svakom razoru voda ležala.
Jednostavno mi se ravnjak zbog tih razora zgadio,sad kad poorem njiva ostaje lijep ravna bez ikakvih jaraka.
 
Za takve parcele je dušu dala(obrtač) ali za pravougaone nevidim neku prednost osim da vučeš još jedan plug na njivi i njakaš reverzer napred nazad,cimaš hidrauliku i košta 4 puta više od ravnjaka...:ppozdrav:
 
Prevrtač je amin za njive neprevilnog oblika lako cemo sa punim duzima i ravnim njivama.

Upravo takvih njiva nepravilnog oblika imam puno.
Maloprije spomenuta tabla od 20 jutara mi je na jednoj strani dugačka 750 metra, dok je na drugoj dugačka samo 35 metara, a drugatabla od 15 jutara mi kreće sa 680 metara i završava i sami špic, na tim tablama me je ravnjak ubijao.

@Kris80
Ja se bavim duhanom, i iz tog razloga sam table morao orati na što manje jaraka, jer kako god da jarak kasnije uradiš red duhana na njemu propada jer ga 'pojede' voda.
 
Upravo imam dosta slične zemlje kao kolega Markokuba i jedino što sam zaključio oranje sa obrtačem i kasnija sjetva to je jedino za niske nepropusne zemlje , možda bi neka drenaža pomogla al otom potom ,... podrivanje nema nikakvog efekta u tom tipu zemlje .
 
Nazad
Vrh