Plasman kruske

Ako si nemoj to da ti smeta ima nas koji ovo pazljivo citamo!
 
Boga mi lepa se diskusija ovde razvila, a sve u cilju do pomognemo jedni drugima... Ja sam se sad skoro definitivno odlučio da sadim Abate, e sad postoje joč četiri sorte koje uzimam u razmišljanje a to su Karmen, Butira, Santa Marija i Viljamovka. E te četriri treba da se odlučim za dve, a sve mi ja izvesnija kao druga sorta Karmen, tako da se definitivno lomim između Santa Marije i Viljamovke...
 
Koje ce povrsine biti po sortama ? Abate primarna, ostalo oprasivaci ili ces povrsinu podeliti na 3 jednaka dela-3 sorte ?
koliko sam citao za Karmen , dosta je perspektivna sorta , ali i da su se u Srbiji podizali veliki zasadi pod ovom sortom. i jos nesto se se samo spomenulo na forumu je da je Karmen dosta zahtevna sorta, pokusao sam da nadjem vise informacija o ovome ,ali bezuspesno..

meni je plan da posto vec imam Viljamovku na manjoj povrsini , prosirim jos sa njom zbog neke ozbiljnije kolicine , a za ostalo sto mi je u planu da sadim , ne mogu da se odlucim za sortiment..
 
Evo i dva zanimljiva clanka vezana za trenutnu situaciju na trzistu kruske u Italiji, Belgiji i Holandiji. Jedan objavljen 18. 12. a drugi 19. 12.

http://www.freshplaza.com/article/116364/Italy-Pears-and-apples-suffering,-kiwis-doing-well
http://www.freshplaza.com/article/116295/Pear-prices-wont-change-much-more-this-season

U oba je evidentno da nisu zadovoljni trenutnim stanjem kako sa traznjom tako i sa cenama. Imajte u vidu da su i Italijani i Holandjani i Belgijanci veliki izvoznici i da i oni nastupaju na Ruskom trzistu. Meni su interesantne cene za razlicite kalibraze, koje se pominju u ovom drugom clanku. Jako je velik raspon cena izmedju sitnih i krupnih plodova. Takodje, predvidjaju da ce pocetkom 2014 ponuda kruske biti dobra ukljucujuci sve sorte a ne samo Konferans.

U ovom trenutku ovo nisu podaci koji su presudni za nas, obzirom da domace kruske nema u ponudi u kolicinama za izvoz ali je interesantno videti sta se desava. Ocigledno da nismo samo mi pogodjeni niskim cenama i slabijom traznjom i treba imati u vidu da u dobrim godinama osim poljaka imamo konkurenciju i u ovim zemljama, plus na sve to treba dodati Juznu Ameriku i Kinu kao rastuce snabdevace ruskog trzista generalno za svo voce i povrce.
 
Plan je 3 sorte po 1200 komada, ukupno 3600...Vodim se nekom logikom da mogu sve da ih prodam i da mi nestižu odma jedna za drugom, nego da imam malo vremena između branje..
 
U baš se zakuvala ova tema. Hteo bih da dodam da ćemo mi u Evropsku uniju ući najranije za jedno 10 godina, tako da se nadam da ću bar jedno šest, sedam moći da pečem dobru vilju bez njihovih nameta. Drugo, vi ste komšije baš uzeli te njihove zakone zdravo za gotovo, ne verujem ni da su u samoj Jevropi tako rigorozni. Bar ne Talijani, Španci, Francuzi, Grci itd. Znam čoveka koji je kupio kazan za rakiju i odneo u Nemačku. On sigurno neće plaćati državi nikakve namete, a ne verujem da ga je uzo da ispeče 50l rakije godišnje. U svakom slučaju, kad uđemo u EU ostaje nam prohibicija, he, he. Šalu na stranu, ovde se vodi lepa diskusija ne samo o plasmanu nego i sortimentu kruške, a kao što je neko već ranije napomenuo, ona je deficitarna roba u Evropi.
 
@Shale jesi li pravio procenu koliki bi prinos trebao da ti bude. Ako se ne varam, u Srbiji bi prosecan prinos po stablu trebao da bude oko 9 kg sto bi znacilo da bi ti trebalo da imas oko 30 t? Odlicno je sto si resio da odvojis vreme berbe jer ce ti pre svega biti lakse da organizujes berbu na vreme i da ne dozvolis da ti plodovi prezru na stablu sto bi bilo pogubno za cuvanje i plasman. A sa druge strane, smanjujes rizik da u slucaju nekog zastoja na trzistu ili velike ponude u jednom trenutku budes na gubitku. Sjajno, samo napred.

@Predrag.l Pazi ja sam svojevremeno pricao sa jednim holandjaninom koji mi je tada rekao da i tamo ima ljudi koji pokusavaju da prevare drzavu, ali ako te uhvate u nekoj prevari ili prekrsaju lako moze da ti se desi da na neko vreme ostanes bez subvencija a za vece prekrsaje i da ti zabrane izlazak na trziste. Sto u startu znaci da su te osudili na propast. Plus, ako je u pitanju zakonski prekrsaj sledi ti krivicna prijava. Nije to tamo bas kao ovde, ono kao munes nekom 100 evra i svi nasmejani i vedri. Tamo inspektori nece tek tako da rizikuju da gube posao i jos mnogo toga zbog neke sitne love. Koliko znam, svi ti nameti se odnose samo ukoliko zelis da trgujes proizvodima. Iskreno, i ja bih bio rigorozan kada je u pitanju proizvodnja hrane za trziste, jer su opasne stvari u pitanju. Lupam, proizvedi 1.000 l nekog krsa od alkohola pa vidi koliko ljudi mozes da potrujes, a da ne pricam o ovima sto prskaju svim i svacim voce i povrce i onda iznose na trziste bez da brinu o karenci. To jedu necija deca. Za to bih oduzimao imanja i dugogodisnja robija. Mozda ovo zvuci rigorozno, ali stvarno ne vidim opravdanje za to sto neko zeli da zaradi koju hiljadu vise preko tudje grbace. A za svoje potrebe, radi brate sta hoces, tvoje zdravlje i tvoj zivot.
 
Ja sam radio neku kalkulaciju na 20 kg/ po stablu tako da bi trebali da imamo od svake sorte oko 25 to, al nije enrealno očekivati ni 30... Međutim nisam još načisto dal će ići viljamovka i karmen, treba da popričam ja malo iskusnijim voćarima od mene, iskusnijim trgovcima i inžinjerima poljoprivrede, pa na osnovu toga da donesem konačan sud... Znam sigurno da če ići 3 sorte, i od svake po 1200 komada, i da će sigurno jodna od sorata biti Abate, koji ima jako bodru cenu za izvoz a takođe može da se uspešno čuva...
 
Ja sam nalazio samo ovaj podatak i manje sto se tice prinosa po stablu. Mada, iskreno to mi nesto deluje previse malo pa bi ga trebalo proveriti. Mozes da pogledas na republickom zavodu za statistiku. Imas mogucnost da dobijes podatke o broju stabala, prinosima i prinosima po stablu. Svakako, idealno je da nadjes nekoga ko bi mogao to da ti kaze iz prve ruke.
 
Netko je pitao za pečenje i plasman rakije.
Po EU je to ovako da bi uopće počeo peči rakiju moraš kazan prijaviti carini ako nije prijavljen kazne su od 3000-300 000 eura,sve zavisi kolike si količine ispekao.
Ako nemaš kotao opet moraš ići u carinu svaki pojedinac koji peče rakiju platiš oko 13 eura za kotao do 100 litara ili 27 eura za kotao 200 litara.
Smiješ ispeči 50 litara rakije za vlastite potrebe oko 17 gradi alkohola ako pređeš preko za 1 litru čistog alkohola 100% plača se oko 7 eura i još na to PDV 25% to bi ispalo za 2 litre rakije od 17 gradi platiš oko 10 eura državi trošarina s PDV-om i najvažnije od svega nesmiješ tu rakiju nikome prodati to je i dalje za svoje potrebe ali izvan dozvoljene količine na koje se ne plasčaju dađbine.
Ako misliš prodavati to je buree bez dna država uzima jako puno i moraš u PDV plačat soc i mirovine, fiskalizacija idr 100 stvari tako kada sračunaš primjer 1 litra Vilje je u trgovini 20 eura ni ti nebi mogao jeftinije proči a za tu cijenu nikome ne možeš prodati,jednostavno je preskupo.
Zato ni ne bakčam se s tim jer kontrole su rigorozne i jako pure po đepu
http://www.glas-slavonije.hr/208621/1/I-rakija-na-meti-poreznika
 
Ma ta statistika je nula... Ja kao budući agroekonomista znam, jako loše je skupljana i pitanje je koliko je verodostojna... Pa meni sustručni inžinjeri poloprivrede rekli da može da rodi i više, a ja bi za prvu ruku, u nekoj 5 godini bio zadovoljan sa ovim rodom, naravno taj rod se može očekivati ako se ispoštuju sve agrotehničke mere...
 
Slazem se da je nasa statistika u najmanju ruku "problematicna" ali od necega se mora poceti :haha: Ovaj podatak za prinos po stablu sam nasao na nekoliko mesta na internetu, pokusacu da potrazim u literaturi cim nadjem vremena pa javljam. Mada i tu postoje problemi sa prilicno zastarelim podacima :udri: Svakako, meni se ucinilo da je ovih 9 kg po stablu malo, ali me nista ne bi iznenadilo ako uzmes da npr. dosta zasada jabuke u Srbiji rodi oko 20-ak tona po hektaru, dok ovi moderniji zasadi donose visestruko vise.
 
Slažem se s tobom... Ja sam razgovarao sa više profesora i asistenata na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, od kojih sam čuo da može toliko roditi... Treba i ovih dana da idem da obiđem neke zasade raznih godina starosti, pa ću čuti o prinosima i prodaji direktno od proizvođača...
 
Gospodo prinos pre svega zavisi od podloge i od izbora sorte. Sejanac daje bujnije drvo i veci prinos i kasnije ulazi u rod, podloga dunja ranije pocinje da plodonosi krzljavija je staje mnoooogo vise sadnica po hektaru i daje manji prinos po stablu.
Druze Njoko mozes li nam ti preneti svoja prakticna iskustva po ovom pitanju a i bilo bi lepo kad bi se ukljucio i Becarina Pusta, hvala!
 
Какав је случај са заштићеним сортама у Хрватској? Је ли могуће већ засађене насаде заштићених сорти легализовати плаћањем неке накнаде?
 
Autohtone ili kako kažeš zaštićene sorte po regijama imaju dodatne subvencije isto tako i stoka u voćarstvu momentalno sada nema nikakve subvencije ali rasadnici dobro prodaju stare sorte voća.
Kada je u državi počeo operativni plan sadnje višegodišnjih nasada to je bilo od državnog značaja jer znali su kada uđemo u EU nema više takvih stvari pa smo dobili poticaje,besplatna analiza tla,savjetodavna samo da se što više posadi,jer nismo imali dovoljno ni za svoju potrebu.
Koliko znam tko je imao stare voćnjake nisu imali nekakva velika prava osim obnove postojećih nasada i za to dobili financijska sredstva , maslina u južnom dijelu RH gdje i dan danas su zaštićena i velike subvencije dobiju ali više od lokalnih gradova i regija(županija) ali i od EU fondova tu prednjači Istra ona je raj za poljoprivedu,voćarstvo,povrćastvo,stočarstvo i eko poljoprivedu.
@bane30 sam si rekao sve zavisi od sorte,podloge,starosti voćke,uzgojnog oblika,kondicije,gnojidbe,navodnjavanja i obrade,tako da donositi neke velike prognoze je nemoguće moj prosijek primjer na 6 godišnjem stablu Viljamovke uzgojni oblik vitko vreteno,bez navodnjavanja je bio oko 13kg 1 klase i 3-5 kg 2 klase s tim da je visina voćke oko 2,5 metra.
 
Druže, ovo su odlični podaci od direktnog proizvođača i to mnogo više cenim od podataka koje daju profesori, rasadničari i dr. Još da nam kažeš koliki razmak između redova i stabala i imaćemo potpunu sliku o rodu po hektaru.
 
@Predrag.l Pazi ja sam svojevremeno pricao sa jednim holandjaninom koji mi je tada rekao da i tamo ima ljudi koji pokusavaju da prevare drzavu, ali ako te uhvate u nekoj prevari ili prekrsaju lako moze da ti se desi da na neko vreme ostanes bez subvencija a za vece prekrsaje i da ti zabrane izlazak na trziste. Sto u startu znaci da su te osudili na propast. Plus, ako je u pitanju zakonski prekrsaj sledi ti krivicna prijava. Nije to tamo bas kao ovde, ono kao munes nekom 100 evra i svi nasmejani i vedri. Tamo inspektori nece tek tako da rizikuju da gube posao i jos mnogo toga zbog neke sitne love. Koliko znam, svi ti nameti se odnose samo ukoliko zelis da trgujes proizvodima. Iskreno, i ja bih bio rigorozan kada je u pitanju proizvodnja hrane za trziste, jer su opasne stvari u pitanju. Lupam, proizvedi 1.000 l nekog krsa od alkohola pa vidi koliko ljudi mozes da potrujes, a da ne pricam o ovima sto prskaju svim i svacim voce i povrce i onda iznose na trziste bez da brinu o karenci. To jedu necija deca. Za to bih oduzimao imanja i dugogodisnja robija. Mozda ovo zvuci rigorozno, ali stvarno ne vidim opravdanje za to sto neko zeli da zaradi koju hiljadu vise preko tudje grbace. A za svoje potrebe, radi brate sta hoces, tvoje zdravlje i tvoj zivot.

@Liskovac Druže sve je to u redu, samo zavisi iz kog ugla gledaš. Sa nametima koje je Njoko spominjao ispadne da država vara i krade proizvođače a ne oni nju. Ja sam za to da i država uzme neki deo zarade, al oni ga preteraše. A što se alkohola koji mi proizvodimo tiče, ja mogu da se kladim da u mojoj vilji ima 5 puta više krušaka nego u recimo Takovo Vilji koja je kod nas neki reper. Tj. ja je pečem od krušaka, a oni od ko zna čega plus aroma i eto ti proizvoda. I sve to uz podršku države. I ko onda proizvodi krš od alkohola? Ne kažem da nema nesavesnih privatnih proizvođača, al ima i nas koji se trudimo da ispečemo kvalitetnu rakiju.
Što se tiče karence i zabranjenih hemijskih sredstava tu se potpuno slažem sa tobom, tu treba biti rigorozan. Mislim, treba biti rigorozan i u kontroli alkohola, al nameti i zahtevi su tu preveliki i prestrogi, da bi se mogao legalno baviti time.
 
Naravno ako sadis na sejancu ali broj biljaka ce biti dosta manji po hetaru nego na dunji sa oblikom vitko vreteno, tako da je najveca eksploatacija na gustom zasadu!
 
Nazad
Vrh