Plasman i cena maline u 2018 godini

pole

poznavalac_prilika



Bas me zanima , sta ce pole da mu odgovori . . .

A STA DA MU ODGOVORIM ??? Nema on blage veze sa stvarnosti... proslu god sam poslovao sa tri 000 nule ove god ulozio suvih para 680 000 din a klinac za sebi trosak nabrao blizu 80 000 din... i sa cim da sirim zasad...jedostavno PREDAJEM SE ..trazim alternativno resenje.... ?

- - - - - - - - - -
 
@Srb1n

Budite iskreni saberite koliko ste ulozili a koliko novca uzeli u zadnjih 5 godina pa recite mi da ste u minusu sa proizvodnjom malina. I 5godisnji prosek da uzmemo ali u slucaju da je zasad vec podignut. Samo pisem istinu a vama istina uvek smeta, uvek trazite razlog da druge optuzite za svoje probleme. Umesto toga promenite ugao gledanja, pa recite, a sta bih to ja sam mogao da promenim da mi bude bolje? Tabu oko izvoza smo razbili, nema dozvola za izvoz svako izvozi slobodno ako ima kupca... E sad to sto je kupca tesko naci to je neka druga prica. Uvek nudim resenje ali nema ko da slusa, lepse je upirati prstom u druge i reci oni su krivi... Na sve nedace koje imamo i losu trzisnu situaciju nadovezalo se i lose vreme prilikom berbe sto je samo jos vise doprinelo da cena bude niska, ispod granice rentabilnosti. Stojim iza svojih reci da 1kg willameta ubranog kosta 0,80eur. Sadasnja situacija nazalost govori da ljudi deo novca moraju da izgube. Za prave malinare to nije problem ali ovi sto su mislili preko noci novac da zarade oni su u problemu jer oni nisu nikad ni racunali da otkupna cena moze da ide ispod 200dinara.

Voleo bih da cujem vase ideje ali molim vas bez toga kako je neko kriv, vec konkretno kako proizvodjaci da prevazidju ovu situaciju? Drzava je omogucila fer i trzisne uslove poslovanja, pokrenite se... Nemojte cekati da vase probleme resi neko drugi, to se nece desiti.

Gledao sam stvari oko protesta, lose da losije ne moze biti, niste slozni, nemate jasne zahteve, nemate jasne stavove a ovamo ocekujete da vam neko pomogne, kako? Kad ni sami ne znate sta zelite...

Stojim vam uvek na raspolaganju ali hrabro i napred bez defetizma i reci ne mogu i necu, zauzmite stav pobednika jer granice ne postoje sami ih sebi postavljamo u svojim glavama. I kao sto posle sunca uvek dodje kisa tako ce i posle ove kise opet doci sunce a sa suncem i bolja vremena za sve prave i iskrene malinare.


::svaka cast:: Svaka cast, posteno si zasluzio svoj sendvic. . .

Svuda vas je rasporedio, nema sajta a da nema BOT-ova na njemu... ::jako_besan::
 
@Srb1n
Budite iskreni saberite koliko ste ulozili a koliko novca uzeli u zadnjih 5 godina pa recite mi da ste u minusu sa proizvodnjom malina. I 5godisnji prosek da uzmemo ali u slucaju da je zasad vec podignut. Samo pisem istinu a vama istina uvek smeta, uvek trazite razlog da druge optuzite za svoje probleme. Tabu oko izvoza smo razbili, nema dozvola za izvoz svako izvozi slobodno ako ima kupca... E sad to sto je kupca tesko naci to je neka druga prica.

Voleo bih da cujem vase ideje ali molim vas bez toga kako je neko kriv, vec konkretno kako proizvodjaci da prevazidju ovu situaciju? Drzava je omogucila fer i trzisne uslove poslovanja, pokrenite se...

Evo ovako, sto se tice visegodisnjeg proseka vi ga pominjete samo u kontekstu proizvodjaca pa bi bilo normalno da isti kriterijum primenite i na hladnjace pa da vidimo koja hladnjaca je u minusu i pred kolapsom.
Cena maline u svetu ne oscilira vise od +-5% i kod nas je prosle godine prosecna cena bila 2.33e uz izvoz 89.300t a ove ( do 01.06.) 2.05e uz izvoz od 99.000t..sto znaci da ne postoji ni jedan TRZISNI razlog za ovako nisku cenu.
Ono sto smo pricali prosle godine, da ce malinari biti prinudjeni da, zbog lose cene stede na djubrivu i zastiti sto ce se odraziti na kolicinu i kvalitet roda u ovoj godini se nazalost pokazalo tacnim.
Ovo sto vi pricate "Veliki ste proizvodjac, zaradili ste sigurno, malo te zalihe sada odvadite slobodno dok ne dodju bolja vremena." nije normalno jer bi to znacilo da neko jednu godinu zaradi a onda naredne 4 radi na nuli ili u minusu i razvlaci ono sto je zaradio prve godine...a ulaganja u proizvodnju treba da pokriva odakle?

Sto se tice izvoza, u pravu ste da ne trebaju dozvole za izvoz vec vam treba licenca za izvoz..i tu postoje jos neki problemi sa pravilnikom, recimo proizvodjac koji napravi hladnjacu u kojoj zamrzava svoje voce gubi status proizvodjaca i postaje preradjivac (iako je realno produkt prerade "hladan vazduh") sto za sobom povlaci sasvim druge uslove, tehnologa, sertifikate, dozvole, inspekcije...

Zanimljivo je da se niko od hladnjacara ne zali na zalihe, zastoj u izvozu...i sve ono sto smo slusali pre dve godine.

Kad me pitate za resenje, ja sam vec pisao o tome nekoliko puta ali vi to malo olako shvatate da ne kazem potcenjujete.
Potpisivanje ugovora sa proizvodjacima, onaj ko nema ugovor ne moze da proda hladnjaci- ako ne moze da proda nece ni da sadi - ako se ne sadi onda nema ni naglog i ne planskog sirenja malinjaka a drzava da uredi trziste.
Zasto je nemoguce dovesti nekog od velikih preradjivaca iz Belgije ili Nemacke u Ivanjicu?
Kad vec svima nude "ko vam god nesto ponudi mi dajemo barem 5% bolje uslove" neka ponudi i njima.
Kad vidite ko je sve usao u biznis sa izvozom maline-sirovine jasno vam je da ovoga nema nista..
 
onaj ko nema ugovor ne moze da proda hladnjaci
Ko nema ugovor?
Samo to?
Široke ruke, mašala, ja očekivao da im se zabrani da za njihove pare kupuju bilo šta bez naše dozvole, kad ono samo ugovor uslov.
Popustljivo, previše popustljivo, treba to još stegnuti.
Možda da oni nama daju njihove pare, a mi da im kupujemo šta mislimo da im treba, jer mi to sigurno bolje od njih znamo?

Bože koje se sve budalaštine ovde neće pročitati.
Da usloviš nekoga od koga će kupovati a od koga ne sme.
Ludost.
 
Ko nema ugovor?
Samo to?
Široke ruke, mašala, ja očekivao da im se zabrani da za njihove pare kupuju bilo šta bez naše dozvole, kad ono samo ugovor uslov.
Popustljivo, previše popustljivo, treba to još stegnuti.
Možda da oni nama daju njihove pare, a mi da im kupujemo šta mislimo da im treba, jer mi to sigurno bolje od njih znamo?

Bože koje se sve budalaštine ovde neće pročitati.
Da usloviš nekoga od koga će kupovati a od koga ne sme.
Ludost.

Eto,ova zemlja ti je decu iskolovala,omogicila ti da zakucis,stvorila ti sorte visnje i sljiva koje uzgajas,napravila ti traktor.A ti pljujes po radnim ljudima.Prosipas nam gluposti o liberalnom kapitalizmu,iritiras ljude...

Zar se ne prepoznajes kao potpisnik ovog pisma :osmeh:?


http://www.lektire.me/sastav/pismo-drugu-staljinu_131
 
A STA DA MU ODGOVORIM ??? Nema on blage veze sa stvarnosti..............................jedostavno PREDAJEM SE ..trazim alternativno resenje.... ?

- - - - - - - - - -

U jednom delu je izgleda pogodio .

Gledao sam stvari oko protesta, lose da losije ne moze biti, niste slozni, nemate jasne zahteve, nemate jasne stavove a ovamo ocekujete da vam neko pomogne, kako? ............................................

citiram


Drzava je bila dovoljno pametna a oni koji su pregovarali u ime @@@@@@@@ nisu bili dovoljno iskusni i drzava je nasla resenje ,

da to odugovlaci da splasne taj strajk , koji je bio vrlo opasan u to vreme za drzavu. I uspela je to da odugovlaci i odugovlaci

i ljudi su izgubili volju u vremenu . I drzava je videla da kad je vec spala ta tenzija bolje da taj novac podeli u neku drugu stranu.

od 4:12 pa dalje . . .


Znam , sad ce ovi nervozni da skvice , " gledajte sta ovaj kaci , pa to je sasvim druga tema nema veze sa malinama . . . . . ."

E pa ima , vidite da nas rade po istom sablonu , ko da prepisuju a mi ( narod ) nikako da se opametimo ?

Svi se mi na istoj vatri pecemo , pa dal smo radnici , poljoprivrednici ili vojni veterani . . . sve jedno . . . . . .
 
Ne boj se Limeni,evo Ucitelj,ili kako ti to volis vise Gazda,te pozdravlja...
9k=



staljin-ww2.jpg
 
Poslednja izmena:
Prosle god. nas je zvanicno manje 39 000 a otislo je , nezvanicno i nekih 50 000 iz zemlje. Za par godina, niti ce biti malinara a ni hladnjacara . Neko je nasao dugogodisnje resenje za cene malina u Srbiji..
 
Ko nema ugovor?
Samo to?
Široke ruke, mašala, ja očekivao da im se zabrani da za njihove pare kupuju bilo šta bez naše dozvole, kad ono samo ugovor uslov.
Popustljivo, previše popustljivo, treba to još stegnuti.
Možda da oni nama daju njihove pare, a mi da im kupujemo šta mislimo da im treba, jer mi to sigurno bolje od njih znamo?

Bože koje se sve budalaštine ovde neće pročitati.
Da usloviš nekoga od koga će kupovati a od koga ne sme.
Ludost.

Idi pa probaj bilo gde u Evropi da prodas nesto ovako kao sto ti prodajes, bez ugovora na crno.

Ma ima baksuza, ja sam svoju višnju ove godien vozio 70 kilometara baš iz razloga što mi je jedan korekan čovek iz neke hladnjaće rekao da su moguće takve situacije...kaže mi čovek u poverenju, teraj to gde je bog rekao, ovde, gde su mene angažovali, svašta može da se desi, a kud ćeš ti u ponoć kad ti vozač javi, druga klasa.
Strovaraš i gutaš.

Natovaris visnju na " zatvorenu i dezinfikovanu" traktorsku prikolicu pa je truckas 70km do mesta "gde je bog rekao"..pare na ruke a nakupca bas zabole sto Gvozden "prsce" bez maske jer je sva ta prica o programu zastite, doziranju i rokovima samo jos jedna teorija zavere pa nema ni potrebe da se toga drzis ko "jevandjelja"..
Sta ce nakupac dalje da radi i ko ce to da jede, j.be se Gvozdenu on uzeo pare.
Sa ugovorom ide i kontrola pa dodje agronom na njivu, proceni rod, uzme plod i list na analizu, da savet..
Nikome ti nista ne zabranjujes nego se hladnjaca stiti ugovorom od takvih kao sto si ti.
 
@Srb1n

Mozes da gledamo i prosek hladnjaca, najbolje se to vidi u bilansima. Spreman sam da ih analiziramo.

Ne razumem zaista ljude koji se u sve razumeju a nece da se pokrenu i zarade novac? Meni je to u najmanju ruku cudno.

Kakva licenca za izvoz? Jel znate vi o cemu pisete??? Nikakva licenca ne treba, potrebno je da ispostujete zahteve kupca koji zeli da kupi robu u skladu sa standardima jer tim standardima vi dokazujete da je roba ispravna i da se sprovode sve mere kontrole kvaliteta. U najmanju ruku potreban je haccp ili ifs ili brc standard i to normalno da kupac za svoj novac hoce da bira kakav proizvod zeli da kupi. Ako malina ode u supermarket onda mora da postoji sledljivost tog proizvoda u slucaju da nesto nije u redu, da se pronadje recimo visak pesticida ili noro virus isti proizvod ce biti vracen nazad u lancu snadbevanja a krivac mora biti kaznjen, mora se ustanoviti propust. I to ljudi sve rade, ulazu u posao jer razmisljaju dugorocno i jedna losa godina ne znaci da je smak sveta i da ce svet da propadne.

Ugovori izmedju hladnjaca i proizvodjaca se vec prave na bazi kooperacije ali nikako na bazi partnerstva jer kako da bude partner neko sa 20ari malina ili 1ha nekome ko je ulozio puno vise od njega u objekte, standarde, radnike , neko ko rizikuje svoj kapital da bi se bavio poslom izvoza. Ako zelite partnerski odnos moze ali onda izdvojite novac i nadjite hladnjacu koja ce da vam dozvoli da otkupite deo preduzeca putem akcija npr i sl. To je isto nacin kako bi moglo da funkcionise na boljim relacijama proizvodjac-hladnjaca. Ipal smatram da je moj model bolji ali ga treba sprovesti u delo.

@pole
Zasto se predajete, ja mojim prijateljima kazem da sade. Prosle godine se zaradilo, budimo realni i iskreni nemojmo da se pretvaramo i pisemo neistine. Ja sam dugo u poslu cak delom i u proizvodnji. Znam koliko sta kosta i znam proizvodjacku cenu. Mi svi moramo da se ''spustimo na zemlju''. Od 20ari ne moze da se zivi, to moze da bude dodatni prihod. Ne moze ni od 50ari... Ali od 1-2ha moze ali mora ozbiljno i dobro da se radi, mora da se ulaze, mora da se razmislja dugorocno.
 
Idi pa probaj bilo gde u Evropi da prodas nesto ovako kao sto ti prodajes, bez ugovora na crno.
Ako nema ugovor onda je na crno.
Ma kad ti tako kažeš :)

Natovaris visnju na " zatvorenu i dezinfikovanu" traktorsku prikolicu pa je truckas 70km
E sad si se ofirao skroz
Vidi se koliki posao radiš, toliki da ne kapiraš da se i nečim drugim osim traktorom može transportovati :)
er je sva ta prica o programu zastite, doziranju i rokovima samo jos jedna teorija zavere
Vidim kopkaš po mijim komentarima, pa kad već bunariš izbunari negde i onaj gde pišem o kontroli fitosanitarne inespekcije, i dobijanju rezultata analize pre berbe, rezultata koji su, naravno u skladu sa normama.
Ali ne znaš ti o tome ništa, sve je to špansko selo za tebe.

Kad reče nakupac..
Naravno da nakupcima ne dajem, pisao sam ko su mi, uglavnom, kupci, ozbiljne firme, u kojima ta tvoja gospa Goca mogla, eventualno, da kuva kafe, piše i to u komentarima, traži.

Nego..i te vaše hladnjače, vaši glavni kupci, to brate treba izbegavati po svaku cenu.
Naravno ko može, ko ume da organizuje prevoz i nečim što nije traktor, recimo, ko ima dovoljno robe da mu se taj prevoz isplati, da ga neko ozbiljan uopšte sasluša, da se bilo čime izdvoji iz mora malih, nevažnih, motokultivatorproizvođača.

Hladnjaća je hladnjača, skoro pa samo trgovac, nema mnogo prostora za poslovne kombinatorike, pa kad se zezne i plati skupo, ili loše proceni pa proda jeftino, ukopan je, nema na čemu drugom da se vadi nego na svojim dobavljačima, mora da vas kolje, nema izbora.

Veći sistemi, sistemi sa proizvodnjom (ne primarnom poljoprivrednom) mnogo lakše peglaju te omaške i kad im se dese, pa je zato bolje sa njima poslovati.

Uz sve to i činjenica da i među tim hladnjačarima ima mnogo tašnamašnaiplavušagoca biznismena, onih što su do juče čupali korov po malinama pa odlučili da naprave hladnjaču, kupe džip i da se pokažu u selu, takve treba izbegavati.
Ako se može.
A ako ne, napraviš ugovor sa njima, i bog da te vidi :)
Al pričaš sa Gocom, malo li je :)
 
Degenu iz robaja
Drzava ti skolovala cerku, a ona kad je zavrsila studije, umesto da leci tebe, otisla da pusi crncima kurceve, a ti ostao da pusis krdzu u robajima.
Jel imas ti ugovor za to?
 
Pazi, razumem tvoju nemoć, glupost, bedu u kojoj živiš, razumem da kukaš da ti država nekako pomogne da izađeš iz nemaštine i sirotinje u kojoj životariš, ali da dovde ideš, e to ne razumem.
Nikada nisam tražio da administrator reaguje ali sad hoću.
Iako si slepac koje kmeči da muse daju pare, ovo se ipak ne sme.
 
Kako ti to lepo rece Limeni robe,istina boli...Gubitnik si u zivotu,niko i nista,ali nek ti bude za utehu nisi jedini evo ti i brata PP-a.Doduse ima vas jos puno u ovoj zemlji...

- - - - - - - - - -

staljin_290x168.jpg
 
Ma nek si ti pobednik.
Nego, kako to da pobednici kukaju i traže da im se pomogne, a gubitnici uspevaju da guraju sami?
Nešto si pobrkao.
 
Cika sa slike je u mnogim stvarima bio u pravu...Sve vas i tzv. vlasnike kapitala,dakle lopove,gamad i bandite kojima nista nije sveto,kao i vas njihove robove treba unistiti.
 
Da li ce konacno administracija reagovati..

https://postimg.cc/image/y5ec2e5hn/

Svakoga uvazavam nikad nikome nisam pisao na ovaj nacin. Imam razumevanja, znam da je tesko, da ljudi grcaju , da se bore ali razumevanja za ovakav bezobrazluk nemam.
Mozes da kacis , a mozes da se zalis i nadleznim organima.
Ja sam ti nesto obecao i tebi i ovom pusacu kurceva iz robaja, a svoja obecanja nikada ne ostavljam neispunjena.
 
@jevto

Hajmo da mi kazemo kakvo drustvo i drzavu zelimo? Imali smo socijalizam, nije nam valjao, sada imamo kapitalizam ne valja nam ni to. Da li mi znamo kao narod sta zapravo zelimo? Razumem da neko ima drugacije stavove od mene ali primitivizam i slicne stvari ne mogu i necu da razumem. Ja sa svima komuniciram u prijateljskom i fer korektnom tonu isto ocekujem i od drugih. Tako sam vaspitan, ali kada neko nema ono osnovno vaspitanje onda je sve dzaba.
 
Nazad
Vrh