Plasman i cena maline u 2018 godini

Ovde cena već danima varira od 80 za drugu, do maksimalnih 120 dinara za prvu klasu. Čujem da postoji i teća od 60 do 70 dinara, ali ja to "zadovoljstvo" nisam imao.
Već tri dana ne berem zbok kiše jer mi ne pada na pamet da je neko gura u klasu po svojoj volji, a juče nisam zbog Vidovdana.
Neću brati sve do nedelje, a za tada sam okupio ekipu i "udaramo" na ceo malinjak. Po prognozi bi trebalo biti suvo pa mora ići u klasu I

Evo slike maline koja po eventualno lošijoj volji kontrolora, može lako završiti u trećoj klasi zbog toga što je mokra, iako nema nijedne fleke ili tačkice od truljenja:

https://ibb.co/ivxTUy

https://ibb.co/ficnpy

Kiša, kiša i kiša ...
 
Poslednja izmena:
Prosto neverovatno, ni prosle god. nije valjalo ali ovo je ravno katastrofi i covek ne zna sta raditi.. Polanu na 60 ari sam pokosio, ostavio Polku na 30 ari i to je to. Trenutno je cena 80 din. Na pocetku i kraju branja, berac ubere 15 kg. jednostavno su takve sorte da ne moze vise, ja placam 200 din na sat i ne vidim nacin da dovedem radnike, bracemo porodicno pa koliko uberemo. Apsurd je da radis nesto i nemas da placas radnike. Inace prosek branja za sezonu, kod mene, je 20 kg po beracu, za osam sati sa dve pauze, jednostavno je tako kod ovih sorti i zamisli, celu sezonu bi beraci bukvalno brali za sebe a ja bio u minusu nekih 20- 25 din po kg ubrane. a sada ono najcrnje, mi imamo dva meseca berbe i porodica treba da bude aktivna svo vreme i nista drugo ne radi sem branja a od toga ne moze da se zivi, znaci kraj. Pokositi i zaposliti se negde za 25 000 din. Sto je nekome i cilj, ili mi se samo cini.
 
Poslednja izmena:
Ovde cena već danima varira od 80 za drugu, do maksimalnih 120 dinara za prvu klasu. Čujem da postoji i teća od 60 do 70 dinara, ali ja to "zadovoljstvo" nisam imao.
Već tri dana ne berem zbok kiše jer mi ne pada na pamet da je neko gura u klasu po svojoj volji, a juče nisam zbog Vidovdana.
Neću brati sve do nedelje, a za tada sam okupio ekipu i "udaramo" na ceo malinjak. Po prognozi bi trebalo biti suvo pa mora ići u klasu I

Evo slike maline koja po eventualno lošijoj volji kontrolora, može lako završiti u trećoj klasi zbog toga što je mokra, iako nema nijedne fleke ili tačkice od truljenja:

https://ibb.co/ivxTUy

https://ibb.co/ficnpy

Kiša, kiša i kiša ...

Pa bolje je da pada kisa na ove cene.Najdraze mi je zbog ovih koji ne mogu da pune hladnjace po ceni od 80 dinara (druga klasa od utorka 100%)
,a
Rekoh onom mom "biznismenu" da svodi racune,berba se privodi kraju,a on ne veruje,kaze,mala tonaza je ubrana,berba je skoro pocela,treba da traje do polovine jula.:haha:
 
Pa bolje je da pada kisa na ove cene.Najdraze mi je zbog ovih koji ne mogu da pune hladnjace po ceni od 80 dinara (druga klasa od utorka 100%)
,a
Rekoh onom mom "biznismenu" da svodi racune,berba se privodi kraju,a on ne veruje,kaze,mala tonaza je ubrana,berba je skoro pocela,treba da traje do polovine jula.:haha:
Pa znam kolega, kažem ti zato nisam ni brao. Nije to sad ni neki poseban bojkot od mene, već neka interna računica.
-Ne želim brati po kiši.
-Ne želim da mi ide u ko zna koju klasu.
-Neka deo i opadne, ali čim progreje sunce ići će prva klasa i akontna cena, pa na kraju šta bude.
Na sreću dobro je zaštićena i uprkos ovolikim kišama retkost je pronaći trulu. Desi se i sam znaš obično u sredini u delu oko žice, ali tek po neka. Otkinem je, bacim na zemlju i nastavim.

P.S
Nemaju oni pojma o berbi.
Meni pre deset dana čovek na otkupu kaže "auuuu kako je rodila malina ove godine". Vidi tutumrak da stiže mnogo robe a pojma nema da je rano i brzo precvetala i da će berba trajati minimum 10-ak dana kraće nego inače.
 
Na koji nacina ljudi iz drugih gradova Srbije da se pridruze nekom udruzenju koje ne u protestu?
Konkretno mislim na Brus i Aleksandrovac. Ovde nema niti jednog udruzenja, niti ce ikad ko protestovati-zato I imamo najnizu cenu u zemlji.
Ako neko zna kako da se pridruzimo protestu neka napise...
Ne znam , vidis da u Ivanjici ne mogu da se skupe....
 
Prosto neverovatno, ni prosle god. nije valjalo ali ovo je ravno katastrofi i covek ne zna sta raditi.. Polanu na 60 ari sam pokosio, ostavio Polku na 30 ari i to je to. Trenutno je cena 80 din. Na pocetku i kraju branja, berac ubere 15 kg. jednostavno su takve sorte da ne moze vise, ja placam 200 din na sat i ne vidim nacin da dovedem radnike, bracemo porodicno pa koliko uberemo. Apsurd je da radis nesto i nemas da placas radnike. Inace prosek branja za sezonu, kod mene, je 20 kg po beracu, za osam sati sa dve pauze, jednostavno je tako kod ovih sorti i zamisli, celu sezonu bi beraci bukvalno brali za sebe a ja bio u minusu nekih 20- 25 din po kg ubrane. a sada ono najcrnje, mi imamo dva meseca berbe i porodica treba da bude aktivna svo vreme i nista drugo ne radi sem branja a od toga ne moze da se zivi, znaci kraj. Pokositi i zaposliti se negde za 25 000 din. Sto je nekome i cilj, ili mi se samo cini.
Evo,nama u Arilju su doveli Turke da prave vestacku kozu.Dace im subvencije za zaposlene,a oni ce nas drzati na minimalcu....Nekome se to vise isplati nego da proizvodimo malinu i zivimo od nje.....
 
Pa naravno, evo i kod nas u Kv planiraju da otvore fabriku za motanje kablova, po sistemu, dosta ti je robe 25k, imas da platis racune i za malo hrane. Ostalo? Sta ostalo? Pa jel jedete najjeftini hleb u evropi, sta biste jos hteli nezahvalni bednici, vozite svi kola od po 100k din i skupo vam gorivo koje je poskupelo samo 10 din?

Eto, u planu im je da budemo jos bedniji i jos jadniji

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Evo,nama u Arilju su doveli Turke da prave vestacku kozu.Dace im subvencije za zaposlene,a oni ce nas drzati na minimalcu....Nekome se to vise isplati nego da proizvodimo malinu i zivimo od nje.....

Ne cudi me, vestacka koza u Arilju, pa kako nisu doveli par fabrika za preradu maline, kupine itd. kao krajnjeg proizvoda. Negde sam procitao, da ima oko 4 000 artikala gde je malina osnovna sirovina. Sta je sledece, fabrika za proizvodnju silikona i vestackih trepavica.
 
Poslednja izmena:
A sledece izvoz budala-robova iz srbije
I kod mene ima turaka koji siju neke pantalone i ostalo. Plata minimalac, normalno, moraš biti na birou. Uslovi kao u zatvoru... U ostalom kao i svuda radiš za gazdu a tebi ako ostane kora hleba ti si dobar.
Polako se prodajemo kao Vijetnam i Benglades, gde ljudi rade za par patika a u toku meseca proizvedu 100 pari po osobi.
 
Pitanje svih pitanja,sta dalje? Da li da se nadam nesto boljoj ceni sledece god. i da pocnem da ulazem u 1/3-nu malinjaka,ili da odustanem.
Potrebno je sad ulaganje sopstvenih aktivnosti oko dizanja lastara,borba s korovima,adekvatna zastita (isekcid,fungicid.kasnije i akaricid...amino kiseline za bolju pripremu za nerednu sezonu) sve to kosta. Al ako se desi da se mora bojkotovati berba ne zbog svoje tvrdoglavosti , no zbog NE ISPLATIVOSTI berbe ? Cemu sve to ulaganje??? Veoma je KOMPLIKOVANO!!!
Sto se tice ulaganja , ako se odlucim da nastavim.U prehranu sem petla 4-4-4 ,100-200 gr/m/d nista vise . Kad krene berba ,ako se ima matematike tad pojacati kpk vodorastvorljivim SKUPIM djubrivima???
Motikan se eliminise ...??skupa stavka. Desixas i slicno pojeftinjuje proizvodjacku cenu.
Eeeh ta rucno brana berbaaa, naj skuplja stavka, 60-80+? din /kg sto zavisi od vise cinilaca???.
Mini kombaj od Vujanica pre nekoliko dana brao kod Polica .Uocio sam da bere 50% . A Policev kombajn je brao 30% ,sa korigovanjem ,juce isproban i video sam da bere oko 55% ,uverenja sam da se izvrisi jos korigovanja postiglo bi se da bere 70+?%.
Sto znaci po, "digitron malinaru" ,prosek, berba kombajnima se moze dovesti na cenu od oko 20-30 din/kg ? toliko ulog do berbe na prinos obrane maline 6t/ha. Na otkupnu cenu oko 1 eur je SANSA, SAMO za neke parajlije sa plantazama od 5-10-15 i vise ha. Sto ih vec ima u Poljskoj,Uk.Bugar...ii itd
Svi mi mali i manji malinari NEMA sta vise da trazimo u malinarenju.
Mozemo se SAMO nadati i "koprcati " jos koju god. dok ne shvatimo i dignemo ruke od malinarenja.
Licno vidjenje problema svih malinara sveta...? vreme ce pokazati,da li sam u krivu? Pozzzz
 
@pole

Staro pravilo kaze sledece, kad svi vade da onda treba saditi... Mi kao narod imamo kratko pamcenje a cesto i selektivno. Kada su se novci lepi uzimali ta vremena su se zaboravila a to nije bilo tako davno. Polako, docice opet ta vremena. Bas me ovih dana zovu neki prijatelji i pitaju sta da rade, rekao sam im da to rade sve po propisu i da podizu povrsine ako mogu. Rqzmisljajte malo i dugorocno. Veliki ste proizvodjac, zaradili ste sigurno, malo te zalihe sada odvadite slobodno dok ne dodju bolja vremena. Verujem da se bavite malinarstvom jer to zelite dugorocno da radite a ne zato da bi vam malina posluzila u spekulativne svrhe.

Jos jednom desetogodisnji prosek otkupa maline je 1,30eura. Znaci ima dovoljno prostora da se zaradi ako se dugorocno radi.
 
pole
.................Svi mi mali i manji malinari NEMA sta vise da trazimo u malinarenju.................................

poznavalac_prilika
Rqzmisljajte malo i dugorocno. Veliki ste proizvodjac, zaradili ste sigurno, malo te zalihe sada odvadite slobodno dok ne dodju bolja vremena. ..............................


Bas me zanima , sta ce pole da mu odgovori . . .
 
Zanimljivo je da SVO voce u Srbiji ode za dz.


Tako je to kad Bata Andrej drzi monopol na izvoz voca...!

Mora neko da plati ove izbore sto su na svake 2 godine, da se plate oni silni autobusi sa poluretardiranim NEljudima sto se voze od grada do grada po Srbiji! Mora neko da im plati sendvice sto aplaudiraju velikom vodji!

Sve to kosta jbg i neko to mora da plati!!! Od onih socijalnih slucajeva sto zive u 40-50kvadrata dobijenim od drzave, ne moze da uzme nista, jos mora da im daje!

Najlakse mu je da otima od radnih i vrednih domacina! ::jako_besan::
 
@Srb1n

Budite iskreni saberite koliko ste ulozili a koliko novca uzeli u zadnjih 5 godina pa recite mi da ste u minusu sa proizvodnjom malina. I 5godisnji prosek da uzmemo ali u slucaju da je zasad vec podignut. Samo pisem istinu a vama istina uvek smeta, uvek trazite razlog da druge optuzite za svoje probleme. Umesto toga promenite ugao gledanja, pa recite, a sta bih to ja sam mogao da promenim da mi bude bolje? Tabu oko izvoza smo razbili, nema dozvola za izvoz svako izvozi slobodno ako ima kupca... E sad to sto je kupca tesko naci to je neka druga prica. Uvek nudim resenje ali nema ko da slusa, lepse je upirati prstom u druge i reci oni su krivi... Na sve nedace koje imamo i losu trzisnu situaciju nadovezalo se i lose vreme prilikom berbe sto je samo jos vise doprinelo da cena bude niska, ispod granice rentabilnosti. Stojim iza svojih reci da 1kg willameta ubranog kosta 0,80eur. Sadasnja situacija nazalost govori da ljudi deo novca moraju da izgube. Za prave malinare to nije problem ali ovi sto su mislili preko noci novac da zarade oni su u problemu jer oni nisu nikad ni racunali da otkupna cena moze da ide ispod 200dinara.

Voleo bih da cujem vase ideje ali molim vas bez toga kako je neko kriv, vec konkretno kako proizvodjaci da prevazidju ovu situaciju? Drzava je omogucila fer i trzisne uslove poslovanja, pokrenite se... Nemojte cekati da vase probleme resi neko drugi, to se nece desiti.

Gledao sam stvari oko protesta, lose da losije ne moze biti, niste slozni, nemate jasne zahteve, nemate jasne stavove a ovamo ocekujete da vam neko pomogne, kako? Kad ni sami ne znate sta zelite...

Stojim vam uvek na raspolaganju ali hrabro i napred bez defetizma i reci ne mogu i necu, zauzmite stav pobednika jer granice ne postoje sami ih sebi postavljamo u svojim glavama. I kao sto posle sunca uvek dodje kisa tako ce i posle ove kise opet doci sunce a sa suncem i bolja vremena za sve prave i iskrene malinare.
 
Zanimljivo je da SVO voce u Srbiji ode za dz.
pa tako ti je sa kolonijom jeftina radna snaga i sirovine za jeftinu eksploataciju, nije valjda da ste progutali zvaku zapada da su se obogatili samo teskim radom i pamecu.....
koje sirovine srbija ima, pa poljoprivredne izmedju ostalog ,a tu su i novinari -stare prodate duse ,da loze narod i vrte pricu u krug svakih 4-5 god.+ botovi koji nas ubedjuju kako je i 1000 din zarade godisnje- profit!
http://www.telegraf.rs/vesti/ekonom...e-donosi-najvise-novca-zarada-i-do-30000-evra
 
Nazad
Vrh