Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
0,8e proizvodnja? Jer to uracunato do vage ili do branja? SLAZEM SE SA POZNAVAOCEM DA TREBA DA SE OVO SVE POGASI.TAD NEBI BILO PROBLEMA

- - - - - - - - - -

Desavaju se ti rekordi ali na duze vreme mislim da je 100kg ar a prosek branja oko 50kg. Ko nabere za 30dana vise od 1,5t taj je dobar ali ne 1 sezonu vec tako godinama
 
@slavisa0101

Lepo sam napisao, ne mozete ocekivati partnerski odnos sa nekim a da pri tome ne zelite da prihvatite podelu rizika poslovanja. Vi ste poseban covek a ima jos posebnih ljudi na ovom forumu jer nesto sto svi prihvataju kao dokaz koliko neko dobro ili lose posluje jedino vi ne prihvatate kao validan dokument. Pa kad odete u banku ili bilo koju instituciju nosite upravo dokumenta za koja vi kazete da je "maskiranje"... Necu komentarisati koliko je velika glupost napisati tako nesto. No ljudska glupost i svemir su neograniceni.


0,80 eura ubrana u gajbu i dovezena do vage, hladnjace, otkupne stanice cega god. To je cena proizvodnje, ispod toga ne moze.

@framboise

Evo jedan video:

https://www.youtube.com/watch?v=DK0r5yta_VA

Tu je gospodin koji je vise puta bio svetski rekorder. Nije profesor, ne predaje, ne pise knjige vec prakticno proizvodi najbolju malinu, poslusajte ga malo.

Ne znam na osnovu cega ste zakljucili da proizvodjace drzim jako nisko? Ja se proizvodnjom ne bavim direktno, to rade neki drugi ljudi koji znaju vise od mene.

A posto od mene ne zelite nista da naucite imate priliku da ucite od gospodina sa snimka.
 
Tog "gospodina"poznajem lično.Zbog toga je i bilo moje pitanje Marko17.Prve korake malinarske ucio od njega.
Ne znam da li ti je prijatelj ili veruješ u televiziju.
Da odlično poznaje malinu(proizvodnju) stoji i skidam kapu.Ali način na koji je postao svjetski rekorder ne bih da komentarišem i druge mutne radnje...
 
@slavisa0101

Lepo sam napisao, ne mozete ocekivati partnerski odnos sa nekim a da pri tome ne zelite da prihvatite podelu rizika poslovanja. Vi ste poseban covek a ima jos posebnih ljudi na ovom forumu jer nesto sto svi prihvataju kao dokaz koliko neko dobro ili lose posluje jedino vi ne prihvatate kao validan dokument. Pa kad odete u banku ili bilo koju instituciju nosite upravo dokumenta za koja vi kazete da je "maskiranje"... Necu komentarisati koliko je velika glupost napisati tako nesto. No ljudska glupost i svemir su neograniceni.


0,80 eura ubrana u gajbu i dovezena do vage, hladnjace, otkupne stanice cega god. To je cena proizvodnje, ispod toga ne moze.

@framboise

Evo jedan video:

https://www.youtube.com/watch?v=DK0r5yta_VA

Tu je gospodin koji je vise puta bio svetski rekorder. Nije profesor, ne predaje, ne pise knjige vec prakticno proizvodi najbolju malinu, poslusajte ga malo.

Ne znam na osnovu cega ste zakljucili da proizvodjace drzim jako nisko? Ja se proizvodnjom ne bavim direktno, to rade neki drugi ljudi koji znaju vise od mene.

A posto od mene ne zelite nista da naucite imate priliku da ucite od gospodina sa snimka.

Da,obrt mi je 10 000e a ja prijavim 3 000e. Vodis se ne zaposljen a radis kod kineza, ne overis knjizicu njima se smanji nezaposljenost 10% a ti ne radis, radis tehnicki na kolima i naravno znas kako ide, mozda banku malo teze da zamazes ili oni tebe a ostalo sve papir trpi. Kakve ugovore overavamo? E to je ljudska glupos da ne znas kao sta se sve radi

- - - - - - - - - -

Sta rekosmo 0.80€ cena proizvodnje,a cena koja kosta skladiste tj hladnjacu do izvoza je....? Poznavaoce?....ajmo...

A to zavisi.njemu rekao 1 da kosta 0,8 i to je. Mene jedan malinjak kosta 0,5 zato sto je takva njiva.manje obrade,prskanja a veci prinos. Tako se potrefila njiva

- - - - - - - - - -

I sad da mlatim da je 0,5 a ove sto me izadju preko 1e da zanemarim

- - - - - - - - - -

Da je sve transparento i bez mazanja nebi mi ni 1 hladnjaca dugovala jos iz 2016 god.gde je ta roba? Ja bih voleo da se ispita sudski koja kolicina je otkupljena i gde je zavrsila.tako bi se nasao visak moje robe
 
@framboise

Vama je sve "mutno" a nekima drugima "maskirno", cudan smo mi narod zaista.

@tandir @slavisa0101

0,80 eur kosta 1kg maline to je cena... Od vise ozbiljnih ljudi sam dobio tu informaciju. Samo vi proizvodjaci ne mozete da se dogovorite...
Troskovi hladnjaca, pa znaju se i to nije nikakva tajna, znaju se troskovi zamrzavanja, skladistenja, kutija, kesa, traka, zna se koliko otprilike kosta prerada robe u rolend, griz ili bruh... To su opste poznate stvari.

@slavisa0101

Takve stvari koje vi pominjete su protivzakonite , ja pisem kako se radi po zakonima Republike Srbije, kako radi npr jedna hladnjaca, koja celu svoju proizvodnju izvozi, koja poseduje sve standarde i sertifikate , koja za sve cifre i brojeve u svom poslovanju nekome odgovara. Ne bavim se stvarima o kojima vi pisete.

To sto vama neko duguje je vasa greska i vas propust u poslovanju.
 
"Ko nemoze da proizvede 20 tona po hektaru maline neka radi neki drugi posao, neisplati se" "mora se raditi sa novim cistim sadnim materijalom", "nemogu ovaj posao da rade pumpadjije, tajkuni itd" poslusajte ga naucitcete nesto vi novajlije sa ovog foruma, poslusjte svaka mu je dobra sta to kaze legenda Stojic https://www.youtube.com/watch?v=DK0r5yta_VA

Framboise naravno da licno znam Stojica.
Razisli smo se u shvatanjima kad se okrenuo sorti Polka, jer je bio je sampion u Vilametu (cak i Mikeru) i mislim da se sada kaje zbog svoje neverovatne odluke (nece lako da prizna)- ali to je duga prica
 
Poslednja izmena:
Dobar dan svima.Iscitah par poslednjih stranica na brzinu.
Voleo bih da nam uvazeni poznavalac skenira koji zvanican dokument npr. sa carine po mogucnoscu sa cenama pa da se uverimo kakva je trenutna situacija.
Ako nije u mogucnosti da nam izadje po tom pitanju u susret,mogao bi da nas uputi na neke svoje licne reference,tek da vidimo sta stoji iza njegovih reci.
Bojim se da su mnogi usli u posao sa malinom koristeci relativno jeftin novac,odnosno povoljnije kredite nego ranijih godina.Ali "djavo je u detalju".Bez obzira na nize kamatne stope obim kredita od npr. 500 hiljada evra pri kamati od 4% godisnje nosi u prvoj godini oko 20 hiljada evra samo na ime kamata plus glavnica.Potrebne su veoma visoke zarade da bi se ovo izdrzalo finansijski.Dakle neki bi da uzmu malinu dzabe da bi postali gazde.
Pa ne ide to tako u Evropi postovani evropejci.
---------------------
Crops je isplatio malinu po 150 plus prevoz (tu naknadu jos uvek cekamo)
 
Ona koje je placena 120 din u proseku tu su stvari jasne, ali sta da radimo sa nasim hladnjacama koje dolaze iz tradicionalno jakih krajeva kada je proizvodnja maline u pitanju gde se nalazi i najveca i proizvodnja i najveci rashladni kapaciteti a koji su malinu platili malo vise od pomenutih 120 din, 150 i vise din je platila zapadna srbija. E te hladnjace trpe strahovite gubitke. Nije problem prodati malinu placenu 120 din, moze i ona ide ali stoji i pravi gubitke ova skupo placena.

Bosna ima kvalitetniju i jeftiniju malinu od srbije, eto odgovorio sam.

Dok mi pisemo trziste je zivo a vi proizvodjaci necete da se uzmete u pamet. Zato sledeca godina bice na granici rentabilnosti pa ko prekostane pricace...

Sto se tice hladnjaca i troskova tu su stvari jasne , razlikuju se u 2-3 centa gore ili dole i to nije strasno, problem je na strani proizvodjaca koji ne mogu da se usaglase. Kada meni ozbiljni ljudi koji rade 1-2 ili vise hektara najbolje srpske maline Willamete a poreklom iz Zapadne Srbije koji se bave proizvodnjom preko 10 i vise godina kazu da ih 1kg ubrane maline kosta 0,80 eura onda na ovom forumu nastane panika pozivaju se na neke profesore i slicne ljude koji se bave samo teorijom a ja ipak volim vise da mi to kazu ljudi koji imaju iskustva, znanja a i tradiciju u datoj proizvodnji.

Cak i ta cena malina koja je placena u zapadnoj Srbiji od 150-160din,sto nije ni 1,5e ne moze da napravi "strahovite gubitke" zbog kojih bi hladnjaca propala pa sve i da su celokupan rod otkupili po toj ceni.
Da se osvrnem na Mondi ponovo (a ovo je slucaj i sa drugim hladnjacama) koji ima otkupne stanice po Arilju i Ivanjici gde je malina placena nesto skuplje nego kod nas pa opet kada uzmete prosek cene (120-160) to je 140din ili negde oko 1.15e.
Nemojte zaboraviti da je malina na jugu Srbije kao i kod nas u Kraljevu jedno vreme u hladnjaci Pantelic otkupljivana po 80din a tu malinu sada niko ne pominje.
Da bi hladnjaca poslovala negativno sa ovom cenom na mestu direktora,menadzera.. moraju da sede potpuno nesposobni ljudi(da ne upotrebim neki gori naziv).
Nije meni problem da prihvatim tudje misljenje ako ono ima nekog smisla i ako je koliko toliko konstruktivno.Na primer sa @marko17 se ne slazem u vecini stvari ali ako covek iznese neki konstruktivan predlog rado cu ga podrzati(posebno ako isti ukljucuje pritisak na drzavu).Isto vazi i za vas,iznesite neki konstruktivan predlog umesto tih kontradiktornih stvari o kojima pricate.
Ako celo vreme pricate da mora da se "smanji cena a poveca kvalitet" a sa druge strane i sami kazete da je cena kostanja u proizvodnji 0.80e i da "ispod toga ne moze" onda bi bilo dobro da obrazlozite kako zamisljate da se izvrsi bilo kakva usteda na prihrani,djubrenju,odrzavanju...bez posledica po kvalitet.
Koliko je placena malina u BiH?
Izvedite prosek cene pa uporedite sa prosecnom cenom kod nas i videcete da je placena isto koliko i nasa ili poljska.
 
Ajde poznavaoce reci nam koliko to sve kosta po kg maline posto je "opste poznato"....cifre.....nemoj opet da nas mazes zamenom teza....kad pricas o ceni proizvodnje maline ne pricas da je to "opste poznato" nego se bavis ciframa....i to netačnim i proizvoljnim.....cena kostanja g.sveznalice-neznalice iz godine u godinu raste....rastu cene djubriva,pesticida,raste cena radne snage jer radi takvih kao vi KOJI BI HTELI DA SRBIJA POSTANE ZEMLJA JEFTINE RADNE SNAGE ,KAO DR KONGO,VIJETNAM i sl ljudi masovno odlaze iz ovog mulja od drustva....gde caruju lazovi,prevaranti,kriminalci i špekulanti,gde posten svet ne moze pristojno da zivi od svog rada....ali neka...polako....mehur se puni.....kad dodje do vrha,zna se....pozivas se na neko znanje,veze,kredibilitet pa daj bre da vidimo ko si....delujes iz neke jazbine,mraka...ja moje ime i prezime ne krijem...ni @pole ni @vilamet @srb1n.....
 
Samo da dopunim uvazenog kolegu Tandira.Srbija nema uslova da postane zemlja jeftine radne snage jer je u gadnom problemu sa natalitetom.Jedino da uposli u nove fabrike svoju najvecu drustvenu grupu-penzionere,mislim da ih imamo trenutno oko milion i dvesta hiljada.Doduse zakon o penalima za prevremeno penzionisanje statisticki skriva stvarno stanje jer mnogi u drustvenim firmama sa jednim uslovom za penzionisanje ne zele da idu.
Inace na sajtu ambasade SR Nemacke mozete se informisati o olaksanim uslovima za dobijanje posla za drzavljane Srbije.Od prvog novembra tekuce godine ukinuto je trazenje saglasnosti Agencije za zaposljavanje Nemacke.To u praksi znaci da je potrebno naci poslodavca voljnog da vas zaposli i da prilozite sertifikat o odgovarajucem poznavanju jezika i ispunjavate zahteve za radnu vizu!

- - - - - - - - - -

Sta bi sa poznavaocem?Izadjite,iznesite misljenje,svi cenimo demokratsku diskusiju.
Dajte neki relevantan podatak...
 
Poslednja izmena:
Srbine napisao si @marko17 se ne slazem u vecini stvari ali ako covek iznese neki konstruktivan predlog rado cu ga podrzati(posebno ako isti ukljucuje pritisak na drzavu) ....
Ja se zaista trudim da svaki moj post bude konkstruktivan, tacan, informativan.... sto se tice drzave i pritiska evo mog misljenja: nikada drzava nije kao u poslednih par godina pomagala proizvodjacu, ako ste registrovano gazdinstvo imate pravo na povracaj (zavisno od regiona Srbije od 40 do 55% od ulozenog)
-sertifikovane sadnice
-protivradnu mrezu
-sisteme za navaodnjavanje
-traktor vocarski
-itd
Od marta 2018 (uz odredjene uslove ) moguce je traziti srestva iz ipar fonda EU ...... procitati o tome (kako ucestvovati) muka mi je da pisem...sve je na sajtu Ministarstva
Licno sam dobio sva srestva nazad a nisam clan nijedne partije.... Ono gde ce biti veliki problem u sledecoj seznoi je novi sistem koji se uvodi o placanju doprinosa za sve sezonske beraca (razlog zbog kog sam pisao o rukama koje beru a koje su iz kuce)
Oni koji od drzave ocekuju da ona odredjuje cenu otkupa, to vreme je proslo na zalost. Ja cu licno pokusati da dobijem od Ipar fonda srestva za mini hladnjacu (moje komsije i ja) Pokusajte da su udruzite, i idemo dalje, tako cemo biti manje zavisni od hladnjaca koje ce tada imati manje mogucnosti da nas ucenjuju.
 
@ marko 17

Sto se tice ministarstva poljoprivrede,to stoji povracaji su 50% odnosno 65% cene bez PDV-a.Ko je u sistemu PDV - a ima povracaj i na njega,ali to je vec druga prica.Ove godine je uradjena prava stvar sa subvencijama za traktore i na tome treba drzavi cestitati.Nadam se da ce se ista prica ponoviti i naredne godine bez obzira na IPARD.
Tesko da ce neko od obicnih poljoprivrednika omirisati sredstva od IPARD-a,obzirom na kriterijume.Potrebno je najmanje 2 hektara jagodicastog voca da bi se uslo u postupak za hladnjacu ili mehanizaciju.Strucna osposebljenost i papirologije brdo....A za to udruzivanje,nisam siguran ali mislim da ne moze,vec samo kao fizicko lice po ovim uslovima ili pravno po rigoroznijim.
Imacemo ubrzo,pre marta prvi konkurs za mehanizaciju pa cemo videti sta ce biti.Ali sam siguran da ce ta sredstva ostati nedostupna za preko 90% poljoprivrednika.
I zaboravite na bilo sta kinesko u IPARD-u,jer roba mora biti iz ogranicenog broja PRIHVATLJIVIH zemalja...Pogodite kojih.
 
Sto ne kazete cake za te subvencije.ja znam za navodnjavanje. Traka kpk ne moze za maline vec samo za jagode i da je na 1 racunu najmanje 50 000din. Meni je sve instalirano i sad svake god kupujem po potrebi samo da popravim. Mozda i skupim 50 000 ali iz vise puta. Ipak pazljivo sa tim upustanjem
 
Ne ocekujem ja od drzave da odredjuje cenu otkupa vec da radi svoj posao!
Ako je bilo mesetarenja i dogovaranja cene maline pre sezone a bilo je i sam ministar je rekao da je zbog dogovaranja cena kaznjeno nekoliko hladnjaca (niko ne zna koje su ni kako su kaznjene) da se to uradi javno.
Ako ima noro virusa da se kaze iz koje hladnjace je roba,da li je uvezena ili je domaca.
Ako se uvozi malina da se tako i oznaci na pakovanju.
Ako je neka hladnjaca pokusala da prevari kupce mesajuci sorte da se prozove javno.
Ako je NESTO dogovoreno posle putovanja u Poljsku da se javno kaze sta je dogovoreno i da se dogovoreno ispuni a ako nije neka se javno kaze nije bilo dogovora.
Mi smo imali situaciju da su malinarima"zamazane oci" navodnim dogovorom,prekinuti su protesti i prodje sezona i nikome nista..niti je ko kriv niti ko odgovara.
Ja sam par puta postavljao pitanje ako neko zna da kaze koliki je bio rod i izvoz maline 2015god(da ne bude od prosle godine posto kaze poznavalac da je jos ima u hladnjacama),a mozete da pogledate i rod i izvoz iz godine u godinu pa da vidite kako se"friziraju"podaci o rodu i izvozu.
Umesto toga mi imamo situaciju da se"prepusta trzistu da odredjuje cenu i drzava se ne bi mesala u slobodno trziste".
Kako trziste moze da bude slobodno ako imate opsti javasluk,moze da uvozi ko sta hoce,pakuje kako hoce,obelezava kako mu odgovara,fitosanitarna inspekcija sta to bese..kao da igrate utakmicu bez sudije pa kako ko koga zajebe(izvinjavam se na izrazu).
Imate zvanican podatak ministarstva poljoprivrede BiH u kojem se kaze da se 36% roda maline reexportuje odnosno izvozi u EU preko Srbije!?
Kazu kako ne mogu da prodaju nasu a onda uvoze iz BiH pa prepakuju i preprodaju kao srpsku.
Pa ko je ovde lud?
 
Sto ne kazete cake za te subvencije.ja znam za navodnjavanje. Traka kpk ne moze za maline vec samo za jagode i da je na 1 racunu najmanje 50 000din. Meni je sve instalirano i sad svake god kupujem po potrebi samo da popravim. Mozda i skupim 50 000 ali iz vise puta. Ipak pazljivo sa tim upustanjem

Tacno,mislim da je za sve najmanji iznos 50 000,sem za neku opremu u vezi pcelarstva gde je 20 000.I od ove godine PRVO SE KONKURISE SA PREDRACUNOM,PA POSLE DOBIJANJA RESENJA IZ MINISTARSTVA SE KUPUJE.Naravno prvo treba dobro razmisliti i prouciti uslove pa konkurisati.Ipak je cinjenica da je ove godine odobreno preko dve hiljade traktora sto je veliki korak.Jos samo da mi proizvodimo traktore,a ne da nam se odlivaju devizna sredstva...ali bolje je i ovako nego nikako.
 
Slavisa upravo ne izlaziti iz ovog posla vec kako sam vec napisao iskrciti stare "izanjale" zasade, posaditi "heljdu" ili neku drugu kulturu koja ce obnoviti i ozdraviti zemlju, izvrsiti pritisak na drzavu da se napravi "Repro centrar" za sertifikovane i sigurne sadnice, i za 2-3 godine biti spreman sa kako rece Stojic "najmanje 20 tona po hektaru" i uci u spriralu cena koje ce sigurno tada krenuti da rastu (vec vidjeno u istoriji malinarstva u Srbiji) to je formula za uspeh u ovom poslu (naravno od drzave traziti i dobiti sve subvencije o kojima sam gore pisao (zaboravio sam da napisem da se subvencije daju i za stubove u malinjacima)
 
............................................................ izvrsiti pritisak na drzavu ....................................................................

Na koji nacin !?! . . . . pa upravo ovde kad se pomenu protesti , demonstracije i ( ne daj boze ) motke odmah se javi neko da

kaze kako " ulica i sila " ne resavaju nista , vec nam je potrebno samo malo vise znanja ( 30 tona po hektaru )

a malo manje pica i prsute ? ( u zimskom periodu )

Evo za 25.12 ( sutra ) je zakazan skup malinara ispred vlade srbije . . . . . . . . pa ce mo videti
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh