Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Stvarno si ozbiljan Miloica, koliko i "novo" malinarstvo oko tradicionalnog malinarskog regiona Kraljevo, tebi je do sale , ok samo se salite ja cu prestati sa upozorenjima i savetima uskoro!
 
Pole, primam izvinjenje postovani kolega, omakne se i meni na ovom "klaviru"od slova....da se razumemo nikada nisam rekao da samo trziste odredjuje cenu maline, ono je bitan faktor ali svakako ne jedini....ja mislim da je kvalitet jedan od najvaznijih faktora prodaje (uspeo sam ali jedva, da prodam moju zamrznutu malinu samo zato sto je bila kvalitetna-brao i ujutru i uvece-korektnoj hladnjaci koja je to prepoznala- a finasiski je bilo bolje da sam je prodao kao svezu za 160 dinara) ponovo te molim da procitas moje postove sta se desava u Bosni, (pogledas broj 2 film http://hhf.heko.ba/2015/10/drugi-o-nama-b92/ ) i okruzenju i shvatis da pocinjemo da zaostajemo za drugima.....naravno da bi drzava (Ministarstvo poljoprivrede) moglo mnogo toga jos da uradi pre svega na jednom Repro centru - gde bi proizvodjaci uz subvencije dobijali cist sadni materijal..... organizovanoj prodaji proizvodjaca i njihovog brenda (pomoc u gradnji vise hladnjaca "pravih zadruga" u razlicitim delovima Srbije- kroz buduce Ipard fondove i drzavne subvencije) posete sajmovima manifestacijama, Sve to dragi Pole utice na cenu, i jos mnogo toga a ne samo trziste.... ali mi smo, kao sto vidis ljudi koji i kad potenciras uspeh genijalnih Stojica, Karaklaica i ostalih sve ponistavamo i kolektivno vucemo na dole, nemamo svest zajednistva i zelje da budemo bolji od nasih Oceva ( i tu me zezaju kad pomenem mog Tatu) Isto tako kao i kod proizvodjaca i kod hladnjacara postoje "bitange" ali i oni koji zele da posteno rade ovaj tezak posao, zato ih sve ne stavljam u isti kos, smatram da smo svi deo jedne ekipe "medalje" i ovog teskog posla i da moramo istrebiti vasi, kukolj na sve strane, od pocetka do kraja ciklusa... od ovog posla sa malinom zivi najmanje 250000 ljudi kod nas zato ga moramo osavremeniti i biti ponovo najbolji...
Koliko mi se cini Heko je samo ispostava Master Fruitsa u BiH,odnosno Master Fruits je vecinski vlasnik..
Kako bilo,i njima su pre par godina kroz donaciju za "poboljsanje sadnog materijala" uvalili zarazene sadnice kao i nama https://youtu.be/hHqpX5Pf1xE
Ima lepih ideja u tvom postu.Slazem se da treba sto pre pokrenuti institut,strucne ljude imamo ali izgleda da politicke volje nema.
Mislim da bi najveci problem sa sadnim materijalom bio kako eliminisati zarazene malinjake.Cak i da se ide na podelu besplatnih sadnica takva zemlja je neupotrebljiva za sadnju maline najmanje 3god(optimalno 5-7) a ubediti ljude da zatru malinjak i ostanu bez kakvog takvog izvora prihoda moze postati Sizifov posao.
 
@pole

Pa vi u svemu sto neko napise vidite samo teorije zavere. Poslusajte malo sta @marko17 zbori, trebace vam to u narednom periodu. Ili mozda vi imate bolje resenje, da ne berete dok cena ne dodje na nivo koji vama odgovara? U situaciji kada je kriza i kada vas savetuju ljudi koji imaju vise iskustva od vas vi to sve zanemarujete i nastavljate da se ponasate kao da ste vi najpametniji i kao da najvise znate. Porazmislite vi da se ponovo aktivirate malo oko namestaja dok ne prodju ova krizna vremena.

@zombi13

Ne mozemo da biramo parcele ali mozemo da se potrudimo da prinosi budu bolji, pa pre 10 i vise godina imali smo vece prinose nego danas, sto nije normalno.

- - - - - - - - - -

@cunami

Zasto tako postovani @cunami, sta vas je toliko iznerviralo? Mi diskutujemo razmenjujemo ideje, misljenja. Da bi preziveli ova vremena koja nam dolaze a koja ce biti teska moramo biti dosta mudri.
 
Ko je otvorio temu/hladnjace u problemu/? Sta mlatite o tim zatvaranjima hladnjaca. Malina je isla dobro do sredine berbe,posle i sad se prodaje sa nulom ili mali minus. Kupina je isla sa malid dobitom ali dobit, jel znate koliko ide visnja? Duplo nd otkupa! Proizvodjaci znaju cenu na koju bih voleli da prodaju, neko 1,5e neko 2e. A koja je ta izvozna cena na kojoj je hladnjaca na nuli ako je sad izveze? Poznavaoc je upucem pa kazi po kojoj ceni je minimum prodaje ako je npr 50%roland

- - - - - - - - - -

Inace koliko primecujem nema sirenja zasada,vade se losi malinjaci ili delovi parcela tako da nece neki problem da se stvori. Zalihe imaju jer su kupili jeftino pa sad nekom stoji npr 100t ×1e + rashodi,kamate banke ali to je zato sto i oni hoce na 100 000+rashodi prerade... da zarade jos toliko. Koliko pamtim poleta kosta 125din a zaradio je i to srecom 35din ako je dao na AV 160. Kod nas je 80% otisla na 120
 
Sta ja imam da pisem kad vi sve bolje znate...? Izlazi roba ali po kojim cenama, sta cemo sto se ta roba neretko i reklamira zbog kvaliteta? A sta cemo sa time sto ima dosta maline koja nije ugovorena i stoji slobodna... Kao i mnogi drugi vi stvari posmatrate suvise uprosceno...

Visnja ima dobru cenu ide i preko dva eura to nije problem, nije je imalo i zato je cena bila dobra , a ova cena ce pomoci hladnjacama i proizvodjacima da se malo oporave.

Kupina je krenula dobro a sada je ponovo stala a ima je na lagerima sirom Srbije.


Mnogi ce izaci iz proizvodnje maline u narednom periodu i mislim da je to na neki nacin i dobro, nama su potrebni ozbiljni proizvodjaci, oni koji posao proizvodnje maline jako dobro poznaju , razumeju a koji pre svega ne ocekuju da od toga posla brzo i lako dodju do zarade.
 
Srbine podatci o kapitalu firme su dostupni svima (na bosanskom Apr-u-https://bizreg.pravosudje.ba) Muhamed Palačkić-HEKO je 1/1 vlasnik preduzeca, i nije nicija ispostava , zato netreba pisati neproverene informacije, onako otprilike, nesluzi nicemu osim da pravi famu i pometnju... Master Frigo je takodje odlicna firma i mozda kupuje u Bosni ali nije vecinski vlasnik Heko doo kako pises.

Sto se tice zarazenih sadnica one nisu dosle iz svajcarske (miker i vilamet) vec uvezene iz poljske (polka i polana) Poljaci su nasa konkurencija u malini (pa mogu svasta kako rece da "uvale" a svajcarci precizni i do kraja pouzdani u poslu (i nisu nam konkurencija) Uglavnom je sva polka i polana koja je uvezena iz Poljske poslednjih par godina imala isti problem kao i ova u Bosni. Polku i polanu je trebalo kupovati na drugom mestu (u jednoj drugoj zemlji) gde problema sa sadnicama nije bilo.




1px_trans.gif

 
Poslednja izmena:
Pojedinci svašta pišu.Pa zato,"Mali Marko",vodi računa šta čitaš i u šta veruješ.I na ogradi piše ona stvar...ali vodi računa:osmeh:
Zato ti opet kažem:čitaj Al slušaj tatu
 
Ozbiljne zemlje imaju izrađene elaborate izdate od strane ministarstva zaduženog za poslove poljoprivrede i uvek daju informacije o koima mi raspravljamo. Mi nemamo deo ministarstva poljoprivrede koi će se baviti ovakvim temama već samo laži i obećanja. Malina nije neka mala grana poljoprivrede u Srbiji da joj se ne bi dao značaj koi joj pripada.

Zbog čega recimo kod nas nemamo zvanične podatke za sve kulture tako da unapred možemo znati troškove.

Evo kako se to radi u Čileu;

Трошкови производње малине


Затим, у зависности од врсте технологије, даје се процена трошкова по хектару процеса производње малине
Малина - Трошкови по хектару


Rad ---3 880 000
preparati ---630 285
druga koštanja----462 099
total----4 970 384






Финансијски трошкови инпута и непредвиђених трошкова. Не укључује трошкове изнајмљивања или администрације.


  • Извор: Сопствена елаборација заснована на трошковним структурама које је изградила Одепа на основу посета произвођачима.
  • Процијењени трошкови су оријентисани на просјечан технолошки систем производње.
  • Ажурирање користи информације које пружају јавне институције и приватне компаније, како на централном тако и на регионалном нивоу


Inače bolest korena maline će sigurno pomoći da cena raste. Novi zasadi se skoro uopšte ne sade. Odgovorno tvrdim da su upravo sertifikovane uvozne sadnice napravile problem. Sad su zaraženi i oni malinjaci što su bili zdravi. Skoro da nema ne zaraženog malinjaka. Bolest je prenešena na priključcima, obući....

Moja predviđanja za količinu proizvodnje za narednu godinu je ista količina ili nešto manja imajući u vidu sušu u avgustu ove godine i stanje u kome se malinjaci trenutno nalaze. Moj malinjak nikad nije lošije izgledao iako sam ga navodnjavao.

To je što se tiče nas proizvođača što možemo dati od informacija.

Pomoć od države u rešavanju situacije ne očekujem u smislu rešavanja cene već sporedne stvari koje sam ranije naveo.


-Zaštita od mogućeg daljeg uvoza zaraženih sadnica ( strožom i opsežnijom kontrolom)
-Zaštita geografskog porekla
-Formiranje nacionalnog saveta za malinu
-Otvaranje kancelarija sa zaposlenim eminentnim stručnjacima (u malinjarskim gradovima) za razne teme vezane za malinu a između ostalog i za kontakt sa ministarstvom (da se izbegnu blokade i druge vrste pritisaka)
-Stroža kontrola uvezenih zamrznutih malina iz uvoza na noro virus.
-Pomoć oko formiranja zadruga i subvencije za izgradnju sopstvenih zadružnih hladnjača
-Pokrenuti antimonopolsku komisiju koja inače postoi u okviru Vlade Srbije da ona izađe bar godišnje sa elaboratom oko kontrole mogućeg monopola na našem tržištu (makar nek se oglase da znamo da postoje i da rade)
-Rigorozno kontrolisati i kažnjavati učesnike na tržištu koi se bave prodajom ili proizvodnjom preparata i djubriva ( primećujem lično da često nije isti sastav iz godine u godinu. Konkretno ove godine se kod mene Jara Complex nije uopšte topila)
-javno izveštavanje od strane Ministarstva Poljoprivrede oko trenutnih prosečnih izvoznih cena
 
Poslednja izmena:
framboise hvala na savetu , ja nista ne perpustam slucaju ucim od Tate (iskustvo) i dodajem kao slag na tortu nove informacije i tudja iskustva. Bilo koji posao koji se bude radio u ovom 21 veku -vocarstvo takodje- nemoze bez totalne obavestenosti inovacija itd, sto nam ovakvi forumi i internet i omogucavaju

vilamete veliko hvala na odlicnim predlozima i informacijama, ta je konstruktivnost potrebna svima nama u ovom trenutku a ne sarkazam i potsmevanje
 
Poslednja izmena:
@marko17

Pojedinci ne voli da citaju, pa tako niti citaju APR niti "citaju" zavrsne racune nasih firmi a tamo sve pise. Pametnom dosta.

Pametnom je dosta i to ...da moze da bude sve lepo ufriziranooo..! zavisi od toga ko je konzument...?

Ako se nikad niste bavili biznisom...opet ne verujem da Vam je nepoznato friziranje zavrsnog racuna..? Al vi gurate neku svoju ....? Mislim da cu i ja morati kao @cunami....ovi drugi sto ih uvazavam nek mi oproste! :ppozdrav:
 
Dali ce hladnjace doplatiti poljoprivrednicima za visnju? Ne nece vec ce za par god izgubiti 0,2-0,3e po kg i poceti da kukaju na njih kako su im skupo platili. Takva situacija je sa proslogodisnjom malinom. Ove god. Nema problema,nisu te kolicine velike i neka se oslobode bez zarade jer to moze. Pomozite im vi poznavaoce da prodaju. Zasto traze za kupinu 0,8e? A cena bila 0,35e. Malina 1e i imaju prolaz na 1,4e. Visnja 1e prodaja na 2,5e. To nisu izvozne prodajne cene vec od vecih hladnjaca. Malina je bila 1,5e u sred berbe zamrznuti original. Znaci zarada oko 0,3e.

- - - - - - - - - -

Kome je malo bager pa nek rusi kao poljoprivrednici malinjake. Niko nece da izgubi zbog velike cene koje su platili vec zbog TOGA STO SU USLI U POSAO SA TUDJIM KAPITALOM PA SAD IZMEDJU SEBE OTIMAJU HLADNJACE.

- - - - - - - - - -

Pametnom je dosta i to ...da moze da bude sve lepo ufriziranooo..! zavisi od toga ko je konzument...?

Ako se nikad niste bavili biznisom...opet ne verujem da Vam je nepoznato friziranje zavrsnog racuna..? Al vi gurate neku svoju ....? Mislim da cu i ja morati kao @cunami....ovi drugi sto ih uvazavam nek mi oproste! :ppozdrav:

Zavrsni racun?pa dali neko veruje da ima tih 10% nezaposljenih kao sto nam pune glavu? Koliko ima zaposljenih?ne da se vadi iz nszr kad im padne %
 
Nek kaze hladnjacarski lobi,posto su dobri poznavaoci,koji su troskovi hladnjače od trenutka preuzimanja robe do trenutka prodaje iste....minimalni i maksimalni....okvirno.....zelim konkretan odgovor,ko je upućen,molim one koji misle da zamene teze da se ne javljaju....pitanje je konkretno i direktno i takav odgovor ocekujem(o)......
 
Nek kaze hladnjacarski lobi,posto su dobri poznavaoci,koji su troskovi hladnjače od trenutka preuzimanja robe do trenutka prodaje iste....minimalni i maksimalni....okvirno.....zelim konkretan odgovor,ko je upućen,molim one koji misle da zamene teze da se ne javljaju....pitanje je konkretno i direktno i takav odgovor ocekujem(o)......

0.11 do 0.14 eu Zavisi kakva je tehnologija ugradjena..? Informacija je od onih sto su midavali ponude ..da mi urade hladnjacu...4 ponude + 2 info razgovora.
 
@marko17

Pojedinci ne voli da citaju, pa tako niti citaju APR niti "citaju" zavrsne racune nasih firmi a tamo sve pise. Pametnom dosta.
Evo nisam bio lenj pa sam nasao vase "kvalifikacije"..#373
Dobijam puno informacija iz raznih izvora ali kredibilnih, ne bavim se pricama rekla kazala. Moje informacije dolaze uvek sa vrha, od hladnjacara, izvoznika, od stranaca uvoznika (direktori nabavke, vlasnici firmi, menadzeri itd itd), savetnika, privrednih komora, raznih ministarstava i agencija, NVO itd itd. Jako sam dobro povezan i umrezen, to me puno kosta jer u svoje ljude ulazem energiju, vreme i novac... Ali tako mora ako zelite da imate dobre informacije a ne neke price rekla kazala, kafanske...
Ako vi sa ovakvim vezama,od ministarstva do nevladinih organizacija..od Turske do Holandije.. niste sposobni da jeftino kupljenu malinu prodate po 1.5e sto je jeftinije nego kod nas na pijaci vreme je da zatvarate "radnju".
Svaka hladnjaca koja ne moze da zaradi na malini koja je placena u proseku 120din (od 80din do 160din)neka odma stavi katanac i promeni delatnost.
Umesto sto forsirate neke floskule kako "treba smanjiti cenu a povecati kvalitet" mozda bi trebali da pogledate u svoje dvoriste i smanjite troskove zamrzavanja, skladistenja,transporta..
Pametnom dosta..
Jos ne odgovoriste ko proizvodi jeftiniju i kvalitetniju malinu u okruzenju..
 
@framboise

Pa valjda su zvanicna dokumenta jedne drzave nesto u sta ne bi trebalo da sumnjamo??? Nemojte u svemu traziti "teoriju zavere", naprosto nije realno.

@vilamet2012

Mislim da sam jedan od retkih koji ce pozdraviti svaku konstruktivnu ideju i kritiku. Jedino tako mozemo ici napred.

Ovakve stvari nam trebaju, ideje, resenja, potreba da se dobije podrska od drzave jer mnoge stvari koje ste naveli zavise od drzave. I molim vas da ako ta sredstva dobijete angazujete strucne ljude koji ce te ideje moci da sprovedu u delo da se ne dodje u situaciju kao do sada da drzava pomaze a onda da ti projekti posle samo par godina propadaju...

@pole

Vi ni u sta ne verujete, verujete samo u ono sto vi mislite da je ispravno... Vi ste nerealan covek, ne poznajete materiju. Srednja preduzeca imaju obavezu revizije koja se radi jednom godisnje. Ako ne znate sta je revizija i sta revizor radi raspitajte se, ja ne bih pisao jer sta god ja napisem vi ne verujete u to. Kod vas se primecuje odredjena doza nervoze, jer to zbog toga sto ste izgubili novac (skupa proizvodnja maline po 1kg) ili sto vidite da u buducnosti nece moci da se ostvare kalkulacije na koje ste racunali kada ste usli u jednu tako veliku investiciju , proizvodnja maline na vise hektara.

@slavisa0101

Nece hladnjace doplatiti novac proizvodjacima za visnju isto kao sto proizvodjaci malina nisu vratili novac kada je malina bila pretplacena. Pisao sam o ovome, zasto bi neko nesto doplacivao ako nisu zajedno ucestvovali u podeli rizika, proizvodjaci nisu rekli, hajde nama da se isplate troskovi proizvodnje a ostatak da podelimo (dobitak ili gubitak) prilikom prodaje do kraja sledece berbe bez pritisaka na hladnjacu, tako da hlacnjaca ima prostora da ceka najbolji momenat na trzistu za prodaju. To niko nije uradio i zato hladnjaca nema nikakvu obavezu da nesto doplati proizvodjacu. Pisao sam kako proizvodjaci treba da se udruze i da sami nastupe na trzistu od proizvodnje do izvoza gotovog proizvoda ali tada mora da se preuzme i deo rizika koji proizvodjaci nisu spremni da preuzmu.

Nece biti bagera, ali ce biti katanaca na hladnjacama a bice i vadjenja malinjaka.

Oko zavrsnih racuna, recicu vam samo da niste u pravu. I kakve veze ima broj zaposlenih sa izvestajem kako neka firma posluje?

- - - - - - - - - -

@Srb1n

Ona koje je placena 120 din u proseku tu su stvari jasne, ali sta da radimo sa nasim hladnjacama koje dolaze iz tradicionalno jakih krajeva kada je proizvodnja maline u pitanju gde se nalazi i najveca i proizvodnja i najveci rashladni kapaciteti a koji su malinu platili malo vise od pomenutih 120 din, 150 i vise din je platila zapadna srbija. E te hladnjace trpe strahovite gubitke. Nije problem prodati malinu placenu 120 din, moze i ona ide ali stoji i pravi gubitke ova skupo placena.

Bosna ima kvalitetniju i jeftiniju malinu od srbije, eto odgovorio sam.

Dok mi pisemo trziste je zivo a vi proizvodjaci necete da se uzmete u pamet. Zato sledeca godina bice na granici rentabilnosti pa ko prekostane pricace...

Sto se tice hladnjaca i troskova tu su stvari jasne , razlikuju se u 2-3 centa gore ili dole i to nije strasno, problem je na strani proizvodjaca koji ne mogu da se usaglase. Kada meni ozbiljni ljudi koji rade 1-2 ili vise hektara najbolje srpske maline Willamete a poreklom iz Zapadne Srbije koji se bave proizvodnjom preko 10 i vise godina kazu da ih 1kg ubrane maline kosta 0,80 eura onda na ovom forumu nastane panika pozivaju se na neke profesore i slicne ljude koji se bave samo teorijom a ja ipak volim vise da mi to kazu ljudi koji imaju iskustva, znanja a i tradiciju u datoj proizvodnji.
 
Zasto da vratimo iz 2016 kad su je uzeli 2011 za male pare? Ozbiljne hladnjace prvo uzmu 50 din pa tako godinama i kad osete pad cene oslobadjaju se robe. HOCU DA KAZEM DA SU ODAVNO ZARADILI SAD NEKA SE POVLACE. to sto pise u apr,raznim izvestajima,statistikama je maskiranje. Dobro znate da nikad ne moze da se uklopi kolicina otkupna i ona koja izadje iz nje i to sa propisanim kalom. To je 1 razlog netacnih podataka u poslovanju
 
Odavno sam prestao da ovde vodim diskusiju sa kojekakvim poznavaocima,snegovima,limenkama....
Obratio sam se Marko17 iz razloga jer pominje neke rekorde ,neke Stojiće.Jako me interesuje da li uopšte poznaje "gospodina" i da li zna kako se dolazi do tog svjetskog rekorda?
Što se tiče tebe veliki stručnjače,pardon,poznavaoče,mislim da nas proizvodjače držiš veoma nisko.Ima ću takvo mišljenje sve dok se budeš ponavljao.Teorija zavere...smešno.
Mene te tvoje cifre ne zanimaju.Nemešam se u to koliko košta da se zaledi ,izveze..
Bitno mi je jedino koliko će moj proizvod biti plaćen.Takve kao ti molim samo da me ne uče kako ću je proizvesti,smanjiti troškove...jer da nešto znate ili bi je proizvodili i mlatili lovu ili izvozili i opet pravili pare.Očigledno je da neznate ni jedno ni drugo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh