Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne hvata ona u ruke ništa što je Bog ostavio ... :osmeh: ...
---------------------------------------------------------------------------------

Inače, ako nekoga eventualno interesuje:
U ponedeljak 25-og decembra najavljen je protest malinara ispred vlade Srbije u Beogradu. Ovde u Prijepolju je organizovan besplatan autobuski prevoz, verovatno će isto biti i u drugim gradovima, ali raspitajte se u svojim udruženjima.

Sokole..! zbog Vas i jos nekoliko poz..likova i posecujem ovu temu inace...?

" Udruzenje" okej i ja se uclanih..? al kad pogledam da i svaki grad ima svoja dupla koje-kakva udruzenja ...i vrsi se opstrukcije jedni drugima...sta reci..? mozda Srpska posla..?

- Protest- I nemam nesto protiv toga izaci mirnooo! iskazati svoje neko nezadovoljstvo...? al namece se istina da veci broj ucesnika ce izaci al ne zbog maline i malinara zaboleee ih....Vec zbog POLITIKANSTVA.../? E u tome nebih da ucestvujem....jer ja sam od onih sto misle da,- i najgora vlast je bolja od bezvlasca-. Svaka mi je dobra!
Tako da cu do poslednjeg casa pratiti....pa mozda sa par komsija i dodjem..?

@ marko ...svaki Marko lupa naopako a nas marko....?:haha::ppozdrav:
 
Rođaci, grešite, veoma grešite.... jer Srbija sedi na pet stolica a ne bira nijedno krilo... narodski rečeno kurvamo se sa svima....

Bravo , u jednoj recenici pogodjena poenta .



Odlican link ,

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=924189094425293&id=163608333816710&_rdr

4x je voditeljka direktno pita " kako ce to pomoci malinarima " a ona odgovara , sta ??? ( da li je neko shvatio )

U ponedeljak 25-og decembra najavljen je protest malinara ispred vlade Srbije u Beogradu. Ovde u Prijepolju je organizovan besplatan autobuski prevoz, verovatno će isto biti i u drugim gradovima, ali raspitajte se u svojim udruženjima.


pole
Tako da cu do poslednjeg casa pratiti....pa mozda ........................... i dodjem..?
nemoj samo go do pojasa !!!

nema
smisla mozda vas primi premijerka a i da ne prodjes kao ekipa iz Splita onomad na derbiju . . .





odmah me asocirao ovaj tvoj video , ( znaci da pazljivo pratim temu od pocetka )

shalim se naravno , ne zameri

 
Poslednja izmena:
Pole pises "@ marko ...svaki Marko lupa naopako a nas marko....?" posto ti se uvek obracam sa duznim postovanjem kao naj-cenjenijem clanu ovog foruma, a ti meni kazes da lupam, opet da ti kazem sa puno postovanja.... Bliska buducnost krupnih novih malinara "biznismena" kao ti od 4-5-6 hektara,povrsina iz razloga koje sam vec napisao bice veoma neizvesna, ja planiram da smanjim povrsine pod malinom iskrcim deo "starih malinjaka ", iskoristim ovaj los cenovni period i nabavim nove zdrave jake sadnice koje ce biti spremne za pun rod za 2-3 godine kada ocekujem ponovnu promenu na gore sa cenom maline...(tako misli i moj Tata) a da zemlju gde raskrcim malinu "osvezim" gajenjem heljde -koja se odlicno prodaje, i za koju godinu ponovo sadim malinu na istoj parceli....Da sam se pre bavio trgovinom namestaja kao ti, obnovio bih veze i ponovo radio taj posao jer od malinarstva sa tolikih povrsine kako si puno zaradjivao u par zadnjih godina tako ces u narednom periodu praviti velike gubitke. Ovo je samo prijateljski,konstruktivan savet za tebe i takve velike "biznismene proizvodjace kao ti sa vise hektara" i svakako bolje nego da ne beres malinu u punom rodu kako si prosle godine savetovao druge i sam radio...resenja koje nudis su iznudjena, nesigurna i dolaze iz nespremnosti na ovakav talas niskih cena i promena na trzistu maline za koju kao veliki proizvodjac nisi spreman, (jer su te u celom tvom malinarskom zivotu osim prosle godine molili, kumili vukli za rukav da im das malinu a ti kao boss odredjivao cenu i kome ces istu da prodas-a sad nigde nikog nema a ti zatecen sa tvojih 5 hektara u rodu)ne samo ti vec i mnogi drugi koji nemaju iskustvo od Oca ili Dede koji su u ovom poslu sve ovo vec videli....i pregurali, zato dobro pomno, stalozeno,bez nervoze (i losih reci kao "lupa") citaj svaki post na ovom forumu i ubiraj savete drugih iskusnijih malinara...jer ovo sto ti se desava ti jos nisi video jos manje osetio na svojoj kozi jos vaznije po novcaniku kao stari malinari....iz 80 tih, tvoj Marko
 
Poslednja izmena:
Tzv "mali hladnjacari" iz naseg kraja izvoze malinu po ceni od 150 -155 RSD,izvezena kolicina i traznja su na nivou prethodnih godina ali je otkupljena kolicina i ponuda veca nego pre????Kapaciteti su veci kao i sami zasadi!
Cena kostanja proizvodnje od 90 centi je korektna i odgovara mojim kalkulacijama,stim sto se zaista cena proizvodnje iz godine u godinu povecava.Desetogodisnji ciklus je dostigao svoj vrhunac i sad ide 2-3 god.period stagnacije,pa stabilizacije potom dolazi do normalizacije trzista i za 7-8 god.opet dolazi dobra cena.Radnika za rad u malinjacima NEMA dovoljno.Vidim da je cena maline razlicita od kraja do kraja.Kod mene je 120 RSD.Sve hladnjace koje su placale 120 + prevoz +ucene i dodvoravanja raznim likovima i licnostima imaju problem,realno.Zato sto je neko ucenjen da plati 20 + neki dinar nizasta,vlasnici hladnjaca kukaju da nemaju zaradu.Pravi polj.proizvodjac je dobio minimalnu cenu jer nema sa cim da ucenjuje otkupljivaca,tanak je.Pa ljudi, ovamo se malina placa skuplje clanovima Saveta MZ,vecnicima .....dalje nesmem jbg.
Pozdrav za Prijepolje!Podrsku iz Brusa imate,al precutnu,javnu NIKAKO! Mi ocekujemo da VI zavrsite poso za nas a mi ce posle da se kur..... uz vas.Pozz.
 
@miloica @marko17

Jako mi znaci kada neko moze da razume moje pisanje, jer je malo onih koji me razumeju, a ja samo pratim trziste i razmisljam unapred a malina se ne proizvodi od juce u Srbiji, tako da sve ove probleme smo vec preziveli puno puta do sada...

@frigy

Malina se nasa ne prodaje zato sto nije konkurentna ni cenovno ni kvalitativno. Nazalost od busanja u grudi kako smo najbolji i kako je nasa malina neprikosnovena nema bas neke puno koristi.

@sokkia

Sve ono sto sam ja pisao pisete i vi, samo sto meni mnogi to ne mogu da oproste...

@vuxsd

Dosta je bilo vise teorija zavere, ako sve ovo nije slobodno trziste ja onda ne znam sta je. E druga je prica sada sto mi kao drzava ne znamo da sebe zastitimo na takvom trzistu.


- - - - - - - - - -

@pole

Primetno je da kada nemate sta da napisete onda gledate samo da svog sagovornika omalovazite ali dobro to smo i navikli od vas. Nijedna realna ideja, nijedan konstruktivan predlog, iz svega toga se vidi da se malinom bavite jako kratko i da ste samo imali srece da par godina uzivate "dok se balon sa cenom naduvavao" Sada kada je tesko i kada kriva traznje drasticno pada jer u okruzenju ima dosta jeftinije maline vi kao i mnogi drugi veliki proizvodjaci nalazite se u velikom problemu, niti mozete na niskim cenama da pokrijete troskove niti mozete tako lako da prezivite dok se kriva traznje ponovo ne okrene u drugom smeru.

Ostavite sujetu po stranu i procitajte nesto sta @Marko17 pise i predlaze znacice vam u vremenima koja dolaze...
 
Framboise moj Otac je 30 i vise godina malinar i nasa malina nas je othranila i skolovala sve nas u kuci (ali ta njegova generacija nije na forumu-ne bave se internetom i kompjuterima) od njega se najvise i moze nauciti (vise od mnogih "profesora") a moj prvi komsija je prvi malinar u nasem kraju, posadio prvi "crni vilamet" jos sedamdesetih godina proslog veka....tada su sadnice direktno dosle iz USA preko instituta u Cacku koji ih je pregledao i sertifikovao, on i Stojic dugo su bili sampioni sa vise od 30 tona po hektaru (odnosno vise od 6 tona na dvadesetak sadjenih ari -sve radjeno rukama iz kuce, skoro bez zastite, prskanja) e to su bila vremena i rezultati, sada su prinosi 6 do 7 tona ali po hektaru uz sva moguca prskanja i tudje ruke (nekvalitetno i sporo branje) toliko enkonomskoj isplativosti sada sa losim losim sadnicama nabavljanim iz "izandjalih" starih malinjaka od komsija za sitne pare ili djabe.... (uz komentar kad su "babe radjale decu")Zato je prvo potrebno obnoviti institut u Cacku ili napraviti novi Naucni centar za malinarstvo i ostalo voce,i hitno obnoviti nasu "genetiku" pocistiti ostarele zasade, osveziti i ozdraviti zemlju, i posaditi mlade jake proverene sertefikovane sadnice...to je pocetak bez koga se nemozemo vratiti na mesto koje zasluzujemo (zato su bosanci sada u prednosti)
 
Poslednja izmena:
...........................................................tada su sadnice direktno dosle iz USA .....................................................................
..........................................................sampioni sa vise od 30 tona po hektaru.....................................................................
..........................................................(odnosno vise od 6 tona na dvadesetak sadjenih ari....................................................
..........................................................sada su prinosi 6 do 7 tona ali po hektaru..................................................................
..........................................................sa losim losim sadnicama nabavljanim od komsija za sitne pare ili djabe.......................

pametnom dosta
 
Framboise moj Otac je 30 i vise godina malinar i nasa malina nas je othranila i skolovala sve nas u kuci (ali ta njegova generacija nije na forumu-ne bave se internetom i kompjuterima) od njega se najvise i moze nauciti (vise od mnogih "profesora") a moj prvi komsija je prvi malinar u nasem kraju, posadio prvi "crni vilamet" jos sedamdesetih godina proslog veka....tada su sadnice direktno dosle iz USA preko instituta u Cacku koji ih je pregledao i sertifikovao, on i Stojic dugo su bili sampioni sa vise od 30 tona po hektaru (odnosno vise od 6 tona na dvadesetak sadjenih ari -sve radjeno rukama iz kuce, skoro bez zastite, prskanja) e to su bila vremena i rezultati, sada su prinosi 6 do 7 tona ali po hektaru uz sva moguca prskanja i tudje ruke (nekvalitetno i sporo branje) toliko enkonomskoj isplativosti sada sa losim losim sadnicama nabavljanim iz "izandjalih" starih malinjaka od komsija za sitne pare ili djabe.... (uz komentar kad su "babe radjale decu")Zato je prvo potrebno obnoviti institut u Cacku ili napraviti novi Naucni centar za malinarstvo i ostalo voce,i hitno obnoviti nasu "genetiku" pocistiti ostarele zasade, osveziti i ozdraviti zemlju, i posaditi mlade jake proverene sertefikovane sadnice...to je pocetak bez koga se nemozemo vratiti na mesto koje zasluzujemo (zato su bosanci sada u prednosti)
Mnogo su ti jake cifre. Zapamti sta ti kazem: lazu lovci, ali malinari sto lazu pa to je strasno. 30t po ha postoji samo u bajkama brace grim. I nisi u pravu za sadni materijal, ima ga i ovde i to jako dobrog.
 
@poznavaoče,
nije poenta u tome što pišeš nego u tome što to ponavljaš xxxxx puta .

zna se da je pametnom dosta i jednom pa kontam da nas ostale smatraš ludima pa nam pokušavaš objasniti da je voda mokra.
 
Mnogo su ti jake cifre. Zapamti sta ti kazem: lazu lovci, ali malinari sto lazu pa to je strasno. 30t po ha postoji samo u bajkama brace grim. I nisi u pravu za sadni materijal, ima ga i ovde i to jako dobrog.


30t po hektaru nisu bajke. Lično sam imao 2015 god preko 6tona ali na njivi od 20ari ili 1000 dužnih metara. 2011 god 5750 kg. Prošle god oko 4000 . Prva berba na toj parceli 3600kg. Ovo su mogli pročitati svi koi prate moje poruke od ranije. Nemam taj prinos na svim parcelama. U jednoj njivi sve isto ulažem i jedva predje 150 kg na 50m reda. Danas na jednoj parceli od 50ari pod malinom siguran sam da mogu ponoviti taj prinos da hoću ali mi se ne isplati. Verovali Vi ili ne. Sada idem na površinu.,manji ulog, veći razmak vezivanja, niža žica, olakšavam branje i puštam je da sama na površinu da neku količinu koju sam ranije imao sa daleko manjim zasadom ali sa ranije mnogo većim radom.

Hoću da kažem da sam više rada i stajnjaka i uloga novčanog imao na 20ari nego sad na 50. Količina ubrane veća.

To što se potencira da se sa prinosom borimo protiv niske cene, kod mene ne daje rezultate. Kako neko reče,, nije više poljoprivreda ralo i motika,, isto kod mene ne pali. Možda sam glup, ne znam. U
 
Poslednja izmena:
wimamete ovi novi malinari neznaju kako je sveta karaklaic iz bukovice -kraj ivanjice od 60 i kusur leta, na 11 ari pravio skoro 4 tone maline,vrhunske porodicnom rukom brane maline sa 90% rolenda u njoj...... to su naravno za njih lovacke price, jer nemogu da veruju da je to moguce...jer neki "novopeceni " malinari nemogu da dobace dotle i sa 1 hektarom..... pravo srpsko tradicionalno malinarstvo su male povrsine do max 80 ari, pravo orjentiani cedoviti tereni sa kvalitetnom dubokom rastresivom slabokiselom zemljom, ljubav, iskustvo i porodica, kultura branja...onda malinjak uvek vraca svoje i donosi pare, pre ili kasnije. Oni koji su malinarstvo pretvorili u velike povrsine 5-6 hektara i biznis na pogresnom su putu....nisu ni mali da rade na tradiocionalan nacin gde se dobija kvalitetan plod,(jer ogromne plantaze moraju da beru i do 100 i vise nadnicara koje je tesko kontrolisati) niti imaju kombajne i ogromne povrsine kao poljaci da bi pravili jeftinu industrisku sirovinu od maline.. zato su sada u problemu, ni tamo niti ovamo...ja sam rekao sta treba odmah uraditi dao konkretne pregloge ,ocekujem od svih vas forumasa vase i jos bolje ( ne smatram da sam najpametniji i najbolji)samo tako mozemo zajedno naci prava resenja u ovakvim losim vremenima za malinarstvo.
 
Vlado hvala ti sto verujes da postoje sampioni malinarstva, nama svima na ugled i ponos...oni iznad svih proseka....
 
@ marko Izvini ! "lupa" jbg. trebalo je ' "radi"..omaklo se..:haha: Znas dobro da sam mnogo puta lajkovao Vase postove....Al neke je nemoguce lajkovati...zato sto stalno ko papa ponavljas da samo trziste odredjuje cenu,kao da ne postoji i jos 16 cinilaca.Da ih ne ponavljam kao papagaj ..vec sam ih ranije nabrajao. Namece mi se zakljucak ...? da neki ,ranije lanjski snegovi,vladan spasovi....iii a u zadnje vreme poznavaoci,kameni,limeni ...iii mnogo placu na tudjem (hladnjacar..) groblju,

Tesko se moze reci da poznavalac nije dao dobrih predloga... okj su .."ali" ...(devojci srecu pokvari)..a to sto stalno forsira .."trziste"...e ne pije vodu. I mooj komsija s 4 razreda osnov. klima glavom ...ima tu jos nesto sem trzista....? Al sta...?

To sto sam napustio jedan biznis i ..hvatam se kao davljenik za slamku (malina ) to je moj problem...da te podsetim imao sam pex...izgorelo je 500-600 000 eu. pa sam izgubio RABOS!
Ja nemam nista protiv...cak ih sazaljavam ..neke sapatnike ...kao i primeri iz Vaseg kraja ..sto ih znam
1) Lik je bio u Rusiji i zaradio oko180 000 eu i odlucio je da se ne mlata po b.svetu vec ulozio u malinjak po p.s.s....sad mu ostalo da cupa kosu s glave.
2) drugi lik imao trans..firmu ...malo posao krenuo losije ...i on proda sveee i ulozi u malinjak tip-top ...i pored onakvog malinjaka ...sad je prinudjen da se izdrzava od 30 ovaca ,sto poseduje njegova majka...da nije zalosno,bilo bi smesno!

I jos neeeznam stooo bi bilo pogresno: ne brati malinu dok se ne dobije bar dooonja granica rentabil...?
Na onom drugom nebu..? sam clan..ima nas oko 19 000 clanova od toga pretpostavljam../ da neka hiljada i nisu malinari.Vec neki nakupci,prekupci,raznorazni mesetari....iii ...i neki sto imaju malinu,al im ona sluzi saaaamoo za pranje para...ne bitno im je da li ce imati kakvog prihoda od svog malinjaka....( medju njima mozda se nadje i neki doktor,pop,politicar...ii..). Oni su spremni da imaju malinjak i da im pravi blagi gubitak?.

Ako bih se od nas 16000 clanova udruzili i dogovorili samo 12 000 nas....Mozes li zamisliti reakciju kako hladnjacara tako i vlade republike S.

Nemoguce se dogovoriti iz razloga gore nabrojanih...jer se zestoooko protive i kojekakvim ..???..argumentima ....znas vec sta zelim reci.
Ako smo popusili ove god .0 ili gubitak ../ kako se pripremiti za sledecu god.

Danas u razgovoru s jednim hladnjacarem iz Cacanskog kraja ...na moje da necu ulagati ni prehranu.zastitu i okopavanje vec herbicid ....za vriskao je tooo nikako ..nnneee zna se sta ce biti sledece god. :haha:
 
"marko17"Vecina nas malinara ne mozemo da biramo zemljiste gdje cemo posaditi malinu,mnogi nemaju ni sredstva da kupe sertifikovane sadnice.radimo sa onim sto imamo!Ne treba se zanositi sa nekim izuzetcima.Ne sumnjam da Karaklajic proizvodi 4 tone na 11 ari.ali to je moguce na malim povrsinama sve odradjivati tip-top.Sto on ne posije hektar pa da se ubije od para sa takvim prinosima?Svi se hvale kad dobro rodi.a kad podbaci sute.Gledaj prosjek,realno je od 1,2-2 tone na 10 ari i toje neki solidan rod.Zavisno od godine.ova je bila losa (snjegovi,mrazevi,susa).
 
Pole, primam izvinjenje postovani kolega, omakne se i meni na ovom "klaviru"od slova....da se razumemo nikada nisam rekao da samo trziste odredjuje cenu maline, ono je bitan faktor ali svakako ne jedini....ja mislim da je kvalitet jedan od najvaznijih faktora prodaje (uspeo sam ali jedva, da prodam moju zamrznutu malinu samo zato sto je bila kvalitetna-brao i ujutru i uvece-korektnoj hladnjaci koja je to prepoznala- a finasiski je bilo bolje da sam je prodao kao svezu za 160 dinara) ponovo te molim da procitas moje postove sta se desava u Bosni, (pogledas broj 2 film http://hhf.heko.ba/2015/10/drugi-o-nama-b92/ ) i okruzenju i shvatis da pocinjemo da zaostajemo za drugima.....naravno da bi drzava (Ministarstvo poljoprivrede) moglo mnogo toga jos da uradi pre svega na jednom Repro centru - gde bi proizvodjaci uz subvencije dobijali cist sadni materijal..... organizovanoj prodaji proizvodjaca i njihovog brenda (pomoc u gradnji vise hladnjaca "pravih zadruga" u razlicitim delovima Srbije- kroz buduce Ipard fondove i drzavne subvencije) posete sajmovima manifestacijama, Sve to dragi Pole utice na cenu, i jos mnogo toga a ne samo trziste.... ali mi smo, kao sto vidis ljudi koji i kad potenciras uspeh genijalnih Stojica, Karaklaica i ostalih sve ponistavamo i kolektivno vucemo na dole, nemamo svest zajednistva i zelje da budemo bolji od nasih Oceva ( i tu me zezaju kad pomenem mog Tatu) Isto tako kao i kod proizvodjaca i kod hladnjacara postoje "bitange" ali i oni koji zele da posteno rade ovaj tezak posao, zato ih sve ne stavljam u isti kos, smatram da smo svi deo jedne ekipe "medalje" i ovog teskog posla i da moramo istrebiti vasi, kukolj na sve strane, od pocetka do kraja ciklusa... od ovog posla sa malinom zivi najmanje 250000 ljudi kod nas zato ga moramo osavremeniti i biti ponovo najbolji...
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh