Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@pole

Ja sam pisao ko treba da vas zastupa, medjutim vi se pravite "pametni" i verujete ljudima koji ne mogu da naprave rezultate. Morate promeniti ugao gledanja, sve dok to ne uradite vi cete biti u zacaranom krugu, imacete predstavnike koji nece moci da naprave trzisno odrzivo resenje, ne zato sto nece, vec jednostavno ne znaju, nemaju znanja i vestine potrebne za tako nesto.

- - - - - - - - - -

@vilamet2012

Dobili su i neki drugi bespovratna sredstva pre par godina od drzave napravili zadrugu i na kraju rezultat svega je bio da je ta zadruga propala a hladnjaca prodata i to bas nedaleko od vaseg mesta. Sada taj isti covek zastupa ponovo proivodjace iako je prethodnu zadrugu unistio, eto to moze samo kod nas.

- - - - - - - - - -

SVe to lepo izgleda @vilamet2012

videcemo kako ce se dalje razvijati, po meni bez srtrucnih ljudi koje oni nemaju, nemaju sanse za uspeh.
 
- - - - - - - - - -

@vilamet2012

Dobili su i neki drugi bespovratna sredstva pre par godina od drzave napravili zadrugu i na kraju rezultat svega je bio da je ta zadruga propala a hladnjaca prodata i to bas nedaleko od vaseg mesta. Sada taj isti covek zastupa ponovo proivodjace iako je prethodnu zadrugu unistio, eto to moze samo kod nas.


Nemojte odmah sve najcrnje. Navedite i neki lep primer. Čemu tolika želja da ova priča ne uspi.
 
Nije sve najcrnje, samo prenosim iskustva sta se desava kada se ne angazuju strucni ljudi. A to koja je firma svi dobro znate da ne pisem ko je u pitanju. Oni su vrhunski proizvodjaci, to im niko ne spori ali sve drugo... Rade za jednu veliku firmu, zasto? Pa ne znaju kako da rade sami, nemaju vestine potrebne za tako nesto. Drugo, ko nam garantuje da nisu u obavezi da robu daju upravo toj firmi. Nije sve to tako idilicno kako vi pisete, ja sam samo dobro obavesten i to sam saznao preko interneta i licnih kontakata.

- - - - - - - - - -

Jer sta je poenta udruzivanja, da proizvodjaci sami nastupe na ino trzistu ili da budu eksponent jedne velike firme... I na kraju kakvu benefit imaju u svemu tome proizvodjaci, samo dva benefita, dobili su sredstva od drzave je jedan a drugi, imace na otkupnu cenu malo vise nego proizvodjaci koji predaju svezu malinu. Koliko ce to sve da traje, videcemo, primer koji sam naveo, trajali su 2-3 godine dok novac nisu potrosili...
 
"Naš saogovornik ističe da su u razgovorima s poljskim kolegama saznali da je osnova za formiranje početne cene trenutno stanje na tržištu kao i procena roda u Srbiji."

Kako mislite da mozete da izvrsite procenu roda u martu i na osnovu toga da date predlog cene za narednu sezonu? Plus sto nije dovoljna samo procena roda u Srbiji vec je potrebno izvrsiti i procenu roda u Poljskoj i ostalim zemljama koje se bave proizvodnjom na trzistu jer sva ova trzista prodaju malinu istim onim kupcima kojima prodaje i Srbija... Druga stvar je, pominjete odredjenog Boza Jokovica, kakve reference poseduje taj covek, kakve je rezultate postigao? I da li ste sigurni da on zaista zastupa interese proivodjaca? Ja imam neka drugacija saznanja i njegove izjave nisu iskrene jer iza njega stoje neki ljudi tako da on ne moze da javno izadje i kaze da se bori za prava proizvodjaca jer to nije istina, nije samostalan, on je samo eksponent jedne velike firme... Da li je to potrebno proizvodjacima ili prozivodjaci trebaju da imaju zastupnika koji ce biti potpuno nezavistan i koji ce proizvodjace zastupati na svetskom trzistu nezavisno od bilo koga??? Ove stvari koje vam pisem ja sam saznao samo okrenuvsi par telefonskih brojeva i surfujuci internetom ne duze od 15 minuta... Medjutim ne zelim i necu da pisem sve na forumu jer to moze da cita svako...


I o ovome sam vec pisao ali ajde ponovo..
Procena roda BILO KOJE KULTURE pa i maline se moze uraditi vrlo lako kao sto se radi i sa kukuruzom,psenicom,sojom,suncokretom...itd.
Ako znate povrsine i sortiment(a zna se i jedno i drugo jer prilikom reg.poljo.domacinstva prijavljujete povsinu i sta zelite da uzgajate) imacete i neku okvirnu cifru koliki prinos moze da se ocekuje.
Medjutim u malinarstvu stvari stoje malo drugacije pa se ne znaju ni povrsine ni sortiment ni cene u izvozu ni koliki je uvoz i ko ga kontrolise...
Kome odgovara ovakva situacija gde se ne zna nista vezano za malinu?
Ovo odgovara upravo onim spekulantima koje cesto pominjete i pogresno vezujete za proizvodjace!
Evo da vam postavim jedno prosto pitanje da vam dokazem apsurd oko maline.
Recite mi vi ili ko god zna na ovom forumu koliki je bio rod maline i koliko je maline izvezeno u 2015?
A sto se referenci tice pa ne znamo ni vase..to sto vi sami za sebe tvrdite da ste odlicno obavesteni,kompetentni i sa kontaktima po celom svetu moze da se tumaci i kao ona narodna "svaki cigo svoga konja hvali".
Ima li u Srbiji medju proizvodjacima BILO KO ko je po vama makar malo kompetentan da govori o proizvodnji,ceni,plasmanu ili mora da bude neki stranac posto smo mi svi mutavi..mada ni stranci se nisu usrecili sa vama posto ste i za Generalnog sekretara Svetske organizacije za malinu (IRO) Felipe Rosas Osa govorili da se ne zna koju je metodologiju koristio i koje su mu reference.:osmeh:
 
Haha, kako je istripovano čitati kakve muke i probleme imaju drugi proizvođači vam Srbije... Ali po ovome što sam uspeo da pohvatam, uz te neke 'probleme' imaju i totalno drugačije shvatanje proizvodnje i zarade...
 
Cena pakovanja maline u maxi diskontu na danasnji dan tekuce godine je 248 din z300 gtama sto znaci da je kilogram oko 800 dinara a meni placali po 120din po kilogramu. Lepa zarada za trgovce i to 680 dinara po kg
Znaci samo bahato uudri konja koji vuce !!!
 
Cuti bre bolje, sad ce poznavalac da ti obrazlozi kako je velika muka dok dodje ta roba do marketa, i koliko posla tu ima, i ta cena od 800 je mala.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Malina se ove godine ne prodaje kako valja (i kako smo svi naucili zadnjih godina -osim prosle) neko me ne vuce za rukav za novu sezonu, nema nakupaca da mi dolaze na prag kuce i mole za iducu sezonu, male hladnjace u okolini su pune (kazu nece velike da kupuju od malih plase se noro virusa i pesticida jer kazu u malim hladnjcama kao nema garancije na iste) Do 2016 niko nista nije pitao samo se kupovalo i trgovalo sada je svuda tisina... nista ovo nije dobro za sledecu sezonu (za malo vise od 6 meseci pocinje nova) Moramo se organizovati drugacije..inace bice kako je krops iz pozege vec najavio cena 100 dinara i manje po kilu za narednu sezonu.
 
Pisem ono sto se desava odnosno ne desava oko mene a to je tacno, i prenosim iskreno situaciju odavde, mozda je u tvom kraju Pole bolja situacija, ovde jos pojedincima nisu isplatili ni celu berbu iz 2017 . Krops je javno rekao svojim dobavaljacima da ce cena biti najvise 100 dinara u otkupu 2018, nekazem da on odredjuje cenu ali je najveci u ovom kraju, i zato moramo naci nacina da spremno docekamo novu berbu i drugacije se organizujemo (ja sam probao prosle godine sa usluznim zamrzavanjem i jedva je prodao i to kad saberem sve bolje da sam je dao po Ariljskim cenama kao svezu)
 
Znas kako ce biti sledece sezone, bez ikakvih ulaganja, eventualno neka kopriva i zdravo, u skladu sa cenom bice i kolicina i kvalitet pa ko prezivi nastavice u suprotnom povadice se.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Prosle godine bila najava kao 200-250 dobismo 120,ove tj iduce najavljuju 80-100 a biti ce????30 ::jako_besan::::svaka cast::::sramota::
I za sledecu god ..manji broj hladnacarskog lobija..propagira doobru ceni ..i oni drugi pripremaju nas na nisku cenu ...da bi se osrtvarila....sve s ciljem da bi se normalno ulagalo i borilo za sto boli prinos,kvalitet..?
 
Necu sigurno da ulazem ko prosle god, a nece ni veliki broj ostalih, ulaganja ce biti na minumum, sta dodje za berbu dodje.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Vockice nece biti 30 ali kako nisane moze biti i ispod 100 dinara tu se slazem...a pitanje je sta raditi da li svoju malinu zamrznuti kod drugog i ne prodavati je po tako bednim cenama i onda cekati sledecu 2019 godinu? Pole kaze da postoje hladnjace koje propagiraju visoku cenu jer su bile mudrije, verovatno zato sto su ove nase u zapadnoj srbiji pukle jer su platile vise nego druge u zadnje 2 godine, dok su u sapcu(sever) i leskovcu (jug) placali dan za dan sa nizim cenama na kraju (i mozda prezivele) i tako spasle i sebe i svoje proizvodjace (posredno) propasti cena (jer su prezivele i kreditno sposobne) ne zbog proizvodjaca koliko su sacuvale trziste pa im ponovo treba malina kao sirovina, pa ce morati dobro da je plate...jer su ostale hladnjace.... ove druge (u zapadnoj srbiji) izgubile trziste i izvoz i nemaju cime da plate novu berbu vec ce se vaditi niskom cenom u otkupu...to je moja analiza oko maline (zato su u zapadnoj srbiji male hladnjace pune i jos nije mnogima izplacen rod od prosle godine-nisu prodali malinu....i nemaju para za dalju "igru" i kockanje.....u dve reci " pukli su"
 
Poslednja izmena:
Male hladnjace mozda i jesu u problemu ali za velike cisto sumnjam.
Evo danas sam sedeo sa covekom koji radi u hladnjaci i on mi kaze da se Mondi siri i ulaze u neku hladnjacu u Srebrenici,koliko sam razumeo modernizuju im trake za sortiranje..
Ako ima neki kolega iz tog kraja da zna nesto vise neka podeli info.
 
@marko17

Ja ne vidim neko resenje u ovoj situaciju, bojim se da je sada suvise kasno da bi se naslo resenje. Trziste ce biti surovo a ako ne dodje do nekih drasticnih vremenskih neprilika rod ma kakav da bude cena ce biti ispod 100 dinara nazalost. Cene rolenda i griza su u konstantnom padu.

- - - - - - - - - -

@Srb1n

Uvek postoji neki izuzetak, ali generalna slika nije tako sjajna i velike hladnjace su zaista u problemu tu pre svega mislim na zapadnu Srbiju. Ostatak je manje platio malinu a plus visoka cena visnje u izvozu je doprinela da su hladnjace pretezno orijentisane na visnju sada u znacajno boljoj situaciji.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh