Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bez ulaganja veliki rod ::svaka cast:: Kolko vidim morace udruzenja neka da se prave,realno za to su male sanse ali jedino tako mozemo da se osiguramo...Izvoz ide veoma dobro i po odlicnim cenama,prodaja nakupcima i velikim hladnjacama vise ne funkcionise zbog njihove alavosti...Kraljevo ima dosta malinara,ima i njih sa solodnim povrsinama ali da se skupi nas 50 ne bismo mogli hladnjacu da izgradimo i pustimo u pogon....Jedini nacin je da se nadje neki biznismen i da npr udruzenje malinara nekog okruga ili grada udje u posao sa njim,imaces tolko i tolko od kila,sve troskove placamo zajedno i tome slicno....To je jedini nacin,ovo sto prica poznavaoc nema blage veze...
Ps ocekujem odgovor od poznavaoca tipa:sve je to nemoguce jer trziste ,jer kvalitet,jer hiperprodukcija::prica::::prica::::prica::::prica::::prica::::000::
 
@vockica

Obradi se ona ali se ulaze manje u hemiju i onda kakav rezultat imamo, malinu losijeg kvaliteta... Izvoz ide ali po kojim cenama? I sta se desava sa onim kolicinama koje nisu ugovorene ranije...? Sve velike firme su pune maline i nemaju potrebu za dodatnim kolicinama samim tim to se preslikava na nase trziste u vidu smanjivanja cena. Mnogi imaju i zele da prodaju malinu, ocekuju da ce cena da ide nagore, nisu spremni da preseku u svojim glavama da ce i ove godine raditi sa gubitkom.

Ja se ne bavim pausalnim ocenama, imam informacije sa trzista, puno putujem.

Sto se tice udruzivanja, znate kako treba, pisao sam o tome sve dok tako ne uradite nalazicete se u zacaranom krugu jer necete uspeti da napravite rezultat.

Sta mi smeta, svi vidimo sta se desava , svi vide koliko je teska situacija a niko i slovima niko nista ne preduzima, pije se rakijica i gricka prsuta a sta ce biti sutra to nikoga ne zanima. Vadice se malina naveliko sledece godine jer ljudi ne zele i nece da rade da se izbore na trzistu.
 
Samo da ti objasni posto vidim da se ne razumes, ako je prvoklasna malina, dakle 1 plod tezine 5 grama na primer,ti ne ulazes kako ti kazes,plod ce biti 3 grama druge klase,solidnog kvaliteta da je npr rodnost 100 000t onda bi se smanjila na 60 000, to ti je 40 ppsto roda u celoj Srbiji samo zbog neulaganja,dodaj jos 15ak posto zbog vremena.....to bi ti se desilo da svako od nas samo pofrezira malinu i s vremena navreme oplevi
 
@brdy @dadjo74 @pole

Hajde ponudite neko resenje, da vidimo kako vi mislite da predupredimo ovakvu situaciju.


Rešenje koje bi prihvatili proizvođači.

Osnivanje nacionalnog saveta za malinu. Izrada nacionalne strategija proizvodnje maline. U strategiji treba da stoje parametri koi utiču na količinu, prinos, kvalitet. Ljudi treba da znaju makar orijentaciono u martu okvirnu cenu maline (ne mora precizno). Savet bi se bavio praćenjem tržišta.

Strategija mora da uzme sve parametre u obzir i ako treba da odredi koliko bi bilo rentabilno ostaviti pod površinom maline. Pod tim mislim da ako savet ustanovi da je prekomerno sađenje ili hiperproizvodnja uzrok loše cene, da svi moraju površinu prepoloviti(npr). Posedi do 20ari da se ne diraju. Kao što se to radi praćenjem stočnog fonda tako isto treba naći model da se prate površine pod malinom. Lično bih sigurno prepolovio površinu ako bi mi to dalo bolji ekonomski interes. Takođe treba odrediti tom strategijom koliko novih se može uključiti i sa koim površinama.

Pre svega to treba uraditi sa svim voćem. Dakle ako neko novi hoće da se bavi poljoprivredom, država da mu kaže - u toj proizvodnji nemaš mesta prevelika je konkurencija bavi se tim i tim. Dakle nekom drugom voćnom kulturom koja bi prema trenutnom istraživanju komisije, u datom vremenskom razdoblju, imala perspektivu.

Svim ovim treba da se bavi Ministarstvo poljoprivrede. Bez uređenosti cele poljoprivredne proizvodnje dešavaće se uvek haotična stanja i sa malinom i sa višnjom i sa kupinom i sa bilo kojom drugom kulturom.

Takođe osnivanje zaštićenog geografskog porekla maline ali na teritoriji cele Srbija. Time bi se zabranilo mešanje sa uveženom malinom. Time bi se otklonila sumnja u to da se recimo noro virus pojavljuje zbog uvezene a ne kontrolisane maline pri uvozu u Srbiju i time dalji reeksport sa dalekosežnim posledicama.

Ministarstvo poljoprivrede treba da ovih dana kad je turbulencija kod proizvođača i pretnja blokadama, izda saopštenje do kakvog se zaključka došlo od letos do danas vezano za obećanja gospodina Nedimovića. Naime obećano je praćenje tržišta od strane ministarstva, blagovremeno obaveštavanje a takođe praćenje otpremnica to jest izvoznih cena o koim mi ovde polemišemo.
 
@vilamet2012

Zanimljivo mi je vase resenje problema. Voleo bih da nam kazete kada je ijedan problem u nasoj zemlji resen tako sto je osnovan neki savet.... Pa saveti se i osnivaju da bi se skrenula paznja sa glavnog problema. Nerealno je da se u martu zna cena, jer znate kada malina dolazi na berbu. Jedino trzisno resenje je ono sto sam ja napisao ali bez mesanja drzave jer gde se god drzava umesa tu srece nema. Drzava treba da izvrsi rejonizaciju Srbije i da preporuke gde sta treba da se gaji mozda da to sve subvencionise , pa recimo, nema subvencija za psenicu u centralnoj Srbiji ali ima za neku drugu vocnu kulturu itd itd. Ali drzava ne moze i ne treba nikako da nekome zabrani da se bavi necim.

Geografsko poreklo vi dole imate ali ga ne koristite? Zasto?

Ko je pregovarao sa drzavom? Kakve ste garancije dobili? Jesam li pisao da ne mogu da pregovaraju i da vas zastupaju ljudi koji nemaju znanje i iskustvo?

@vockica

Ja sam vam dao sustinu , nove zasade niko ne pominje... Uracunajte i njih prosto i jednostavno.
 
Vi se ponasate kao da ste od juce u proivodnji malina. Bice losa, da, koliko to niko ne zna, ali sta ako vremenski uslovi budu jako losi i to drasticno bude uticalo na proizvodnju? Zbog svega ovoga nije moguce u martu odrediti cenu, jer ne zavisi sve od nas vec i od drugih cinilaca na koje mi ne mozemo da uticemo. Svaki posao nosi odredjenu dozu rizika i poljoprivreda nije iskljucena od toga. Ja vam kazem da se problemi naziru i da bi trebalo reagovati a vi docekujete na noz, to nije dobro a ubrzo cete shvatiti da je trebalo da me poslusate.
 
@vilamet2012

. Nerealno je da se u martu zna cena, jer znate kada malina dolazi na berbu. Jedino trzisno resenje je ono sto sam ja napisao ali bez mesanja drzave jer gde se god drzava umesa tu srece nema. Drzava treba da izvrsi rejonizaciju Srbije i da preporuke gde sta treba da se gaji mozda da to sve subvencionise , pa recimo, nema subvencija za psenicu u centralnoj Srbiji ali ima za neku drugu vocnu kulturu itd itd. Ali drzava ne moze i ne treba nikako da nekome zabrani da se bavi necim.

, nove zasade niko ne pominje... Uracunajte i njih prosto i jednostavno.[/QUOTE

Nerealno zborite... Pratio sam sva desavanja vezano za malinu,od 1990-te god Secam se kad su i automati ...na otkupnim mestima ...
A sve do 2013 god Tamiska iz Panceva ...prijatelj Milen.. je svake god nam u martu saopstava cenu,za narednu berbu, koja je bila uvek uzlaznom linijom.....To sve na osnovu ugovorenih izvoznih kolicina..?

A 2015 god. famozno-tajanstveni sastanak 09-maja do 11-maja u Sapcu, belosvetski malinara i ostalih ucesnika ...zagonetka VELIKA..? sta su se iz dogovarali....pretpostavljam da je na istom bio cileanac sa 300 ha maline sa prosekom od 6 t/ha...? Cudno je sto je Sabac odredjen za tako vazan,na visem nivou, sastanak..? bez prisustva javnosti ...i bilo kakvih saopstenja....sem da se odrzao..?

Ako ste poznavalac sto verujem da jeste ...al sumljam u Vasu realnost... Onda Vam je poznato...da u uredjenim eu drzavama cena bilo cega u kratkom vremenskom periodu varira drasticno...je nemoguca misijaaaa..? Moze 10-mah -20% a Vi to negirate...i izbegavate ...?
 
Vi se ponasate kao da ste od juce u proivodnji malina. Bice losa, da, koliko to niko ne zna...
Jesam li pisao da ne mogu da pregovaraju i da vas zastupaju ljudi koji nemaju znanje i iskustvo?

Evo ja nadjoh malo detalja o poseti predstavnika malinara i hladnjacara poljskim kolegama..

"Radni tim koja je formirana u Vladi Srbije obišla je zasade i prisustvavala je berbi maline i razgovarala sa proizvođačima, a sem toga naša delegacija posetila je i tri hladnjače i jednu kooperativu u Poljskoj. Božo Joković, predstavnik proizvođačke grupacije malinara iz Radnog tima, kao i direktor zemljoradničke zadruge "Agro Eko Voće" u Arilju, kaže da nakon posete i sagledavanja stanja u Poljskoj zaključak je "da ispada da smo sami sebi najveći konkurenti".
Poljska nema sortiment maline da nama konkuriše, nema tržišta kao mi - Francusku, Nemačku, Skandinavske zemlje, Japan, Kanadu, Ameriku. Njihova malina je najbliža našem boljem originalu. Sadržaj šećera po briksu im je 8,3 odsto za razliku od ariljske koja ima 13,5 odsto. Nemaju ni kulturu branja, a malinu beru u gajbice koje su bez otvora i u njih staje tri do četiri kilograma ploda. Gajbice smeštaju u komore hladnjača u kojima smo videli i bare od isceđene maline lošeg kvaliteta - priča Joković.
Naš saogovornik ističe da su u razgovorima s poljskim kolegama saznali da je osnova za formiranje početne cene trenutno stanje na tržištu kao i procena roda u Srbiji."

evo i link pa koga interesuje moze da procita ceo tekst.

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/evo-sta-su-zakljucili-nasi-malinari-posle-posete-konkurenciji-u-poljskoj/wl7gnp7


Mada mozda ni Bozo Jokovic,proizvodjac i hladnjacar nije kompetentan da komentarise..ko zna koje su mu reference,skolska sprema,znanje,iskustvo,bracni status,krvna slika...popio neku pa lupa covek..:ppozdrav:
 
Rešenje koje bi prihvatili proizvođači.

Osnivanje nacionalnog saveta za malinu. Izrada nacionalne strategija proizvodnje maline.

Strategija mora da uzme sve parametre u obzir i ako treba da odredi koliko bi bilo rentabilno ostaviti pod površinom maline. Takođe treba odrediti tom strategijom koliko novih se može uključiti i sa kojim površinama.

Pre svega to treba uraditi sa svim voćem. Dakle ako neko novi hoće da se bavi poljoprivredom, država da mu kaže - u toj proizvodnji nemaš mesta prevelika je konkurencija bavi se tim i tim. Dakle nekom drugom voćnom kulturom koja bi prema trenutnom istraživanju komisije, u datom vremenskom razdoblju, imala perspektivu.

Svim ovim treba da se bavi Ministarstvo poljoprivrede. Bez uređenosti cele poljoprivredne proizvodnje dešavaće se uvek haotična stanja i sa malinom i sa višnjom i sa kupinom i sa bilo kojom drugom kulturom.

Takođe osnivanje zaštićenog geografskog porekla maline ali na teritoriji cele Srbija. Time bi se zabranilo mešanje sa uveženom malinom. Time bi se otklonila sumnja u to da se recimo noro virus pojavljuje zbog uvezene a ne kontrolisane maline pri uvozu u Srbiju i time dalji reeksport sa dalekosežnim posledicama.

Da ne citiram ceo tekst koji je apsolutno (po meni) tacan, ovo sto sam ostavio kao citat i podvukao znamo svi mi... I to bi trebalo da zna i tamo neki inzenjer koji nas i negde u svetu predstavlja... I ovo bi trebalo da budu kljucne reference i parametri oko toga sta i kako treba da uradimo, tj. drzava...

E sad, da ne bude kako mi svi ovde mlatimo praznu slamu, tj. u ovom slucaju prazna slova po tastaturi... Da li neko moze da mi kaze, da li mi mozemo odavde sa foruma da napravimo neku "grupu gradjana/malinara" (kako god) i da trazimo sastanak sa ovim Nedimovicem ili tako nekim slicnim? Jer smatram da ima puno pametnih ljudi. sa jos pametnijim idejama sta mozemo ucitniti i kako...

A sto se cene tice... Ako neko od vas prati onog Urosa Davidovica, ja mislim da je on u svojoj emisiji jos u januaru ove godine imao "dojavu/informaciju" o ovogodisnjoj ceni maline koja se na kraju ispostavila kao tacna...

I da, voleo bih da pitam onog predsednika/predstavnika malinara Ivanjickog kraja bas oko upotrebe tog geografskog porekla koji fakat oni i imaju zaista! Ja sam cak bio u fazonu letos da registrujem uz gazdinstvo i svoj neki brend/odnosno da se raspitam oko tog geografskog porekla (posto sam ja u Sremu) i razgovarao sam sa nekom "agencijom" koja mi je rekla da ta za'ebancija kosta od 700e pa navise (ne znam koliko je to vise), ali posto ja nemam neke velike povrsine, za sada sam odustao od te ideje :) NO, da se vratim na temu...

Imamo i vise nego dovoljno vremena da se rese neke stvari, a nekoga treba ozbiljno hvatati za gušu jer drugacije ne moze. Ovo sve tipa, ja rekao njemu, on odgovorio nama i obecao nesto je kao kad ja mom detetu kazem da ce doci Deda Mraz sad za novu godinu :D Mislim, hoce, ali ne pravi :osmeh:
 
Angazovati jakuuuu advokatsku agenciju da pregovara za nas...? kako sa hladnjacarskim lobijem tako i sa drzavnim organima...koji ne vode adekvatnu kontrolu ..od otkupnog mesta ,hladnjace,i izvoza..?

Sto se tice noro virusa...izmisljena stvar....al on moze da se prenese i vetrom..? a naj pre u hladnjaaaaaciii... u 10-ak hladnjaca sam bio i u svim sam zapazio da se desava na prijemu se prospe po cela paleta po podu....radnici nesto i ogaze ...a pitanje je u kakvom higijenskom stanju su im sanitarni cvorovi...?....uglavnom se pripisuje ...berbi...?
 
Ma Pole, svi se oni mogu spustiti na normalan nivo i nije niko nedodirljiv... A istina je to sto kazes da oni tamo na samom prijemu mogu da zeznu stvar i ja sam vidjao svasta kao i vecina nas. Zato bi drzava trebala da nam obezbedi besplatno testiranje uzoraka na virus, pa molim lepo... Ja dobijem papir da je moja roba zdrava, zeleno svetlo od hladnjace da mogu da prime moju/nasu robu, a kad se pojavi famozni virus nek' kopaju sami sebi oči odakle je izronio :)
 
Nebuloza je da noro virus nastaje od beraca, niko od njih nije lud da ide u wc da izvrsi nuzdu, i da kasnije bere i dok bere i jede sam tim rukama, problem po meni je u hladnjcama, daju prljave gajbice, tesko im je da ih operu a kompresore imaju, ja da ga kupujem da perem gajbice necu. Njihovi radnici koji idu u wc, i kasnije ulaze u hladnjacu tako se unosi virus. Tako da taj problem nije sigurno do proizvodjaca nego do preradjivaca.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Eto, sad vidim da prljave gajbice nisu izuzetak nego pravilo.
Kada mi je vozać dovezao gajbice koje su izgledale kao da ih je našao na smetljištu upitao sam kako može neko staviti malinu u tako prljave gajbice odbrusio mi je kako ima ko da brine o tome i da to nije moj posao .
Ono što sam tad rekao nije za javnost.:zli:
 
"Naš saogovornik ističe da su u razgovorima s poljskim kolegama saznali da je osnova za formiranje početne cene trenutno stanje na tržištu kao i procena roda u Srbiji."

Kako mislite da mozete da izvrsite procenu roda u martu i na osnovu toga da date predlog cene za narednu sezonu? Plus sto nije dovoljna samo procena roda u Srbiji vec je potrebno izvrsiti i procenu roda u Poljskoj i ostalim zemljama koje se bave proizvodnjom na trzistu jer sva ova trzista prodaju malinu istim onim kupcima kojima prodaje i Srbija... Druga stvar je, pominjete odredjenog Boza Jokovica, kakve reference poseduje taj covek, kakve je rezultate postigao? I da li ste sigurni da on zaista zastupa interese proivodjaca? Ja imam neka drugacija saznanja i njegove izjave nisu iskrene jer iza njega stoje neki ljudi tako da on ne moze da javno izadje i kaze da se bori za prava proizvodjaca jer to nije istina, nije samostalan, on je samo eksponent jedne velike firme... Da li je to potrebno proizvodjacima ili prozivodjaci trebaju da imaju zastupnika koji ce biti potpuno nezavistan i koji ce proizvodjace zastupati na svetskom trzistu nezavisno od bilo koga??? Ove stvari koje vam pisem ja sam saznao samo okrenuvsi par telefonskih brojeva i surfujuci internetom ne duze od 15 minuta... Medjutim ne zelim i necu da pisem sve na forumu jer to moze da cita svako...


 
Mada mozda ni Bozo Jokovic,proizvodjac i hladnjacar nije kompetentan da komentarise..ko zna koje su mu reference,skolska sprema,znanje,iskustvo,bracni status,krvna slika...popio neku pa lupa covek..:ppozdrav:


Odličan primer kako se može uspeti. Da se ogradim zbog Poznavaoca, ovo je za mene uspeh. Iako je Poznavalac ranije kritikovao Jokovića kao nekompetetntnog i kako ta zadruga ne može da uspe istovremeno nagovarajući nas ostale kako treba da se udružimo i da sami napravimo hladnjaču. Osporavajući kako reče Srb1n, njegovo ,znanje,iskustvo,bracni status,krvnu sliku.. Da Vas podseti da je Zadruga Agro Eko Voće, pre dve godine konkurisala kod fonda za razvoj za subvencionisan kredit od 200 000eura. Nisu ga dobili zbog određenih okolnosti. Sami su se organizovali, udružili, dali pod hipoteku svoja imanja, malinjake i sami podigli kredit. Izgradili hladnjaču i ušli spremni u ovogodišnju berbu.


Poznavalac;
Ali drzava ne moze i ne treba nikako da nekome zabrani da se bavi necim.

Naravno da nisam mislio da država treba da nekom zabrani da se bavi nečim već modelom kao što si naveo. Ili možda na primer Kao što je SNS država uvela obavezan porez za one koi se bave malinom a pritom imaju manje od 50ari zemlje. Možda ovo nisi znao ali je istina veruj mi. Država uvek ima načina da oteža odreženoj grupi ljudi, ili da pomogne drugoj ukoliko je u pitanju hiperproizvodnja ili neka druga konkurencija. A možda nije država tako razmišljala već samo želi da kazni najsiromašnije pa da i u toj oblasti slaže narod.


1497860559-n7a.png



Šta je postigao?

Odgovor dovoljno.

Za sada rade za drugu jaku firmu. Da to je tačno. Ali uzmimo u obzir da su tek letos krenuli sa radom. Ima vremena. Uhodavanje. Njihova hladnjača, njihova malina. Mogu bilo kad krenuti potpuno samostalno i prodavati bilo kome. Širi i plasteničku proizvodnju. Imaju po meni veoma zanimljivu sortu maline Johan. Malo se zna o njoj ali pošto sam je jeo pre dvadesetak dana svežu tek ubranu, mogu reći da sam oduševljen.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh