Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Cunami, nisi meni odgovorio gore na post vezano za onu cenu...
 
Zasto je amaterizam smanjivati troskove proizvodnje a povecavati prinos? Da li vi znate da smo mi imali vece prinose pre 10ak i vise godina nego danas? Sta se desilo u medjuvremenu?
Upravo Vam u drugoj rečenici leži odgovor na pitanje iz prve.
Prvo bih se osvrnuo na ovu drugu i rekao da su prinosi gledajući na dugogodišnjem nivou jako relativni, tako da je i podatak koji ste izneli o boljim prihodima iz prošlosti takođe takav. Nekada ranije se pomalo sadilo pa proširivalo, te su faktički parcelice uvek bile "sveže" i na takvima su prihodi bivali dobri. Najvažnija stvar koju ne smete prevideti je to da je stočni fond bio gotovo pa svugde prisutan i da se stajsko đubrivo "nije žalilo" a špaliri bi se u kasnu jesen "zatrpavali" njime, što je sada slučaj u minimalno-minimalnom broju. Stajnjak ne samo da je obezbeđivao kvalitetniju zemlju, već je smanjivao i troškove (sada kupovine), pa ga kao jednog od ključnih stvari možete smatrati u odgovoru na obe vaše rečenice (pitanja).
Daću vam i još neke primere zbog čega je sve to tako. Nove parcele uvek daju bolje prinose iz više razloga a to su: Zemlja je tek razorana, meliorativno pripremljena, plus ista ima silinu, snagu (nije iscrpljena), itd ... U svakoj sledećoj godini rod (maline pogotovo) iz zemlje izvlači sve što je njoj potrebno i to se u svakog narednoj kroz razna đubriva, minerale, itd.. mora vraćati. Da bi se to vratilo, unelo i bilo nanovo dostupno biljci, automatski se i ulaganja moraju uvećavati. Sledeća stvar je obrada, u prvoj i donekle drugoj godini zemlja je još laganija (rahla). Svake naredne se gaženjem i sleganjem zbija pa onda iziskuje i sve više fizičke obrade, pa otuda eto i podizanja troškova u vezi sa njenom obradom.
Ovo su samo neki od razloga zbog kojih se jednostavno nameće potreba uvećavanja troškova, a koji se ne mogu smanjivati ako se želi makar održati kontinuinet prinosa. Povećanje potrebe za hemijskom zaštitom, zbog prisustva sve više raznih oboljenja i da ne pominjemo.

Neko sam ko voli različitosti i slažem se kolega sa nekim vašim razmišljanjima, nalazim u određenim postovima jako kvalitetne stvari i predloge, ne ulazeći u insinuacije i komentare koja je vaša uloga i koja je vaša potreba bitisanja na forumu. Cenim i neke pohvale koje ste davali pojedinim malinarima vezano za trud i kvalitet njihovog rada.
Međutim, ono što se tiče samog tehničkog i fizičkog dela poslova vezanih za malinarstvo, trebalo bi da takvu vrstu komentara prepustite proizvođačima, nama koji smo neposredno u proizvodnji.
 
Poslednja izmena:
Dado74 tvoj prethodni komentar je upravo razlog zasto sam i ja na ovom forumu, da bih naucio neku "pametnu" i zato hvala na prethodnom kvalitetnom tekstu.
Sto se tice Poznavaoca prilika, i njegove tekstove i predloge rado citam jer je on sa druge strane medalje (ali istu-jednu nosimo oko vrata) , nikada se nije ni prestavljao kao proizvodjac vec je ocito poznavalac trzista. Svojim komentarima i predlozima kako unaprediti prodaju nas proizvodjaca (udruzivanjem-zajednickim nastupom itd) svih ovih godina pisanja on doprinosi na boljem stalnom razumevanju prilika sa trzistem maline..pa i onda kada to njegovo pisanje ne odgovara proizvodjacima.
Svaki komentar svih clanova foruma cini svima nama jasniju slliku sta nam je ciniti. Zato je jedinstvo- suprotnosti misljenja pozeljno svuda pa i ovde na forumu...jer sta bi naucili kada bi svi svirali u istu frlulu.....
 
Vi uporno pominjete Bosnu, ispada da su oni najveci krivci po vama sto je cena maline tako niska. E vidite da vam kazem, dok nase hladnjace prave gubitke Bosanske izvoze i prave plus, na trzistu su i polako ali sigurno preuzimaju nam kupce, proizvodnja ide i do 30.000 tona sa tendencijom daljeg povecanja proizvodnje.
Nadjite jedan moj post ili makar deo iz nekog mog posta gde sam ja okrivio kolege malinare IZ BILO KOJE ZEMLJE da su krivci za nisku cenu nase maline(a kad ne nadjete bio bi red da se izvinete za ove neistine).
Upravo ste vi pominjali BiH,"kosovo",Bugarsku,Ukrajinu,Poljsku..kao primer kako svi sada gaje malinu i kako se tamo moze naci i jeftinija malina nego sto mi prodajemo.
Bosna koristi svoj ugovor o slobodnoj trgovini sa Turskom(za razliku od nas koji takodje imamo potpisan ugovor o slobodnoj trgovini sa Turskom ali ga ne koristimo) i tamo plasiraju veci deo maline koju proizvedu a ostatak se uvozi kod nas.
Za razliku od njih nas najveci kupac je Nemacka koja kupuje 45% srpske maline a videli smo ovde i otpremnice po kojim cenama se izvozi.
Uvoz maline iz Bosne, kako mislite da nekoga ogranicite da to radi, slobodno trziste, svako za svoj novac ima pravo da se bavi uvozom i prodajom svega i svacega. Ne znam da li ste upoznati koliko maline iz Bosne ode u takozvanom reexportu, kada se roba iz Bosne izvozi za racun srpske firme...?
I o ovome sam vec pisao ali nije zgoreg da se potsetimo..
Procitajte sta pise u CEFTA sporazumu vezano za slobodnu trgovinu(imate taj deo u jednom od mojih postova)gde se kaze da drzava moze da uvede kvote ili cak i da zabrani uvoz robe koja direktno steti privredi te zemlje,kao i da roba uvezena iz jedne zemlje za prodaju na trecem trzistu MORA da ima oznaku zemlje porekla!
Cak i da se pusti slobodan uvoz niko ne bi imao nista protiv kad bi se uvezena malina tako i oznacila pri izvozu pa umesto da pise PRODUCT OF SERBIA neka pise PROIZVEDENO U BIH(Bugarskoj,Poljskoj,Cileu...itd) PAKOVANO U SRBIJI pa da vidite ko bi tu malinu kupovao od nas..ovako vi direktno varate krajnjeg kupca dovodeci ga u zabludu da kupuje srpski proizvod i tu dolazimo i do ovoga sto ste napisali( pogresno etiketirajuci domaceg proizvodjaca)" Srbija je izgubila kvalitet i prepoznatljivost.."
Najlakse je uzeti jednu firmu koja je izuzetak u celom tom lancu i onda reci kako svi dobro posluju i rade...
Za vas je svaka hladnjaca koja dobro posluje izuzetak a svaki proizvodjac koji je posadio malinu da bi "na brzinu zaradio lake pare"pravilo!
Zaista zanimljivo kako provlacite neke teze kroz postove..
Zasto je amaterizam smanjivati troskove proizvodnje a povecavati prinos? Da li vi znate da smo mi imali vece prinose pre 10ak i vise godina nego danas? Sta se desilo u medjuvremenu?
Znate li vi sta biva sa kvalitetom zemlje nakon 10 godina intenzivne proizvodnje(posebno maline koja je vrlo zahtevna sto se tice kvaliteta zemlje)?
Da znate ne bi ovako pisali..
Za razliku od recimo ratarstva gde se na svakih nekoliko godina vrsi rotacija useva da bi se zemljiste "oporavilo" u malinarstvu je to,da ne kazem nemoguce ali ono barem vrlo tesko ostvarivo.
Samim tim vi ste,kao malinar,prinudjeni da vestacki poboljsavate kvalitet zemljista samo da bi ODRZALI ISTI PRINOS,znaci mora da se baca vise djubriva,mora da se koristi kvalitetnije (skuplje) djubrivo i da ne nabrajam ostalu hemiju..sve to povlaci za sobom i vise radnih sati(dnevnica),veci utrosak goriva..da li treba pominjati cene preparata ,djubriva i goriva koje su svake godine sve vece...ko hoce da razume razumece ko nece dzaba je ovo pisati...
Najvise bih voleo da vas vidim na trzistu, da vidim kako bi vi nekome prodali skuplje srpsku malinu kad svaki veliki kupac zna da je u orkuzenju jeftinija.
I ja bih voleo da vidim vas na +40c u njivi ali nesto sumnjam da ce se to ostvariti..:ppozdrav:
 
Tebi je 100-120 dinara (u proseku) NAJBOLJA cena?! :sta: Objasni nam zasto i kako molim te...

u kontaktu sa proizvodjacimamaline iz blizeg okruzenja dalje Poljske , Ukraine , Chilea , USA izracunao sam da je nas proizvodjac dobio najvecu cenu , nekom je bilo 100- 120 prema meni 132 nekima i vise . ne kazem da je to dobra cena ali obistini se od 110 do 145 din
 
Cunami, u nasem kraju je deskur platio oko 160 dinara, nudio mi saradnju a ja kao kreten ledio usluzno....(kazu da ce opet iduce godine da najvise plati svezu) stanic je pratio ali nije do kraja ispratio cenu , ostali su bili kao i drugi , kazu mi da ti koji su platili skupo se sada muce da prodaju, ostali po arilju pozegi i uzicu platili 140 dinara neki nisu isplatili oni koji su isplatili uglavnom svi platili ispod 130 dinara ....uglavnom zapadna Srbija kao sto sam vec napisao je platila najvise malinu prosle godine. (neznam da li kako kazes u svetu ali u Srbiji Bosni i okolini sigurno) Osim deskura (koji je jak) ostalim se ne pise dobro u iducoj sezoni .. jos nisu ni prodali ni platili malinu svima...lose im se pise...
 
u kontaktu sa proizvodjacimamaline iz blizeg okruzenja dalje Poljske , Ukraine , Chilea , USA izracunao sam da je nas proizvodjac dobio najvecu cenu , nekom je bilo 100- 120 prema meni 132 nekima i vise . ne kazem da je to dobra cena ali obistini se od 110 do 145 din

Ok, nisi se bio izjasnio na taj način ;) Mada opet nije realno porediti nas i Poljake kao proizvodjače... Oni možda na 1eur imaju veću zaradu od nas... Pa čak i Bugari...
 
@Srb1n

Netacna je informacija da Bosna koristi ugovor o slobodnoj trgovini za izvoz malina u Tursku, izvoz voca u tursku je vise nego simbolican u odnosu na nase tradicionalne kupce. Otpremnice odnosno fakture koje ste videli ovde su primer onih najvecih cena koje mogu da se postignu i predstavljaju iskrivljenu sliku jer 100.000 tona nije moguce prodati po tim cenama a povrh svega, prodaju se valjda i ostale kategorije maline koje su puno jeftinije. Pisao sam vam da postoje razliciti kanali prodaje i da se shodno tome postizu i razlicite cene... Pisao sam i gde je nasa sansa ali vi sve moje predloge unapred osudite...

Kako mislite da uvedemo kvote i da otezamo uvoz bilo cega, mislite da nam ne bi bile uvedene mere reciprociteta? Pre nego sto bilo sta napisete morate stvari da posmtrate i iz neke druge perspektive. Medjunarodni odnosi nisu bas tako jednostavni.

Sto se tice uvoza maline, niko ne dovodi kupce u zabludu, kupci jako dobro znaju sta kupuju. Drugo, ima tu jedna klauzula koja kaze da proizvod mora imati minimum odredjeni % proizvoda iz odredjene zemlje a da odredjeni deo moze biti od uvoznih sirovina i da nije nikakav prekrsaj takvu robu deklarisati kao srpsku. To nije stvar samo sa malinama, tako je i sa mnogim drugim proizvodima pa cak i sa FIJATom. Druga strana medalje je da mnoge firme iz Srbije imaju u Bosni svoje cerke firme koje nabavljaju tamo robu a dosta robe se iz Bosne samo reexportuje dalje...

Vi jako volite da menjate moje teze, jasno sam razdvojio one prave proizvodjace koji se duzi niz godina bave sa proizvodnjom malina od onih koji su usli u proizvodnju da bi preko noci zaradili novac povedeni i zavedeni dobrim otkupnim cenama i novinskim stubcima koji su pisali o tome kako se brzo i lako kroz proivodnju malina zaradjuje novac... Razliku sam jasno postavio samo vi ne zelite da je vidite. Sto se tice hladnjaca, verujte mi, ja gledam brojeve, finansijske izvestaje , mene skupocena vozila ne impresioniraju niti me impresioniraju lepo izgradjene hladnjace... To "obican svet" impresionira i svi na osnovu toga donose svoj sud da li neko dobro ili lose posluje... Krecem se malo i u nekim drugim krugovima, medju ljudima koji realno sagledavaju stanje stvari jer poseduju znanja i vestine za tako nesto jer rade u sektoru finansija revizije i racunovodstva... Ali sta ja vama da pisem kad vi sve najbolje znate...

Kvalitet zemljista pominjete? A ja kazem samo, ako mi ne budemo mogli da je proizvedemo i budemo konkurentni na svetskom trzistu onda ne postoji ta sila koja ce nas spasiti, izgubicemo trzista koja smo godinama osvajali... Zamislite da se jedan inzinjer u AUDIju ili MERCEDESu zali na bilo sta ili da se Holandjani zale na nesto... Ne oni se ne zale, oni rade, ulazu u inovacije, prate trziste, osvajaju nove proizvode i tehnologije a mi uvek pronalazimo izgovore. Idealni prirodni uslovi za uzgoj jagoicastog voca ne dozvoljavaju nam da imamo bilo koji izgovor kada je proizvodnja u pitanju, ako zelimo da ostanemo na trzistu i prezivimo moramo biti jos bolji a mi to mozemo...

Znate sta je problem nasih ljudi? U rad se racuna samo ako si na +40 ili ako imas neku alatljiku u rukama a sve drugo nije posao niti rad... A mozete me videti i na +40 da radim nije to problem za mene navikao sam i na to jer sam radio razne stvari u zivotu...

@cunami

Sve ste lepo objasnili, samo je pitanje ko to razume...
 
Dado74 i poznavalc prilika su dve strane zlatne medalje i treba i jednog i drugog citati sta pisu

 
Ok-ok... Razumeo sam, nije mi prvobitno tako zvučalo :osmeh:

Zato sam i pitao ;) To jeste upravu... Šta li nas čeka ljudi dogodine :sta:
 
Sta nas ceka, nista sto nismo vec preziveli i nista sto necemo opet doziveti.

@frigy
Zasto mislite da ljudi ne citaju predugacke postove?

@pole

Joj dokle vise sa teorijama zavere???? Kako je tesko shvatiti da maline ima previse na trzistu? Zar je komplikovano videti da smo preneli 10.000tona u novu sezonu?
 
Netacna je informacija da Bosna koristi ugovor o slobodnoj trgovini za izvoz malina u Tursku, izvoz voca u tursku je vise nego simbolican u odnosu na nase tradicionalne kupce.

Sto bi reko narod ako koza laze rog ne laze...
"Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić i turski ministar poljoprivrede Ahmet Ešref Fakibaba dogovorili su danas u Sarajevu nastavak izvoza proizvoda iz BiH u Tursku.
Fakibab je rekao da će Turska nastaviti da uvozi proizvode iz BiH i da radi na njihovom razvoju kako bi građani BiH imali bolji prosperitet.
Dedić je rekao da BiH u Tursku izvozi meso, brašno, ulje, bijeli sir i maline, te da je na današnjem sastanku bilo riječi o povećanju izvoznih kvota ovih proizvoda u Tursku, prenosi portal Kliks."
evo i link..
https://www.bl-portal.com/vijesti/privreda/dogovoren-nastavak-izvoza-proizvoda-iz-bih-u-tursku.html

Kako mislite da uvedemo kvote i da otezamo uvoz bilo cega, mislite da nam ne bi bile uvedene mere reciprociteta? Pre nego sto bilo sta napisete morate stvari da posmtrate i iz neke druge perspektive. Medjunarodni odnosi nisu bas tako jednostavni.

Ja vam samo kazem da drzava to moze da uradi u skladu sa CEFTA sporazumom ali moze i drugacije recimo da se SVAKA posiljka testira na norovirus,pesticide.. i dok ne stignu rezultati kamioni stoje na granici isto kao sto stoje i nasi pre nego udju u zemlje EU..

Sto se tice uvoza maline, niko ne dovodi kupce u zabludu, kupci jako dobro znaju sta kupuju. Drugo, ima tu jedna klauzula koja kaze da proizvod mora imati minimum odredjeni % proizvoda iz odredjene zemlje a da odredjeni deo moze biti od uvoznih sirovina i da nije nikakav prekrsaj takvu robu deklarisati kao srpsku. To nije stvar samo sa malinama, tako je i sa mnogim drugim proizvodima pa cak i sa FIJATom. Druga strana medalje je da mnoge firme iz Srbije imaju u Bosni svoje cerke firme koje nabavljaju tamo robu a dosta robe se iz Bosne samo reexportuje dalje...
Zbog ovoga sam vam i rekao da procitate deo iz CEFTA sporazuma..
CEFTA sporazum dozvoljava uvoz-preradu i re-export bez placanja carine ali samo izmedju dve drzave a u slucaju da roba ide na trece trziste ona mora da ima certifikat o poreklu.
Sto se tice hladnjaca, verujte mi, ja gledam brojeve, finansijske izvestaje , mene skupocena vozila ne impresioniraju niti me impresioniraju lepo izgradjene hladnjace... To "obican svet" impresionira i svi na osnovu toga donose svoj sud da li neko dobro ili lose posluje... Krecem se malo i u nekim drugim krugovima, medju ljudima koji realno sagledavaju stanje stvari jer poseduju znanja i vestine za tako nesto jer rade u sektoru finansija revizije i racunovodstva... Ali sta ja vama da pisem kad vi sve najbolje znate...
Kad vec gledate brojeve recite mi ima li u Srbiji JEDNA hladnjaca koja je u minusu kada se uzme petogodisnji prosek ili svaka hladnjaca propada i stavlja katanac posle jedne lose godine?
Kvalitet zemljista pominjete? A ja kazem samo, ako mi ne budemo mogli da je proizvedemo i budemo konkurentni na svetskom trzistu onda ne postoji ta sila koja ce nas spasiti, izgubicemo trzista koja smo godinama osvajali... Zamislite da se jedan inzinjer u AUDIju ili MERCEDESu zali na bilo sta ili da se Holandjani zale na nesto... Ne oni se ne zale, oni rade, ulazu u inovacije, prate trziste, osvajaju nove proizvode i tehnologije a mi uvek pronalazimo izgovore. Idealni prirodni uslovi za uzgoj jagoicastog voca ne dozvoljavaju nam da imamo bilo koji izgovor kada je proizvodnja u pitanju, ako zelimo da ostanemo na trzistu i prezivimo moramo biti jos bolji a mi to mozemo...
Kako Poljaci mogu da budu konkurentni?
Tako sto drzava ulozi milijarde u poljoprivredu,budzet za poljoprivredu 1,5 milijardi evra i subvencije za svaki kg maline.
Zamislite da drzava kod nas subvencionise svaki kg maline sa 0.5e kao sto to rade Poljaci.Za 100.000t(i ovo je upitna kolicina al neka bude) to bi drzavu kostalo 50 miliona evra sto je manje od 20% DIREKTNOG deviznog priliva po osnovu izvoza maline(prosle godine je devizni priliv od prodaje maline bio 270mill evra) na ovo treba dodati sve indirektne izvore prihoda koje drzava ostvaruje od malinarstva po osnovu pdv-a na djubrivo,akciza na gorivo,transport...
Englezi recimo za subvencije poljoprivredi izdvajaju 4,3 milijarde funti sto je oko 5 milijardi evra dok je nas budzet za poljoprivredu za SLEDECU godinu 291 milion evra...
E sad procitajte ponovo ovo sto ste napisali pa mi recite da li vidite gde je problem.
 
Poljaci su od 2008 do 2016 imali subvencije od 400 eur po hektaru i 0,20 eur po predatom kg maline, te pare su sirili proizvodnju i kupovali mehanizaciju tako da od ove 2017 nemaju vise subvencije ali imaju manje rashode a nas proizvodjac iako proizvodi robu koja je 95 namenjena izvozi i ostvaruje devizni priliv ima najskuplje gorivo, najskuplje djubrivo, najskuplju hemiju i ponizavajuce subvencije i kako se se nas proizvodjac takmici u takvoj utakmici moze ali sve dok ne dodje ovakva godina kada vec od naredne sledi pad u proizvodnji jer nema akumulirana sredstva da bi ovakav period( koji se periodicno ponavlja )prebrodio bez pada proizvodnje ali eto ovo je Srbija i kod nas moze malina da bude 1 eur a moze i 2,5 kada je nema za leka
 
Cunami, u nasem kraju je deskur platio oko 160 dinara, nudio mi saradnju a ja kao kreten ledio usluzno....(kazu da ce opet iduce godine da najvise plati svezu) stanic je pratio ali nije do kraja ispratio cenu , ostali su bili kao i drugi , kazu mi da ti koji su platili skupo se sada muce da prodaju, ostali po arilju pozegi i uzicu platili 140 dinara neki nisu isplatili oni koji su isplatili uglavnom svi platili ispod 130 dinara ....uglavnom zapadna Srbija kao sto sam vec napisao je platila najvise malinu prosle godine. (neznam da li kako kazes u svetu ali u Srbiji Bosni i okolini sigurno) Osim deskura (koji je jak) ostalim se ne pise dobro u iducoj sezoni .. jos nisu ni prodali ni platili malinu svima...lose im se pise...

Već sam pisao ranije o tome da će Des Kur morati da plaća malinu iznad ostalih zbog toga što je većina ljudi pobeglo od njih u startu te sad moraju da povrate poverenje. Inače poverenje je i dalje poljuljano jer do pre nekoliko dana nisu sve isplatili mom komšiji. Ne znam da li su mu sad isplatili.


Takodje ni ja ne čitam dugačke komentare

- - - - - - - - - -

Zadnjih 30 godina se u 80% slučajeva dešava da se ne proda sva malina u tekućoj već se sa delom robe udje u novu berbu.
 
@Srb1n

Turci nisu znacajni kupci. Dobro je da deo robe i tamo zavrsi ali oni ne kupuju velike kolicine. Imam odredjene kontakte po Turskoj i zato znam.

Ja pisem jedno vi pisete drugo, procedure na granici koje postoje su jasno propisano, svako nase "mudrovanje" bi sigurno povuklo i kontramere druge strane.

Pisao sam kako moze da se radi i kako se radi. Ne mozemo se pozivati na CEFTU samo kada to nama odgovara. Drzava ako zeli da zastiti proizvodnju svoju ima dosta drugih nacina, subvencije i sl, da li ima novca i sluha u drzavi za to je jedno drugo pitanje.

Ima ih koje su na pozitivnoj nuli, zasto to pisem, pa onaj novac koji se i zaradio u prethodnom periodu on je koriscen ne da se hladnjace razduze kod svojih poverilaca vec se taj novac uglavnom reinvestirao i sada posle jedne lose pa druge lose godine, to sada retko ko moze da izdrzi i kada se uzme petogodisnji prosek a ukljucimo i zadnje dve godine, tesko... To nee govorim ja, to vam govore i finansijski izvestaji koji su javno dostupni svima. Samo morate umesto da gledate u komsijin novi dzip ili novu komoru malo dublje zaviriti a ne tako porsno. To naravno trazi odredjeno znanje i iskustvo.

Prosto je, ako nismo konkurentni propascemo na trzistu, zasto ljudi moraju samo sa malinama da se bave, ako to nije isplativo proizvodice nesto drugo. Suludo je ulaziti u diskusiju sa vama kako nismo konkurentni na puno bogatije drzave od nas ali se postavlja pitanje kako ne mozemo da budemo konkurentni u odnosu na zemlje u nasem okruzenju sa kojima koliko toliko mozemo da se poredimo.

@vilamet2012

Da li to sami sebe tesite? Kada se desavalo da se prenesu neke kolicine u novu sezonu? Nemojte pisati vase zelje, vec realno. Prosle sezone prenetih 10.000 tona minimum nije nimalo zanemarljivo a svakako ne normalno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh