Parenje kunića

po nekim istrazivanjima utice na brojnost legla,

Ne utiče na brojnost legla, broj malih zavisi isključivo od ženke, odnosno broja jajašaca koje proizvede, jer broj spermatozoida uveliko premašuje broj jajnih ćelija. Kada se skuplja seme bilo koje životinje, to seme se razređuje i može da služi za veštačku oplodnju više ženki, tako da broj skokova nema nikakve veze sa brojem mladih.
 
Jutros sam pustio zecicu zecu na parenje i skocio je dvaput onako se izvrnuo na leđa i sad maloprije mu pustim opet tu istu zecicu al ona vise neda. Je on skako al bez uspjeha. Dali je to od jutros dovoljno? Zec i zečica su mladi ovo im je prvo parenje.
 
Dovoljno je to ako je dva puta naskocio i izvrnuo se...
Sad cekas, probaj je za nedelju dana ubaci opet kod muzjaka
Kada doge 11 dan od parenja onda mozes da probas sa pipanjem, samo to mora biti nezno da ne bi doslo do nekih komplikacija. Zato treba 10-11 dana raditi pipanje jel ako se radi posle toga moze doci do komplikacija, a ako pre toga onda nema smisla jel ne postoji sansa da napipas bilo sta.
37_kep_vemhessegvizsgalat.jpg
 
Vidim da se u kuniće razumiješ i zahvaljujem ti na savjetima i pomoći. Danas sam probo uparit još jednu al bez uspijeha samo bježi po kavezu probo ubacit i treču al ista stvar. Jel imate koji savjet i za ovaj problem?
 
Pa ima nekih metoda ali to nije za one koji drze manji broj kunica...sparice se one sada u prolece budi siguran, gledaj polni organ zenke i kada bude crvena onda je nosi kod muzjaka, ako vidis da je crvena skace muzjak na nju i nista, onda pripomogni sa dizanjem zadnjice zenke (to kada se prvi put pari, posle vec nema problema). Probaj par dana dati zenkama list persuna, ali ne mnogo. Treba se biti uporan i to je to. Kunici su takvi da traze angazovanje odgajivaca.
Neznam koliko su ti stari kunici, ako su hibridi onda sa 16 nedelja mora da se upare, sto brze moras da ih uparis ako su vec 16 nedelja stare.
 
Gledosam spolni organ i crven je mužjak skače al ona nediže zadnji kraj kad ja oću podij jpj zadnji kraj onda mužjak neće više da skače. Stari su 25 tjedana i hajkom hibridi su.
 
Čekosam zbog zeca zato štoje zec stari samo 3 dana zbog zečica a kažu da zec treba imat 5 mjeseci za parenje.
 
To je vec problem, ko zna koliko su debele zenke pa sad i nije cudo da se tesko pare, a nece biti ni cudo ni ako ne ostanu skotne. Neznam sta da ti kazem, probaj budi uporan sa parenjem.
 
3.6kg su teške.

- - - - - - - - - -

Mislim dasam uspio ih uparit ali sad se se nije izvrnuo nako na leđa nego je samo onako ciknuo i sišo sa nje pa neznam jel to to?
 
Desavaju se i lazni skokovi muzjaka a isto da zenke nekad nerado prihvata jednog a prihvati drugog muzjaka,to vi kazem iz dugogodisnjeg iskustva sta mi se desavalo.Savetujem vam da uvek prvo kontrolidete polni organ zenki pre pripustanja kod muzjaka da je crveno do visnja tamne boje je pouzdan znak za parenje.Mlade muzjake takodje kontrolisati polni organ dali je u redu i dali su testisi u kesicana van ili su unutra .Ako nisu vani,treba kaziprstom i srednim prstom lagano ih napipati i njezno ih massazom isterati van u kesice.Paziti da muzjak nije uznemiren jer onda teze ide.

- - - - - - - - - -

Ako muzjaci duze vreme nisu parili moze biti uzrok neuspelog parenja,zato posle prvog pareja ponoviti nakon 8-10/h ponovo.
 
Gledosam spolni organ i crven je mužjak skače al ona nediže zadnji kraj kad ja oću podij jpj zadnji kraj onda mužjak neće više da skače. Stari su 25 tjedana i hajkom hibridi su.
Sad gledam štasam napiso krivo vald otipko nisu stari 25 nego 15 tjedana.

- - - - - - - - - -

Dovoljno je to ako je dva puta naskocio i izvrnuo se...
Sad cekas, probaj je za nedelju dana ubaci opet kod muzjaka
Kada doge 11 dan od parenja onda mozes da probas sa pipanjem, samo to mora biti nezno da ne bi doslo do nekih komplikacija. Zato treba 10-11 dana raditi pipanje jel ako se radi posle toga moze doci do komplikacija, a ako pre toga onda nema smisla jel ne postoji sansa da napipas bilo sta.
37_kep_vemhessegvizsgalat.jpg
To pipanje dali se to vrši pritiskanjem prstima ,kao stiskanje prst o prst ili samo dodirivanjem odozdola prstima?
 
Seat, to pipkanje se vrsi posle 10-15 dana.. Ranije ne mozes nista uociti.
Drzzis zenku jednom rukom da se ne mrda a drugom rukom je lagano pipas po stomaku.Nemoj prejako stiskati da ne bi slucajno odvojio plod..Posle 13-og dana kad je pipas po stomaku mozes osetiti male kuglice velicine graska i stomak joj je tvrd.
Najbolje ti je uzeti jednu zecicu ispipati koja nije skotna i jednu koja je skotna da osetis razliku.
Treba ti vremena da bi naucio to ali samo polako. budi uporan :)
 
Probavosam ženkama pipat stomak al nemogu napipat nikakve kuglice jedina razlika je što dvje ženke imaju tvrd stomak a jedna mekan dal ima to kakve veze?. Dajem im samo zob da jedu i danas već treći dan dajem peršinov list al one i dalje bježe od mužjaka.
 
Seat, pre ubacivanja zenke kod muzjaka dobro proveri da ti je zenka u teranju (polni organ joj je crven cak i do visnja boje-tad je najbolje pustiti). Proveru radis tako sto ces je podici i jednom rukom lagano doci do njenog polnog organa i pritisnuti lagano prema dole da se otvori da bi mogao da vidis. Ako nije u teranju mozes je pustati x puta i ona nece...Mada neke zenke uvek hoce muzjaka,skoro i do zadnjeg dana kad treba da se okoti.

Te dve sto su im tvrdji stomaci mozda su ti i skotne (ali ne mora da znaci)... :) Budi samo uporan i polako.
 
Kada je najpoželjnije prestati sa parenjem pred letnji period? Mi planiramo još jedno parenje I posle do septembra ništa....
 
Kod mene je kraj parenja maj a novi pocetak avgust.Ako su vremenske prilike normalne bude i ponekio parenje i u 6 i 7 mesecu.
 
Nazad
Vrh