Pašnjaci

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
srbijadamus je napisao(la):
Hvala Valjevcu ali Milan je uputio jako dobru primedbu .Pored sporih voda broj patogenih raznoraznih organizama je izuzetno visok .Lako je pored reke Gradac napasati ovce kada voda na 2km od ušća može da se pije(kontrola koju je radio tehnološki fakultet u julu 2009)pa samim tim broj patogenih i toksičnih materija je zanemarljiv .Sada mi je neki veterinar iz USA to objasnio.
cak i na 5 km od izvora bilo kad mozes piti vodu s Graca uvek,ima samo 1 manu ne prelazi 17 stepeni cak i kad je napolju 40 pa je za kupanje malo zeznuta dok se ne naviknes:):)
te stajace vode jesu malo zeznute,trulez svuda oko njih
 
Лако је и лепо теби Царе тамо у здравој средини. Овде у равници само прашина, у каналима муљ и жабокречина, све њиве попрскане, ма да ти не кажем чега све нема. Да видиш кад се дохвате прскалица у пролеће, само туку. Свака култура се прска на њивама бар три пута. Пестициди се састављају одприлике, нема на цистернама ни ознаке за литражу, ма ништа не пазе. Попије пола литре ракије до девет сати ујутро и онда састави раствор и иде да прска. А у јесен се хвали како је он то одгајио и како је то здрава храна, чиста и продаје ми мд за бубреге... Друго је то све где има нагиба, где потоци и реке иду низ брдашца, планине, где има протока. Ма само ако ми Бог да да доживим пензију, све ћу ово овде распродати и одох негде доле испод Саве
 
МИЛАН je napisao(la):
Лако је и лепо теби Царе тамо у здравој средини. Овде у равници само прашина, у каналима муљ и жабокречина, све њиве попрскане, ма да ти не кажем чега све нема. Да видиш кад се дохвате прскалица у пролеће, само туку. Свака култура се прска на њивама бар три пута. Пестициди се састављају одприлике, нема на цистернама ни ознаке за литражу, ма ништа не пазе. Попије пола литре ракије до девет сати ујутро и онда састави раствор и иде да прска. А у јесен се хвали како је он то одгајио и како је то здрава храна, чиста и продаје ми мд за бубреге... Друго је то све где има нагиба, где потоци и реке иду низ брдашца, планине, где има протока. Ма само ако ми Бог да да доживим пензију, све ћу ово овде распродати и одох негде доле испод Саве

Nepreteruj.
 
e pa sad nigde nije sjajno,kod vas dugme da posadis ima da nikne i dobro rodi,a ispod save moras i na uvce da mu pevas da bi rodilo osrednje(izuzev malih povrsina kraj reka gde je ravno i opet isto kao i kod vas)
sto se tice prskanja,to jeste problem sto se dosta stvari radi odokativno
 
mims je napisao(la):
МИЛАН je napisao(la):
Лако је и лепо теби Царе тамо у здравој средини. Овде у равници само прашина, у каналима муљ и жабокречина, све њиве попрскане, ма да ти не кажем чега све нема. Да видиш кад се дохвате прскалица у пролеће, само туку. Свака култура се прска на њивама бар три пута. Пестициди се састављају одприлике, нема на цистернама ни ознаке за литражу, ма ништа не пазе. Попије пола литре ракије до девет сати ујутро и онда састави раствор и иде да прска. А у јесен се хвали како је он то одгајио и како је то здрава храна, чиста и продаје ми мд за бубреге... Друго је то све где има нагиба, где потоци и реке иду низ брдашца, планине, где има протока. Ма само ако ми Бог да да доживим пензију, све ћу ово овде распродати и одох негде доле испод Саве

Nepreteruj.

Bata Milanče je u pravu, posebno u vezi ove prve boldovane (crne) rečenice, to se nažalost dešava i u Šumadiji (jasno je da posle treće-četvrte ako nije neka šoma, ili pola metra piva, je..š uputstvo, upozorenje sa mrtvačkom glavom, karencu i ostalo, "piči blago čiči", pa "kom' opanci kom' obojci!!!"?

::svaka cast:: :ppozdrav:
 
Milane nisi li ti spomenuo da si nekog imao u Podumu kod Otočca srce Like a podum je bas ocijedit a za ovcarstvo kao da je bogom dano narocito sad poslje Oluje.Imas par staraca koji vape da im netko pusti stoku po pasnjacima da pasu.Često sam na tom terenu cak sam i nekad davno curu imao iz Poduma a mozda ti je i rodbina ma nebitno,ali tko misli da je lijepo nek ide tamo gdje valja jer budala živi gdje je rodjena a covijek gdje je bolje bar tako neki kažu iako se ja neslazem s time.Kod vas usadi dugme ima da 3 narastu ako mu neces ni prići ako pridjes e to je vec dupli urod sto rekao Miladinovic a kod nas motiku do drzala nabijas u zemlju bacas vijestak ovciji djubar da nemoze dupljak zaorati i na kraju dobijes duplo koliko si posijao e **greška ti isplatu takvu,ali sta ces raditi se mora.Ja koliko imam zemlje da je rodna kao vasa ja bi drzao 500 ovaca na jaslama i sprdao se a ovako jedva 3 krave i 10 koza izranim sa nje.Za ovce predjem kilometara i kilometara dok nakosim za zimu sijena.Eto ti ekologije ovo je lijepo samo za vikendicu napraviti doći sa parama mijesec dana i uzivati u cvrkutu ptica a zivjeti moze samo onaj tko je rodjen ovdje ili onaj tko mora.
 
Zdravo ljudi, ja sam nov na forumu, ali odabrah ovaj deo da postavim jedno pocetnicko pitanje sto se tice uzgoja ovaca i pasnjaka... Koliko pasnjaka je potrebno za dobar uzgoj 15 ovaca?
 
zavisis od izdasnosti pasnjaka ali da bi imao malo sena, jedan odkos i da u leto kad je susa imas opet nesto za ovce, treba ti oko 1 hektar. Ako imas i druge zemlje za proizvodnju neke druge hrane onda mozda i nesto manje ali ne mnogo manje.
 
Мислим да је мало један хектар, е сад једино ако је плодна равничарска земља.
 
@radovanbaci

Po nekom ličnom iskustvu optimalno bi bilo 1.5 do 2 ha, mada sve zavisi od vremenskih prilika. Ako redovno i pravovremeno bude dovoljnih količina kiše, ne brini, biće dovoljno i 1 ha.

Drugi uslov je da se, ako je pašnjak u komadu, obavezno urade "pregoni" ili "prelazi" (npr. deliti hektar, elektro pastirom-čobanicom, na 6-8 delova i napasati iz pregona u pregon). Neki to zovu i "rotaciona" ispaša. Maksimalno zadržavanje u jednom pregonu do 5 dana (što zavisi od razvijenosti mase za pašu, starosti travnjaka, itd.). Dužinu napasanja na jednom pregonu, pored već nabrojanog, određuju i vremenske prilike, pa i redosled turnusa-što kasnije u toku godine, to je paša slabija, a prinos niži, pa je zadržavanje duže.

center]

Bez velike matematike, vidljlivo je da rotacionim načinom ispaše "dajete travi" preko mesec mogućnosti oporavka i ponovnog rasta. Ako se ispaša obavlja ne celom prostoru, pored toga što se ovce "ostave" dosta kvalitetne trave ne opašene, jer idu tamo gde je bolje, već kod duže ispaše, dolazi do povreda busenja trava i leguminoza i često čupanja iz korena. Posle obilnih kiša, kada je zemljište suviše vlažno, neki put treba, na kratko, prekinuti napasanje.

Stručnjaci čak savetuju da posle izlaska ovaca iz pregona, tj. ispasanja pregona, preostale biljke treba pokositi (tzv. "krupnežina"), da bi se ujednačila sledeće otava. Od tako pokošene mase dobija se seno lošeg kvaliteta, ali je i ono ponekad potrebno, jer ako se ne iskoristi za ishranu onda sigurno može služiti kao dobra prostirka.

Naravno, djubrenje, odnosno folijarna prihrana i navodnjavanje pašnjaka evidentno donose, pored većih količina, i mnogo kvalitetniju travu, ali u našim uslovima to se vrlo retko, odnosno skoro nikako, ne primenjuje!

Posebna priča su sejani ili tzv. veštački pašnjaci, ali o tome nekom drugom prilikom!

Veoma mi je drago, ako sam bar malo pomogao!

:ppozdrav:
 
2 ha,podeljena na 4 dela,pre zadnjeg snega 300kg NPK + djubrivo koje one ostave na pasi garantuje dobru pasu(ako na pasnjaku i spavaju kolicina NPK se moze smanjiti jer ostavljaju vise djubreta)
ali ako bude susa i pored svega mozes samo da se molis za kisu a ovcama da obezbedis hranu da premoste taj period(drugi pasnjak koji je jos zelen,povecas kolicinu zita u ishrani cak i seno ako je bas sve izgorelo)
 
Ovo je malo smijesno ali istinito ali moj ovan koji nije isao u pasu sa ovcama jer sam ga vezivao za strik prosle godine je sam skoro 1 ha popasao.Neki ce se smijati ali nemam razloga da lazem jer sam sebe lazem a ne vas.Napominjem: kod mene je skrta zemlja.
 
ja moje ovce nevodim na ispasu imam po koje jutro posijano pod detelinom,zobi,baliram slamu sojinu ,jecmenu,psenicnu,takodje imamo bent ili nasip koji nas brani od poplave pored samog dunava tamo zakupimo parcelu od vodne zajednice pa onda pokosimo seno. prosle godine nisam imo sta kositi na bentu jer je bila velika susa. :cool:
 
Imam negde oko 4 h dobro ogradjenog bodljikavom zicom,ali nisam ispregradjivao ali planiram ako prosirim moje stado.Imam mogucnost da pasnjak prosirim na jos oko 3,5 h,odmah do mog imanja,ali otom potom,Ako BOG da.
 
hteo sam samo da pitam, videh gore, da ako se radi o mahovini na terenu, tj. ima mahovine po pasnjaku, to znaci da je kiselo zemljiste, jel? pa kako onda tu mahovinu iskoreniti? jel pomaze tu da se prvo temljiste podrljaci, pa posle baciti Ca, a koliko treba baciti po hektaru? :cao:
 
uredu za drljčenje ali bacati ca bez stajnjaka nema efekta što dalje znači da moraš orati
 
Nazad
Vrh