Pašnjaci

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
cesmina je napisao(la):
Pozdrav
Dobio sam pasnjak 5ha,nije dugo bio obrađivan,nedavno je malčiran.(nemam ga vremena obrađivat i sijat kulture)Zanima me dali mogu travu koja krene sad na proljeće balirat i takvu davat ovcama.Kako da sprječim davanje nečeg što bi ovci smetalo ili da ju ne otrujem.
pozdrav
Ovcu neces otrovat..... A travu mozes balirat ako budes ima sta balirat. Bilo bi dobro da stavis koju sliku da vidimo o cemu se radi. Ako ti pasnjak nije dugo bija u funkciji..tesko da ces imat takav porast trava da bi ima za baliranje. jednostavnije bi ti mozda bilo da kad krene trava i dodje do visine 20 cm pustis ovce da popasu, ali ne do poda nego do nekih 5-7 cm od tla a zatim udjes sa trimerom i sve nepopaseno da pokosis i rasiris skupa sa gnojem grabjlama tako ces puno brze obnovit pasnjak i oslobodit se korova. Kako ti je to 5 ha u komadu bilo bi dobro da napravis pregone u zavisnosti o broju ovaca koje ces imat(cini mi se da si reka 10-ak). Za taj broj bi ja na tvom mistu napravija pregone od po 500-1000 m2 i onda ih svaki drugi dan primista. Vidit ces kakv ce ti bit pasnjak za 2-3 godine moci ces ga kosit kako oces
 
Brundalo hvala na odgovoru.Stvar je u tome da je pašnjak u sjevernom djelu HR a ovce ce na Brač,razmisljam kako jeftino nahraniti ovce pa sam pito za baliranje,
Vazno da se one nece otrovat a dalje cu smislit nesto
Pozdrav
 
Cesmina
Kada prodje zima znaci kada se moze uci na njivu da nije mnogo vlazno moze se uraditi sledece da se podrlja pasnjak-traktor+drljaca i pici u krug.Posle toga ga dobro nadjubri vestakom i to an ili urea i imaces sta da izbaliras.
Pozdrav :ppozdrav:


PS ovo pisem iz licnog iskustva,isprobano vise puta i uspeva.Jednom sam potanjirao strnjiku(bio posejan tritikal) i dobra livada je ispala.
 
LIvadu je najbolje nadjubriti KAN-om u kolicini 150 kg/ha, rano u prolece kada ima vlage i padavina.Nakon djubrenja stoka se na pasnjaku ne sme napasati, vec samo kositi i spremati seno.Djubriti nakon svake kosidbe i naravno pre kise.Ukoliko se radi aeracija livade drljacom preporucuje se i podsejavanje semenom leguminoza kako bi se pojacao pasnjak i dobilo kvalitetno seno.
Ukoliko se stoka napasa ,onda se ne sme djubriti zbog azota, koji deluje toksicno u prezivara..Velika kolicina azota unistava leguminoze zasejane na pasnjaku /lucerka,deteline, itd/ pa se ne preporucuje djubriti ureom.
 
cesmina je napisao(la):
Hvala na pomoći
koliko kan ili uree si baco na ha?

Mislio sam na AN-amonijum nitrat na trzistu ima ruski,ukrajinski i rumunski.Koncentracija azota je 33%.Kolicina djubriva po ha je orijentaciono 200 kg.

Bez obzira da li koristim KAN,AN ili Ureu kolicina je ista 200kg/ha.
Po mom misljenju najbolje je jedne godine baciti KAN a sledece AN ili Ureu.

PS Kad nadjubris AN-om ili Ureom livada pomodri i moze i da polegne.Onda rotaciona kosacica tzv. bubnjara i milina.Samo po gasu. ::namigivanje::
 
Šošara je napisao(la):
cesmina je napisao(la):
Hvala na pomoći
koliko kan ili uree si baco na ha?

Mislio sam na AN-amonijum nitrat na trzistu ima ruski,ukrajinski i rumunski.Koncentracija azota je 33%.Kolicina djubriva po ha je orijentaciono 200 kg.

Bez obzira da li koristim KAN,AN ili Ureu kolicina je ista 200kg/ha.
Po mom misljenju najbolje je jedne godine baciti KAN a sledece AN ili Ureu.

PS Kad nadjubris AN-om ili Ureom livada pomodri i moze i da polegne.Onda rotaciona kosacica tzv. bubnjara i milina.Samo po gasu. ::namigivanje::
Blago vama kad mozete, a koji bi to stroj ja treba imat za ovo uredit? :zli: :ppozdrav:
 
za ravnanje ovog mog krsa. ustvari ima stroj ali hektar kosta od 6000 do 20000 eura pa i skuplje u mene :zli: :zli:
 
Kupi jednostavno buldozer jeftinije ce te kosta.Ima kod mene u varosi jedan lik drzi vojni otpad i gradjevinske mehanizacije pa cu te vodim preko veze.
 
Šošara je napisao(la):
Kupi jednostavno buldozer jeftinije ce te kosta.Ima kod mene u varosi jedan lik drzi vojni otpad i gradjevinske mehanizacije pa cu te vodim preko veze.
Razmislja ja i o tome ali....... ::novac:: :zli: :ppozdrav:
 
drdacha je napisao(la):
strucnjaci preporucuju 3*15+kan 50%+50% tada je najbolji prinos deteline i do 35% :D
Moj prijatelju ovdi samo teska mehanizacija igra...triba prvo unistit ovaj grmoliki korov :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Budak ima pogon zvani kicma -trans. :cao:

Imam i ja jarane motorni cistac samo Husqvarna profi 3 ks.Jede zivu decu :D
I motorna testera je Husqvarna 3 ks.

Sve Svedjanin do Svedjanina :haha:
:ppozdrav:
 
ima li ko iskustva u organizaciji zelenih konvejnera ? koje kulture smenjuju jedan drugu i koje su mašine potrebne za opsluživanje , na kojoj povrešini treba raditi i ....?
 
Nazad
Vrh