Pašnjaci

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
brundalo je napisao(la):
Šošara je napisao(la):
brundalo je napisao(la):
samo teska mehanizacija igra:ppozdrav: :ppozdrav:

Mislis budak i kramp. :ppozdrav:

Jos kad bi imali dizel pogon :haha: :haha: Iman ja i stihl pilu i cistac i to profi alat..ali samo 2 ruke i dobru volju... :ppozdrav:

Brundalo.
Ko nezna sta je otocki kamenjar ne moze ni razumit da nema te mehanizacije koja ga moze kultivirat.
Samo kad bi provali otocku janjetinu ili jaretinu .. ha.
Nema je nigdi takve.
Tribalo bi organizirat svako malo posjete Pagu. Da vide ljudi ovce medju kamenom i da vide sta jedu. Posli bi tribalo organizirat dernek s Paskom janjetinom.
Pozdrav i dobar tek.
 
One su ustvari tamo kodkuce. Kodnas su zato sto moraju javascript:void(0);
Nesto nevalja vino se nepojavi
 
bogme tasko mozda u vojvodini da imaju da nadju dovoljno da se najedu ali opet trava je mlada i seno obavezno davati radi problema sa varenjem proliva i sli....kod mene se bune na seno ujutru ali uvece sve sto im se ostavi u jaslama pojedu,ali polako bit ce dobre :sreca:
 
miladinovic je napisao(la):
bogme tasko mozda u vojvodini da imaju da nadju dovoljno da se najedu ali opet trava je mlada i seno obavezno davati radi problema sa varenjem proliva i sli....kod mene se bune na seno ujutru ali uvece sve sto im se ostavi u jaslama pojedu,ali polako bit ce dobre :sreca:

I kada idu na pasu dobro je da navecer ili ujutro prije pase imaju malo dugog sjena.
 
Ko vodi preko njiva. Svvezu pasu mogu imati samo otocani.
Unas je do pre nedeljuipo mrzlo
 
spensi je napisao(la):
miladinovic je napisao(la):
bogme tasko mozda u vojvodini da imaju da nadju dovoljno da se najedu ali opet trava je mlada i seno obavezno davati radi problema sa varenjem proliva i sli....kod mene se bune na seno ujutru ali uvece sve sto im se ostavi u jaslama pojedu,ali polako bit ce dobre :sreca:


Ja bi reko obavezno pre svega ujutro, postoji mogucnost za razlicite probleme nedaj boze, za uvece i tako i tako
I kada idu na pasu dobro je da navecer ili ujutro prije pase imaju malo dugog sjena.
 
Ja sam poceo sa ispasom stoke, ali ujutro dobijaju malo deteline-losije 2 i 3 otkos, a uvece obavezno prekrupu i pune jasle sena livadskog i za noc ovsena slama.Do jutra sve pojedu.Pasu cim izadju na livadu,pustam ih kada izadje sunce i ode jutarnja rosa/savet, ne napasati po rosi, a i trave u podne i popodne sadrze vise secera, pa stoka bolje pase/ .Bilo je dosta snega i sada kise-vlage, jos samo malo vise sunca i toplote i bice kosidbe pocetkom maja.
 
Zna li neko nesto o Kolumbovoj travi,kako se seje gde se nabavlja i slicno cuo sam da je to visegodisnja varijanta Sudanske trave.Pisite sve sto znate ako vam nije tesko.pozdrav
:ppozdrav:
 
Mene ljudi interesuje koliko je pametno dopustati ovcama da jedu ambroziju?!Ne mogu da vjerujem da je onako slatko jedu
 
Imao sam u blizini kuce neka 3 hektara pod amrozijom,tako da bi ovce svaki put kada bi ih izvodio na pasu kao lude trcale na ambroziju i za nekih 2 sata bi se napasle i same vracale u tor.Razgovarajuci sa ljudima nailazio sam na razlicite komentare.Neki su smatrali da im ambrozija nista ne smeta dok je zelena,dok su su opet neki drugi tvrdili da ce im se vremenom narusavati zdravlje i da ambrozija ne dolazi u obzir.Volio bih kada bi mi ljuudi prenijeli neka iskustva.
 
Sa Bekavcima nemam iskustva ali mleko meketala koje pasu ambroziju otklanja polensku alergiju
 
U svojoj okolini znam nekolko primera,zvanicno se jos demantuje ali smrkavci sapatnicima veruju :ppozdrav:
 
Slučajno natrčao na sličnu temu, ali u slikama, pa za početak, evo par slika:

2ahy0ia.jpg


egtgeu.jpg


kboh80.jpg


:ppozdrav:
 
miladinovic je napisao(la):
http://www.blic.rs/repsrpska.php?id=126566
Procitah danas pa da ovo postavim ovde najprikladnije je.
Zanima me kako funkcionisu nomadi po snegovima daju li ovcama neko seno ili zito,koje rase drze i slicno?kako im prezivi stoka zimu?zatvaraju li ih gde ili su napolju stalno?

Na ovu temu ti mogu reci samo ono sto sam cuo od ljudi iz moga mesta koji se time jos bave. Naime, pre desetak i vise godina, ovamo se preselilo dosta porodica upravo sa terena o kome pise u tekstu koji si naveo. Tako da je jedan od tih nomadskih stocara sada moj komsija i iz njegovih prica ja sam upoznat sa zivotom tih ljudi.
On trenutno ima oko 200 ovaca i sa jos dvojicom kolega zimuju negde dole u Deliblatskoj pescari. Rasa koju drze je pramenka i ovce su cele godine napolju, bez ikakvog sklonista. Na ovakvom vremenu, s obzirom da se ovce jagnje, mislim da ih dohranjuju (uglavnom lomom zrna psenice ili kukuruza iz silosa).
Iako je nomadski nacin drzanja stoke zabranjen, oni se i dalje time bave. U nasem ataru svake godine ovce nacine dosta stete, tako da su ljudi poprilicno ogorceni.
Ovakav nacin drzanja ovaca je nesumnjivo jeftin i isplativ (za vlasnike) jer ne ulazu prakticno nista (osim sopstvenog zivota).Medjutim, kada je napolju -15 ili -20, ne bih se sa njima menjao za sve novce ovog sveta.
 
Nazad
Vrh