Pšenica 2023-2024.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kolege danas sejao kws modern izaslo mi negde oko 135 kg po kj, nzm da li sam malo bacio semena , da li ce to valjati ?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 
Racunam da 20% sigurno nece da nikne jer je losa priprema i na tanjiran kukuruz i ima puno semena na povrsinii.
I avenu koliko sam primetio voli malo gusci sklop.
 
Ja sam sijao Avenu 230 kg/ ha, ali me malo brine nije baš idealno pripremljeno, zato sam i povaljao. Kod komšije niče pšenica, posijao 2 dana prije mene.
 
LJudi čemu takoličina po kj.110 max 120kg po kj,bilo koja sorta.Nema roda od guste pšenice!
110 kg/kj u suvoj zemlji i plus najavljuju hladnije vreme je kerin q od setve!
Ko ce ga znati da li ce i doci do bokorenja ove godine ili tek u Martu!
Jedno je preporuka u idealnim uslovima
a sasvim nesto drugo na sta sve nailazimo!

Inace danas prvi dan u setvi.
Posejan Sofru sa IMT sejalicom u sasvim suvoj zemlji sa nekih 155 kg/kj.
Odmah nakon sejalice presao sam glatkim valjkom tezine oko 300 kg.
Ceka kisu jer u suprotnom nece niknuti ni 30% od posejanog.
 
Poslednja izmena:
Dobro i sta cemo sa ako ne nikne 20% od posejanog? Koliko ostane od preporuke proizvodjaca ( 200kg ) ?
Uvek posejem oko 160kg kj i kad je dobra godina prebaci 4t kj kao iz sale.
 
To je proizvođač i dao broj semena u kg. Uostalom sve piše na kesi baš čitam na mome Basmati. U idealnim slučajevima ako je klijavost semena 100% ide za neke sorte 200kg po hektaru. Ako je domaće seme i klijavost ili posejanost loša na tanjiranoj strnjiki i slično potrebno je dodati više semena. Ja idem 170kg po lancu ili 300kg po hektaru baš zbog klijavosti. Nema tu naučne fantastike čista fizika.:):););););):coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee:8-)8-)8-)8-)8-)8-)
 
Po tebi neće nići 50% 😂😂😂😂
Pa da sejemo neselektirano seme rasturivačem na nepripremljeno zemljište niklo bi više od 50%.
 
Valjda proizvođač sorte zna iz ogleda koliko treba semenki po m².
Frljamo se sa kilogramima, a oni su nebitni, bitan je broj semenki (biljaka).
Zna da. Po njihovoj preporuci 450 sjemenki, odnosno 250-270 kg/ha kako piše na njihovoj stranici. Tako je i posijano. Nisam još dorastao toliko da ih idem zbilja brojati, ja ću se ipak još držati kilograma, a rezultati su zadovoljavajući...
 
Ne moraš baš bukvalno brojati.Pustiš sejalicu na tvrdu podlogu i kreneš par metara.Izmeriš koliko ti baterija daju metar, kod mene je razmak 12.5 cm pa 8 baterija daju metar širine.
Onda izbrojiš zrna na dve tri baterije, uzmeš prosek koji pomnožis sa brojem baterija i to je to.Zna da bude i 170 kg/ha a zna da ispadne i mnogo više, sve zavisi od hl.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh