Pšenica 2023-2024.

Aerobno-u prisustvu vazduha tj kiseonika.
Anaerobno-bez prisustva kiseonika.
Tako imaš Aerobne i Anaerobne MO(mikroorganizme),razgrađuju organsku materiju u prisustvu O2 ,procesi se razlikuju u brzini razgradnje i dobijenog krajnjeg produkta.To je neka osnovna podela MO,još se dele na Termofilne,mezofilne ,pshirofilne zavisi na kojim T rade pa dalje po PH vrednosti....
Tema je preobimna da se ispriča u par rečenica ,to su ti neke smernice pa guglaj ili nađi neku knjigu iz prehrambenih škola lll stepen (pekar,mesar,mlekar),3 razred Mikrobiologija.



Ogleisanje to me interesuje. Ostalo za MO znam i vise nego odlicno, to mi je struka
 
Evo šta piše na vreći pšenice Avenu, obratite pažnju na dubinu osnovne obrade i razbacivanje osnovnog đubrenja prije osnovne obrade.
 
Pričaš gluposti, ova tehnologija je stara odavno i nevidim da je neko pobio, tebi je izgleda sjejedno da vaciš i posle sjetve NPK.
 
@Miladin Meni su rezultati koje ostvarujem dovoljan pokazatelj.Struku poštujem a slepo joj baš i ne verujem.Treba da se ore na 50 cm i biće prinos 20t/ha?
Ajde molim te, ne pričaj viceve.
Ti se razbaškario veštakom, oranje, rotkve strugane pa ćorak od prinosa, maksimalan ulog ne znači maksimalnu dobit tako da si pokazao svoje.
Drugi deo napisanog posta ti je baš glup.
 
Niko nije spomenuo da treba orati 50 cm već maksimalno 30 cm za pšenicu. A zaoravanje NPK je ispravno zato što je fosfor i kalijum skoro nepokretan u zemlji, azot je pokretan i njega treba maksimalo do 60 kg/ha čiste aktivne materije. Ako se zaorava kukuruzovina zaorava se još 100 kg/ha urea, ako ne zaoreš ureu zemlja će izgubiti dio azota prilikom razgradnje kukuruzovine pa onda u proleće dobijamo sliku slabog porasta pšenice i žućkaste pšenice.
Nama se isplati original sjeme jer samo tako imamo subvenciju.
 
Upališ kukuruzovinu i uštediš 100kg azota 🫤

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nesmijem, jednom mi tako plano plastenik😁
Miladine, moras da razumes da ovde kod nas i vojvodini ljudi seju ozbiljne povrsine pod psenicom, ima ljudi koji seju po 100 200 300 lanaca. E sad zamisli kad bi orali sve to pa cekali kisu pa rotofresa brzinom ranjenog puza to spremali, pa vestak, pa uglavnom ljudi rade i povrtarstvo pored i tu ima posla. Tako da nemaju vecnost to sa spreme za setvu, nego jednom ili dva puta teska tanjiraca i setva ide u zemlju seme. I budu kad je ok godina prinosi i preko 5 tona po lancu ( 57 ari). Tako da su to sva sveta o tome sta ti radis i kako se ovde radi.
 
Zato sam i rekao da tanjirače rade kod veliki proizvođača koji nemaju kad ispoštovati neka druga pravila, a usput i jeftinije dođe. Ista stvar je i u povrtlarstvu koji rade velike površine, jednostavno nemogu stići da rade sve po nekom propisu. Gledam mog rođaka i on je prije probao teškom tanjiračom pripremati za pšenicu, pa je odustao, navodno manji prinosi nego na oranju, e sad je ponovo počeo raditi sa tanjiračom ali samo parcele gdje je bio silažni kukuruz, a gdje je bio vršaj kukuruza to ore pa jedan prolaz sa Rd i gotova priprema.
 
Zato sam i rekao da tanjirače rade kod veliki proizvođača koji nemaju kad ispoštovati neka druga pravila, a usput i jeftinije dođe. Ista stvar je i u povrtlarstvu koji rade velike površine, jednostavno nemogu stići da rade sve po nekom propisu. Gledam mog rođaka i on je prije probao teškom tanjiračom pripremati za pšenicu, pa je odustao, navodno manji prinosi nego na oranju, e sad je ponovo počeo raditi sa tanjiračom ali samo parcele gdje je bio silažni kukuruz, a gdje je bio vršaj kukuruza to ore pa jedan prolaz sa Rd i gotova priprema.
Koja je sirina rotodrljce i koliko na sat je vozis? Tanjiraca 3,2 metra ide 10 km na sat spremi njivu 10-15 cm u dubinu.....
 
Moja Rd je 2.5m a idem 4.5 km do 6 km, ali zato rođak ore sa 4 brazde, 2m zahvat i oko 10 km/h, a Rd 3m ide 6 do 7 km/ h. Da vam kazem da moja laka tanjirača se izležava bar 10 g, ništa ne radim sa njom. Ja i tanjirača smo davno imali razvod braka i više mi netreba, uopšte me ne zanima kojom brzinom tanjirača uradi posao jer jednostavno neću da radim sa njom. Tanjirača i sjetvospremač su za mene potpuno nepotrebna mehanizacija. Plug, Rd na prvom mjestu ili plug i freza drugo mjesto. Kod mene zadnji godina ljudi sa manjim traktorima fergo i tafe i sa manje zemlje kupuju freze, došli su u situaciju da nemogu više sa tanjiračama i setvospremačima da usitne lijepo zemlju.
 
Ima i ovih koji rade oko 100 ha, svi imaju Rd i ona je glavna u pripremi za sjetvu. Ovi veliki proizvođači uglavnom u sušnoj jeseni pripremaju teškim tanjiračama bez oranja, boje se da ne polome plugove, vidjeću kako će ove godine raditi. Ja ću vjerovatno sutra orati za pšenicu, sinoć bilo malo kiše pa danas idgodio.
 
Mogu samo zamisliti koliko rade ti što imaju malog fergusona ili tafea, kad ti sa takvom tvojim mehanizacijom radiš 3 hektara zemlje...

Imate vremena na pretek pa se igrate sa rotodrljačama po baštama.

Kao da valja zemlju previše usitniti...
 
Nazad
Vrh