Pšenica 2021-2022

Marko, moraš sa ovom pšenicom oprezno. Velike su šanse da polegne, jako gusto posejana.
 
Rana setva moje seme tavanusa zasticena djuntom 130 kg po jutru ,osnovnog djubriva nista ,10 kubika osoke po jutru i sad je spremno 200 kg ureje po jutru cim vreme dozvoli ,kupljen je regulator rasta u prvom prskanju Modus evo.
 
Za divno cudo nema misova,juce slikao isao u obilazak natrpao punu kabinu otrova ,prosle godine 3 puta trovao potrosio 20 kg otrova po jutru a ove godine za sad nista.
 
mozda ce ovo zvucati cudno ali kod nas su psenice i jecmovi prosle zime delovale za nijansu bolje nego ove,znaci bilo je brutalnih,na kraju se bas nismo proslavili sa prinosom....gledam sto postavljate i izgledaju odlicno,prosle ste vecinom dosta bili nezadovoljni kako to izgleda na kraju ubili sa prinosom gotovo svi...videcemo kako ce na kraju da ispadne ove sezone
 
Apilko slikano na Bozic, setva 25.10
0b662f127bced5187620fc42998e589d.jpg
66b4de0d50d02a7baf252b0e240cae22.jpg
db850a6d6f16a846ba8afd1aff78a31c.jpg


Послато са 21081111RG помоћу Тапатока
 
Na dve parcele mi je dosta semena ostalo na površini, bar trećina. Kad sam pokrivao drljacom, bila je već mrkla noć, a seme se slabo vidi pod reflektorima. Ono što je niklo je retko, a ostalo samo leži po površini, poneko pustilo koren, ali van zemlje.

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
Prošetao pre nekoliko dana do njiva, skoro sve je niklo, nema praznina, čak i ono što je na površini ukorenilo se. Verujem da je preživela zahvaljujući tome što nije bilo nekih velikih minusa. Ovaj sneg je dobrodošao da je zaštiti od mraza koji se najavljuje za naredni period.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Planiram da izvezem govedju oseku na psenicu.
Pitanje kada i koliko?
Dali moze u potpunosti da zameni prvu prihranu?
 
Ako si mislio na osoku ona na 1000 litara treba da ima oko 2 kg azota ako se dobro sećam. Taj azot u amonijačnom obliku jako brzo isparava, pitanje da li se može računati i kao da ima realno 1 kg N. Po tome da bi zamenio prvu prihranu treba jedno 50-60000 litara/ha. Ako ima neko stručniji neka me ispravi, pričam po sećanju o nečemu što sam čitao pre 25+ godina...
 
Planiram da izvezem govedju oseku na psenicu.
Pitanje kada i koliko?
Dali moze u potpunosti da zameni prvu prihranu?
Bacam 20 kubika osoke po hektaru i za kukuruz i za psenicu polivam kad ima i dok mogu da ulazim u njivu ,sva zemlja jednom godisnje dobije osoku a svake cetvrte stajnjak ,bacam i vestak npk i map kad je jeftin a ureu obavezno od 250 do 350 kg po hektaru sve zavisi dal sam bacao ranije npk
 
Koliko se vi navozate i goriva potrosite da iznesete stotine hiljada litara osoke....plus mozda ono najgore,gazenje njive....Po pravilu bi to trebalo na kraj parcele rezervoar ,pumpa, a tifonskim crevom do traktora se upumpava osoka ,traktor vuce kroz njivu to napred nazad i rastura osoku ,bilo to nekom masinom gde samo poliva po povrsini ili ubrizgava u zemlju,nebitno.Ja kad bih imao toliko osoke gledao bih tako da radim,manje se i goriva potrosi i mnogo manje izgazi njiva.
 
Sve njive su u krugu 3 do 4 km od kuce vecina 1 km od kuce ,vecina asvalt ili posljunkan put tako da to ide brzo i ne trosi se puno goriva ,druga stvar kod mene je zemlja 3 klasa pa na gore do 7 klase ali rodi dobro
 
Koliko se vi navozate i goriva potrosite da iznesete stotine hiljada litara osoke....plus mozda ono najgore,gazenje njive....Po pravilu bi to trebalo na kraj parcele rezervoar ,pumpa, a tifonskim crevom do traktora se upumpava osoka ,traktor vuce kroz njivu to napred nazad i rastura osoku ,bilo to nekom masinom gde samo poliva po povrsini ili ubrizgava u zemlju,nebitno.Ja kad bih imao toliko osoke gledao bih tako da radim,manje se i goriva potrosi i mnogo manje izgazi njiva.
Napričao ti priču ko u crtanom filmu. A parcele male i usitnjene ili nepravilnog oblika. Da svako može da grupiše komplet vlasništvo u jednu parcelu pa još i da razmišlja o tome....ali tada bi bilo krvi do kolena, jer neko bi dobio bolju, a neko lošiju zemlju. A nije svako kupovao sve redom. Neko je birao šta hoće da kupi u kom potezu i koji kvalitet....
 
Koliko treba da si malouman da se vozis ljudima po njivi??? Stavio bih u temi nikad ovako, ali se ovo desava svake zime kada padne sneg. Jedino sto su se do sada vozili kvadovima, sad poceli dzipovima. Kupi auto da moze da potpise na asfalt, a ne da cekas sneg... Sve sami je.baci, al na baterije!
31f1b039c673b14aebd9b6fbe49f21e6.jpg
 
Da vas utešim kod nas je jedan razorao komplet leniju, a traktor i plug je komplet okrećao kod nas u tek iznikloj pšenici ulazio po 6-7 metara u njivu i to odmah posle kiša. Napravio beton, a od pšenice tu nema ništa...
 
Paracinac meni lici kao da je neko ureu razbacivao jer je hteo sneg da iskoristi da se lepo rastopi i spusti u dublje slojeve.
 
Da vas utešim kod nas je jedan razorao komplet leniju, a traktor i plug je komplet okrećao kod nas u tek iznikloj pšenici ulazio po 6-7 metara u njivu i to odmah posle kiša. Napravio beton, a od pšenice tu nema ništa...
Ne savadjas se sa njim niti mu to spominjes, sacekas da prodje godina dve, pa kada se uvece vracas sa prskanja stavis litru totala i oprskas mu uvratine (sto veca prsikalica to bolje vise ces da mu dovatis i tako na sto vise njiva)....pa nek se zapita ko mu je uradio to i zasto....
 
Nazad
Vrh