Pšenica 2021-2022

Dok god je zelem zastavicar ima sanse.
Mani te se viroze,lepo sam pisao da to krece od Jeseni i da bez Gauca nema zivota,ali sta vredi kad pola Srbije jos uvek tretira sa krecom.
Kondor je najsigurniji po meni pitanje sta je u gaucu. Mislim da cemo brzo kao Nemci da prskamo u jesen kada nikne. To je jedina alternativa.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Iz našeg atara.
Pre nekih 10tak dana bilo 17l kiše i ovo sad, ali pomoći nema.
25669221dc62c08ca31593f4bf9cb70b.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
U Gaucu je 600g akt mat i ima toliko,Kondor duplo slabiji,treba ga 1lit na tonu a ovo ide na 2t,Cruiser najbolji.
Koliko Gauca ide za psenicu? Litar na 2 tone ili tonu? Jel mu ne smeta ako se seme ofarba dva tri meseca ranije? Ja imam jednu psenicu zahvatila je viroza srecom ne mnogo i nece biti ozbiljne stete i to semenska jos, sledece godine nema zezanja sa farbanjem.
 
Čitao sam Saletov tekst u vremenskoj prognozi o kiši i rezervama vlage .Izgleda da niko drugi ne razume ili neće da razume i shvati koliko su rezerve zimske vlage bitne za sve useve.
Pšenica Apilko ,predusev arpadžik koji je jako malo crpio vlagu,izgleda odlično .Ista ta pšenica predusev suncokret ,dosta lošije .Ista pšenica na predusevu suncokret ali je pre par godina (od 2018 kuburimo sa zimskom vlagom) bila lucerka ,jako loša ,suši se zastavičar i klasići(nije uspela slika).Nisam ulazio u njivu ,ne vidi se neka razlika na slikama .
Ali no ,što bi Sale rekao.


 
Sucokret a i detelina su losiji pred usevi,jako crpe zemlju,lepo se spreme pa ljudi misle sad ce biti,kuruz,repica i repa su odlicni.
A drugo,los Maj pa svaki andrak smeta.
 
2020.je kod nas bas bila susa,tj mart i april nismo imali kap kise,psenica nije ni isklasala a pocela da se susi. Posle je okisalo krajem maja,prinosi su se kretali od 2t/kj do 3750kg.
A tih 3750kg je dao Apilko i kod mene je tad bio van konkurencije,prvi podgori i uvije lisce ali svako zrno nalio. Manje lisne mase ima od Kws-a i manje crpi vlagu.
 
Eh kolega kiraj (ja znam da ti ovo znaš i ne odnosi se na tebe konkretno) kad u kanalima za odvodnjavanje kod nas ima vode (nemora da su puni, makar do pola) onda se ja ne bojim suše i to bi pšenica a i ostale kulture koristile pošto vlaga uvek teži gore (što bi rekli noge u lavoru i nema bojs), usevi bi bar 50% bolje izgledali a kod nas još naša zemlja to najbolje pokaže, ovako zadnjih 6-7god sve suvo i zimi i leti i uvek sa sušom ulazimo u novu proizvodnju.Svi mi znamo kad nam je potrebna kiša ali to nije na dugme e zato je bitna zimska rezerva vlage znači da je uspostavljena vlaga po celoj dubini profila zemljišta a ne samo 1-1,5m dubine što se dešava već godinama u nazad.Septičke jame su se nekad kopale samo leti a sad možeš kad hoćeš bez bojazni od podzemnih voda.Mleko je prosuto i sad možemo kukati do besvesti, valjda će se gospod Bog smilovati ali no.
 
2020.je kod nas bas bila susa,tj mart i april nismo imali kap kise,psenica nije ni isklasala a pocela da se susi. Posle je okisalo krajem maja,prinosi su se kretali od 2t/kj do 3750kg.
A tih 3750kg je dao Apilko i kod mene je tad bio van konkurencije,prvi podgori i uvije lisce ali svako zrno nalio. Manje lisne mase ima od Kws-a i manje crpi vlagu.
Milovane,
Bas sam primetio taj apilco na pesku bez kiše trpi sušu klas dobar.Cudo od pšenice.Ostavicu ga za seme.
 
Foto finiš za pšenicu...
Palo je kako gde,nakvasilio je nadam se da će da omogući da koliko toliko nalije .
Mislim da sa ovom kišom i posebno zahladjenjem osiguravamo neki prinos tipa od 2 do 3 t po kJ .
 
Ja sam ove god prvi put posehao Apilca. Svega je bilo kod njega do sada. Trenutno je do pola podgoreo. Zastavicar se uvije kad przi sunce. Ali klas nisam video veci na mojim njivama. Sada je dobio 12l i valjda ce biti jos ovih dana. Ovde sam citao za Apilca da je psenica takva da se ne moze covek nesto pohvaliti njegovim izgledom na njivi ali zato kad upadne kombajn ne znas odakle samo sipa toliko. Prosle god moj komsija je imao preko 8 t po ha. Sto je za nas kraj extraaaa. Zato se i nadam da ce dobiti ovih dana jos litara i da se pokaze kako ume dobro da rodi.
 
@slobapatrola Imate kvalitetniju zemlju od nas,ne kazem da ste dobili vise padavina,mozda,nzm,ali kod nas na mnogim parcelama ce biti prinosa koliko si i ti napisao,ali po hektaru ....
 
Ja sam od prosle godine pored Avenue ubacio i Apilca,nema neke razlike sto se tice visine slicne su skroz.. Avenue stize ranije razlika je desetak dana,velicina klasa ista,prinosa tu su u ravni i sad ih imam opet samo LG

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Apilco ima velik potencijal za prinos, ali zbog klimatskih uslova, kod nas ne može da ostvari maksimum. Veći vlat ima I nešto je viša od Avenue. Prošle godine je bio lošiji od Avenue, jer je izgoreo u nalivanju, videcemo ove.
 
Nazad
Vrh