Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Izašao sam do nekih parcela koje su na visokom terenu i blizu puta.
Na pšenici se vidi dugotrajno delovanje suše.Nema onih lepih zastavičara ,debelih "dva prsta" .Svi su nešto tanki ,jadni ....Anapurna i Avenu.





 
Iz danasnjeg obilaska, mislim da ce taman biti za tretman ovog vikenda.
0d1915da81f2f205f39ab1179b3b2846.jpg

65395fa3dad51fde985c5d6ceccf70c5.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bio danas u obilasku i bogami sareno neka kako kazu gljivica je napala zito a nema tj nemoze se nicim prskati. Neki su preorali, neki se spremaju -kako cujem jedan 30 kj drugi 40 kj treci 5 kj ... ja cu morati 2,5 kj sigurno a 15 je pod znakom ? . Lepo zito kao sa vasih slika ali fleke na puno mesta zuti i propada- nestaje.
 
Bio danas u obilasku i bogami sareno neka kako kazu gljivica je napala zito a nema tj nemoze se nicim prskati. Neki su preorali, neki se spremaju -kako cujem jedan 30 kj drugi 40 kj treci 5 kj ... ja cu morati 2,5 kj sigurno a 15 je pod znakom ? . Lepo zito kao sa vasih slika ali fleke na puno mesta zuti i propada- nestaje.

Hmm jel imas sliku?, prvi puta cujem za takvu stvar ako je bilo zito ok donrkle i da se najednom smanjjje i propada (, pod uvjetom da biste 2-3mj bez kise)
 
Bio danas u obilasku i bogami sareno neka kako kazu gljivica je napala zito a nema tj nemoze se nicim prskati. Neki su preorali, neki se spremaju -kako cujem jedan 30 kj drugi 40 kj treci 5 kj ... ja cu morati 2,5 kj sigurno a 15 je pod znakom ? . Lepo zito kao sa vasih slika ali fleke na puno mesta zuti i propada- nestaje.

To sto je do sada propalo nebi trebalo dalje da se nastavi. To je zbog virusa. Cikade su prenosioci a zaraza se desila mnogo ranije. Meni i drugu je uhvatila 2ha .ostavicemo tako kako jeste. Inace parcela je od 12 ha i predusev je psenica, ali na deset je bila posejana repica koja nije nikla , pa smo uzeli u zakup i posejali ponovo psenicu. Ova2 ha koja je sada ima tu zarazenu psenicu su tanjirana pred samu setvu psenice, jer parcela nije dobro odmerena za setvu repice. I tu na tih 10ha nema uopste bolesti i zaraze.ali razlika je eto tih mesec i po dana od pripreme i setve repice i nase setve psenice na celoj povrsini.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hmm jel imas sliku?, prvi puta cujem za takvu stvar ako je bilo zito ok donrkle i da se najednom smanjjje i propada (, pod uvjetom da biste 2-3mj bez kise)

Nije toliko vazno sta je pred usev jer preoravaju ljudi psenice posejane na kukuruzistu. Jednostavno cikade lete i sa komsijine njive prenose zarazu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bio danas u obilasku i bogami sareno neka kako kazu gljivica je napala zito a nema tj nemoze se nicim prskati. Neki su preorali, neki se spremaju -kako cujem jedan 30 kj drugi 40 kj treci 5 kj ... ja cu morati 2,5 kj sigurno a 15 je pod znakom ? . Lepo zito kao sa vasih slika ali fleke na puno mesta zuti i propada- nestaje.

Jel to patuljavost psenice?Podgoreva i propada?Jel vam je psenica nikla u jesen?Kazu da treba da se radi insekticidom u jesen.
 
Tako je to je patuljavost psenice,ali je ona zarazena u jesen sa onom bubicom Cikada,tu nema pomoci sada,moze samo sa jeseni nekim insekticidom ili sejati sa "djuntom"....

Ja na mojoj doradi sa Yuntom nemam problem imam na semenskoj Anapurni,nista specijalno,dva pecata od 1m...
 
Poslednja izmena:
Ja sam danas popodne isprskao fungicidom i insekticidom, zvezdana i simonida cvetaju (trebalo je za vikend prskati ali nisam bio tu) dok sofru i ingenio taman kako treba, ima leme sporadično, inače samo jedna zaštita do sad odrađena pošto nije bilo vidljivih problema oko bolesti do sad.
 
Nije toliko vazno sta je pred usev jer preoravaju ljudi psenice posejane na kukuruzistu. Jednostavno cikade lete i sa komsijine njive prenose zarazu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Tek ce biti problema kada te iste cikade u junu predju na kukuruz i izazuvu crvenilo kukuruza kome u tom slucaju nema leka.
 
Imam slike al nemogu sa ovim telefonom da ih postavim. Pred usev kukuruz sorta- euklid -nikla proletos. Komsijino zito na jednoj njivi sa leve strane katastrofa ( oko 7 kj) a sa desne nema u opste bolesti. Preko puta moje njive zadruzna tabla ... zito ekstra

- - - - - - - - - -

Jos da dodam u drugom delu atara su mi 2,5 kj sto moram orati ... semenska anapurna je u pitanju
 
Tek kada sam pročitao da Anapurna ima zarazu ,setio sam se da sam video na našoj Anapurni ,nekoliko malih oaza (oko 0,5-1 kvadrat) sa simptomima koje ste opisali .Nisam mislio da je patuljavost pošto je pšenica nikla u proleće a deluje kao žuta patuljavost ječma.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh