Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sad izgleda kao bacen novac medjutim treba sacekati kantar a i kad se vidi ,bas je velika razlika, onda od neprskanog nema nista to jest razlika je ogromna
 
Kod nas ko je na vreme odradio tretmane dovoljna su bila dva, nema nikakvih znakova oboljenja,ko nije odradio ili je kasnio pojavljjuje se rđa i ostale bolesti.
Samo još jedna stvar znam da će me mnogi napasti,ali ja bih svima koji sada rade tretmane nebili nešto izvukli jer nisu odradili na vreme,ili su sejali tavanušu koja je zaražena maksimalno,zabranio da gaje pšenicu,prskate preparatima čija je karenca 25-45 dana,a skidanje pšenice zasigurno će početi za dve nedelje.A tu pšenicu jedemo i mi i naša deca!
 
Poslednja izmena:
Prekljuce mi bio covek za procenu stete od leda i pricali gledao mi psenice kaze Falkon nije los dobar je ali treba povecavati kolicine ne 0,6l/ha vec ici na 0,8l/ha jer izgleda gadno kradu na kolicinama aktivne materije i tu nastaje problem,a rekao mi i da je ceo problem nastao i u susi jer jednostavno nema kise i biljke su pritisnute sa svih strana slabi im odbrambeni mehanizam i onda su lako podlozne bolestima.Nabrojao mi neke preparate i zapisao ali jbg ne znam gde sam zaturio list ono sto on koristi na svojem imanju,a ujedno vodi i jedno imanje od 500ha kao agronom i kaze do sada sa tim sredstvima nije imao promasaja.Pitao sam ga i za sad dali da se prska i kaze nema tu vise mesta za prskanje jednostavno tako je kako je kaze dzabe da prskas kada nema kise jednostavno biljka nema odakle vlagu vise da crpi to sve sto ima je eto toliko da prezivi.
 
Izvinite a koja će cena vas, koji ste prskali 3-4-5 puta pšenicu, zadovoljiti na kraju? Ma koliki prinos bio.
 
Prekljuce mi bio covek za procenu stete od leda i pricali gledao mi psenice kaze Falkon nije los dobar je ali treba povecavati kolicine ne 0,6l/ha vec ici na 0,8l/ha jer izgleda gadno kradu na kolicinama aktivne materije i tu nastaje problem,a rekao mi i da je ceo problem nastao i u susi jer jednostavno nema kise i biljke su pritisnute sa svih strana slabi im odbrambeni mehanizam i onda su lako podlozne bolestima.Nabrojao mi neke preparate i zapisao ali jbg ne znam gde sam zaturio list ono sto on koristi na svojem imanju,a ujedno vodi i jedno imanje od 500ha kao agronom i kaze do sada sa tim sredstvima nije imao promasaja.Pitao sam ga i za sad dali da se prska i kaze nema tu vise mesta za prskanje jednostavno tako je kako je kaze dzabe da prskas kada nema kise jednostavno biljka nema odakle vlagu vise da crpi to sve sto ima je eto toliko da prezivi.

U njemackoj ide 1,2litre u registraciji falkona, samo sto se tamo druk ije zove falkon.
 
Meni sve to liči na marketinške trikove.Povećaš dozu i samim tim moraš da kupiš više litara pa puta 30 eura po litru eto lepe računice za prodavca hemije.
 
U njemackoj ide 1,2litre u registraciji falkona, samo sto se tamo druk ije zove falkon.
Tacno tako....imam plan zastite psenice kako Nemci rade i uglavnom oni tebukonazol 250gr/L prskaju 1L/Ha plus jos jedna ili dve aktivne materije ako je kisovitiji region.
Kod nas u uputstvu stoji 0,5-1L i naravno ja prvi prskam uvek minimalne doze po preporuci.....tako je jbg.....stiskanje na sve strane.
 
Moda ima uticaja i klima kod nas i u Nemačkoj. Kod njih i vršidba ide dosta kasnije od naše, pretpostavljam i da je vlažniji vaduh nego kod nas. Možda su uslovi ya pojavu bolesti kod njih izraženije nego kod nas. Uostalom, ikod nas je bilo godina bez neke izražene pojave bolesti kad je prskanje fungicidima bilo čisto bacanje para, a opet bilo je godina kad je prskano dalo dupli rod od neprskanog! Sve u svemu, ova nasa poljoprivreda je čista lutrija!
 
Tacno tako....imam plan zastite psenice kako Nemci rade i uglavnom oni tebukonazol 250gr/L prskaju 1L/Ha plus jos jedna ili dve aktivne materije ako je kisovitiji region.
Kod nas u uputstvu stoji 0,5-1L i naravno ja prvi prskam uvek minimalne doze po preporuci.....tako je jbg.....stiskanje na sve strane.
malo nas j.b. vremenske prilike,tamo se pšenica skida u avgustu :ppozdrav:
evo fotke iz 30. 7. 3km. od centra Ulma
ima neke za skidanje a neke zelene pa tek za kraj avgusta
988278_4392834559022_1964689091_n.jpg
 
Danas iso da spartam i prosao kraj jedne parcele,mozda oko 40ari .... na parceli je psenica,vidi ze da druga ,zastita nije radjena,e sad sta je cudno jedan deo parcele je takoreci ispod gore,dakle ima neko jasenje i bagrenje kraj parcele i nadvilo se nad psenicom,to je cela uvrtinA ili ti duzina njive.... deo koji ispod grana u ladovini je zelen i tek se pojavila rjda na listovima i to tacno oblik kako mu grane drze ladovinu,ostalo sto je celi dan izlozeno suncu obolelo skroz,zastavicar se osusio i krenula da zuti i zri.... nisam pomeo telefon da slik,ali voleo bih da cujem komentare zasto je to tako
 
Danas odradjen i Ingenio tavanski koji je u mnogo boljem zdravstvenom stanju od kupovnog semena koje je juce prskano. Mislim da mu je ovo 4 reprodukcija, sutra cu skoknuti da slikam. Mislim da cu i ove godine da nadjem neku zdravu psenicu i ostavim je za seme, em jeftinije em znam sta ostavljam i cime stitim seme.
Sve mi se cini da uz kupljeno seme dobijemo neke kliconose gratis. ::lose::
 
Moda ima uticaja i klima kod nas i u Nemačkoj. Kod njih i vršidba ide dosta kasnije od naše, pretpostavljam i da je vlažniji vaduh nego kod nas. Možda su uslovi ya pojavu bolesti kod njih izraženije nego kod nas. Uostalom, ikod nas je bilo godina bez neke izražene pojave bolesti kad je prskanje fungicidima bilo čisto bacanje para, a opet bilo je godina kad je prskano dalo dupli rod od neprskanog! Sve u svemu, ova nasa poljoprivreda je čista lutrija!

Naravno da su ve i uvjeti za bolest ali hocu reci npr ako smo mi isli ascrom 1 lit i prosarom litru tamo prelorucuju 1,25-1,5 ascre i 1 prosara litru. E sad.zbog.toga sam rekao da falcona ima smisla 0,7-0,8 al nije bitno. Ajmo ovako evo gledam kod sebe u selu di se moglo ustiniti: svi su radili prvu zastitu, drugu nisu i trecu nisu. Ja sam sve 3 i ulozio sam zbog toga 4 metra zita vise. E sad trecu zastitu da sam isao tolerantnije sorte na fuzariozu mlgao sam izbaciti npr. E sad ovi sto su prvu zastitu radili obilazio sam njihova zita pa to je katastrofa.... bolest izbila samo tako jos otprije. Tu nekog nalivanja nece bit (ja jos imam 2 dobra lista al i ovo sunca ce to speci). Ajmo ici na temu gnojiva, tamo di mi je losija zemlja i di je bilo jos fore 20-30% gnojiva dati tu bi sigirno zito bolje bilo. Znaci ako sparamo na gnojivu onda isto nema vajde.... kako god okrenes moras uloziti,e sad sve je to dobro ako iole 7-8 tona curi kod nas u RH. Pa nam ostane poticaj od 250 eura kao zarada po ha. Al mismim da je to plafon plafona za ovu godinu kako je pocelo. A kod vas u srbiji da nesta zaradite morate imati 8.5-9 tona ove godine a sumnjam da ce toliko biti. Naravno lrocam kad.se sve za kes kupuje. Kad se.na ugovor kupuje mora prinos jos rasti od ovih 9 tona....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh