Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Neka sličica.

- - - - - - - - - -

Neka sličica, kao što se vidi septorije koliko hoćeš, rđe zasad nema a pepelnica se ne primećuje zasad ali je sigurno prisutna usled vlage, e sad nemoj je prskati nisu odgovarajući vremenski uslovi, pa kad da je prskam kad će još malo da klasa, isprskana je prošli petak pa šta joj da bog.
 
Poslednja izmena:
Ingenio,zdrav prav i jako lepo razbokoren,tragovi su sirine 45cm,polako se zatvaraju.
2vmgcvd.jpg
 
Poslednja izmena:
Neka sličica.

- - - - - - - - - -

Neka sličica, kao što se vidi septorije koliko hoćeš, rđe zasad nema a pepelnica se ne primećuje zasad ali je sigurno prisutna usled vlage, e sad nemoj je prskati nisu odgovarajući vremenski uslovi, pa kad da je prskam kad će još malo da klasa, isprskana je prošli petak pa šta joj da bog.
Baš kontra, pepelnica se brže i intenzivnije razvija kada je vreme suvo i toplije !
 
Što se tiče toplote ok, hladnoća nikom ne prija, mislim da je i vlažnost bitna a i gustina useva je jako bitna tojest provetravanje useva.
 
Koje temperature odgovaraju falkonu i sekatoru?

Pitam jer se vreme izgleda nece menjati 10-12 dana a toliko dugo necu cekati sa tretmanom!


Gogi
 
Nece pepelnica jos,ladnjikavo je,al cim prosusi i kad se uvremeni treba prskati,ja bar idem ostavljam setvu i prskam i jecam i zito.
 
Koje temperature odgovaraju falkonu i sekatoru?

Pitam jer se vreme izgleda nece menjati 10-12 dana a toliko dugo necu cekati sa tretmanom!


Gogi
Blago tebi kad nemozes cekati i mozes uci u njivu,ja i da stane kisa nemogu u njivu narednih 20 dana :osmeh:a do tad sve je vec gotovo,tako da za ovu godinu sa psenicom je gotovo a tako je i sa vocem.
 
Evo da ne ispadne da lupetam,učio sam bolesti za martovski rok i položio.

" Blage i kratke zime veoma pogoduju uspešnom prezimljavanju parazita u vidu micelije na mladim biljkama. Za dalji razvoj ove bolesti važni su temperaturni uslovi i vlažnost tokom marta i aprila. Ukoliko je vreme u tom periodu relativno toplo i suvo ,pepelnica će se intenzivnije razvijati .Suprotno ovome, ukoliko je zima oštra i duga ,a proleće prohladno i vlažno, pepelnica će veoma slabo napredovati. Intenzitet pojave pepelnice u značajnoj meri zavisi od osetljivosti gajene sorte , predkulture, prisutnosti samoniklih biljaka zaraženih pepelnicom u vreme nicanja useva i od roka setve. Ukoliko je predkultura bila pšenica ili neki drugi osetljivi usev prema ovom parazitu pepelnica će se javiti mnogo ranije i iintenzivnije . Važan preduslov za intenzivniju pojavu pepelnice je inokulum (oidije) koji potiče sa zaraženih samoniklih biljaka strnih žita. Zbog mogućnosti ostvarenja intenzivnije zaraze u jesen , kod ranijih rokova setve zaraza je znatno jača. Intenzivnijem razvoju pepelnice doprinose veća gustina useva i veće doze azotnih djubriva , dok kalijumova djubriva smanjuju zarazu. "-Fitopatologija (Bolesti ratarskih i povrtarskih biljaka) Balaž F., Balaž Jelica, Tošić M., Stojšin B. Vera, Bagi F.
 
Kako da odredim termin za drugu prihranu ? Setva je bila kasnija , pa se nesto razmisljam da li je zbog toga jos uvek rano .Polovinom februara sam bacio 100kg/kj uree , a za drugu sam spremio san u istoj kolicini ,ali nisam siguran kad.
 
Ja sam danas isprskao 5ha Balatona.
dosta je mali, ali ne mogu vise da cekam. Strah me da ne stignem posle prolecnu setvu da obavim na vreme.

A evo i psenice koja nije nikla lepo i koju sam hteo da izorem.
20150401084534.jpg
 
Poslednja izmena:
@ kanački. Ovo savetuju komšije: Druga prihrana obavlja se u momentu zametanja klasića (4. etapa razvoja) koja pada u početku vlatanja, ne kasnije. Taj trenutak određuje se isključivo na temelju stanja razvoja usjeva pšenice (bez obzira na kalendar radova), odnosno kad se zametak klasa primjetno odvoji od čvora busanja (~2 cm).
http://nss.com.hr/documents/gnojidba/Prihrana_ozime_psenice.pdf
 
Evo da ne ispadne da lupetam,učio sam bolesti za martovski rok i položio.

" Blage i kratke zime veoma pogoduju uspešnom prezimljavanju parazita u vidu micelije na mladim biljkama. Za dalji razvoj ove bolesti važni su temperaturni uslovi i vlažnost tokom marta i aprila. Ukoliko je vreme u tom periodu relativno toplo i suvo ,pepelnica će se intenzivnije razvijati .Suprotno ovome, ukoliko je zima oštra i duga ,a proleće prohladno i vlažno, pepelnica će veoma slabo napredovati. Intenzitet pojave pepelnice u značajnoj meri zavisi od osetljivosti gajene sorte , predkulture, prisutnosti samoniklih biljaka zaraženih pepelnicom u vreme nicanja useva i od roka setve. Ukoliko je predkultura bila pšenica ili neki drugi osetljivi usev prema ovom parazitu pepelnica će se javiti mnogo ranije i iintenzivnije . Važan preduslov za intenzivniju pojavu pepelnice je inokulum (oidije) koji potiče sa zaraženih samoniklih biljaka strnih žita. Zbog mogućnosti ostvarenja intenzivnije zaraze u jesen , kod ranijih rokova setve zaraza je znatno jača. Intenzivnijem razvoju pepelnice doprinose veća gustina useva i veće doze azotnih djubriva , dok kalijumova djubriva smanjuju zarazu. "-Fitopatologija (Bolesti ratarskih i povrtarskih biljaka) Balaž F., Balaž Jelica, Tošić M., Stojšin B. Vera, Bagi F.

Hvala na izlaganju.
 
@ kanački. Ovo savetuju komšije: Druga prihrana obavlja se u momentu zametanja klasića (4. etapa razvoja) koja pada u početku vlatanja, ne kasnije. Taj trenutak određuje se isključivo na temelju stanja razvoja usjeva pšenice (bez obzira na kalendar radova), odnosno kad se zametak klasa primjetno odvoji od čvora busanja (~2 cm).
http://nss.com.hr/documents/gnojidba/Prihrana_ozime_psenice.pdf
Ta druga prihrana utice samo na kvalitet ali ne i na rod,a posto niko neplaca kvalitet vec samo tezinu bacaj odmah.

- - - - - - - - - -

Sto se tice prskanja ja necu dok nocna temperatura nepredje bar 10 stepeni.Pre dve godine sam tretirao kukuruz protiv trave kada su nocne temperature bile ispod 10 stepeni i ucinak jako los.Posto sam preparate kupio od zastitara sa iskustvom otisao sam da se zalim a on kaze da preparati nedeluju na temperaturama ispod 12 stepeni ali to oni ne govore jer je u cilju da tretiramo sto vise puta??? pa zato sacekajmo jos koji dan.
 
Drugar to što ti pišeš važi za treću prihranu. Sve je to lepo napisano u link-u koji sam okačio (ne jednom i ne u jednoj temi) samo treba pročitati.
Citat:
Treća prihrana u klasanju (prije oplodnje) ima malo značenje za visinu prinosa, ali utječe na porast hektolitarske mase i veći sadržaj dušika u zrnu (pretežno se akumuliraju niskomolekularni, neproteinski oblici dušika).

http://nss.com.hr/documents/gnojidba/Prihrana_ozime_psenice.pdf
http://agronomija.rs/2014/prihrana-psenice/
 
Kolege ne znam šta da radim.Imam pola hektara pšenice trebao bi je prskati od korova,imam najviše divlje repice i jako brzo napreduje i guši pšenicu,e sad najavljuju naredni par dana hladniji period pa ne znam šta mi činiti da li da je oprskam sutra ili da ostavim za 10 dana,a bojim se da će korov biti jako velik. Inače planiram sekatorom da prskam.
 
Danas smo u radnu posetu imali predstavnika Bayera.Obišli smo nekoliko parcela pod pšenicom.Konstatovali smo prisustvo bolesti,uglavnom septorija.Preporuka ,prskati ali kada noćne temperature ,porastu.
Falkon je spreman ,prskalica uštimovana ....

 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh