Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod nas Simonida daje i preko 3500kg/kj,ali je zemlja 4 i 5 klasa, predusev je bila uljana repica,cak na jednoj parceli sam imao prinos oko 4000kg/kj,hek je bio 84.5.Sve u svemu ja sam zadovoljan sa nasim sortama,samo jos da bude i cena oko 20din i bice ::novac::
 
Mindjusar ako tako ppstavis stvari i nije loše. Hehe. Ontopic, mi nemamo loših iskustava sa ns40s, čak je i bolji nego kad smo sejali euklid, bar za sad.
 
Sutra kosimo ako danas bude lepo vreme.. Ns 40s
img0062a.jpg
[/IMG]
 
Danas popodne zakosio jedan krug one moje mučenice i batalio, u sredu-četvrtak ću da nastavim boga moleći, izmerio vlagu na silosu 14,3% i 83,2 hektolitar, slame fala bogu ima dosta a biće i malo pšenice.
 
Kosimo Ingenio koji je sejan sa oko 120 kg/kj.Na ovoj parceli imamo orano lucerište i tanjirano suncukretište.Na lucerištu je redje ,ali curi slično kao i na tanjirano iako je razlika u gustini useva ,očigledna.Vlaga 12-13 % hl 79-81.Prinos ,manji nego na predhodnoj parceli.

dscf3345.jpg


dscf3355.jpg
 
Odlična pšenica.Problem je kod tih pšenica koje imaju malu sjetvenu normu što ako nisu dobri,idealni uslovi ostane rijetka.Ako ide veća norma neće se tićati i opet rijetka a ako ide prava norma i bude malo slabije nicanje opet rijetka.Kod mene je glavni apač i ove godine je porijedak jer je jesen bila takva kakva jeste.Sijao sam i 180 kg ha i 200 i 220 kg/ha i sve su iste,porijetke
 
Šta je presudno da klas pšenice bude na ujednačenoj visini , ovako kao u Kiraja ? Ja imam problem uvjek i kad se dobro izbokori , nebude ujednačena visina vlatova pšenice pa odma i klasovi na nižoj budu slabiji . Meni se čini da je važna jednaka dubina sijanja , al neznam dal sam u pravu . Malo mi se popravila situacija otkad predsjetveno djubrivo miješam sa sjemenom u sijačici a ne rasipačem al opet nije to to.
 
Najverovatnije je u pitanju nejednako nicanje, meni se desavalo da ima nizih klasova ali retko imajuci u vidu da psenicu ne sejem sejalicom vec rasipacem djubriva tu naravno dubina nikada nije ista negde je na zemlji negde u zemlji i ako nikne kako treba nema nikakvih problema,ove godine kod nas je psenica slabija nego predhodnih jednostavno nije mogla da izbokori ostala su po dva tri klasa iz jedne biljke a ostalo je zakrzljalo ili se osusilo e tu se javljaju nizi klasovi bilo je mnogo vode a nasa zemlja to ne trpi.
 
Kod mene se ove godine videlo koliko vredi valjak posle setve moje psenice ravne i jednake dok kod komsije prekoputa ko "s,brda s,dola"on njegove nije valjao i jako nejednaka i pri nicanju i sada razlika vidljiva po redovima ima red,dva po 70cm visine,a ima odma do toga jedva 30cm visine!I cak se prepoznaje gde su tragovi od traktora kada je bacao vestak tu je zemlja sabijena i odma se vidi razlika u porastu!
 
Sorta ingenio,rucno uzet uzorak
Vlaga 14,3 hektolitar 81
Ako ostane lepo vreme sutra popodne krecemo...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh