Pšenica 2013/2014

Evo slika pšenice sijane "modernijom" sijačicom , na drugoj slici je poredjenja radi isključena neka "hidraulična kontrola dubine" .

1-1.jpg


depthissue1.jpg


(slike su sa interneta)
 
Ovo su sve preduslovi i to vrlo bitni za dobar rod. Hemija u zemljistu moze da napravi ogromnu stetu, nepravilno rasporedjeno djubrivo i neblagovremena zastita od bolesti.
 
Primetio sam na dosta žitnih sejalica iz uvoza veći međuredni razmak,
jel zna neko razlog zbog čega se šire seje od onoga što se ovde praktikuje,ima li uticaja na prinos :sta:
 
Jel ljudi a kakva vam je bila osnovna obrada, oranje ili tanjirača (nije stalno dobra redukovana obrada), i to ima puno uticaja, pa predsetvena priprema, raspored žetvenih ostataka, pa setva u friško orano ili tanjirano ili 2-3 nedelje posle osnovne obrade, vlaga u fazi nicanja jako bitna da svako seme ima iste uslove, ovo što je kolega paor naveo isto, kod mene je sve na oranom i nema talasanja, treba tu dosta kockica da se poklope a najviše su vremenske prilike pa mi.
 
Imam pšenicu koja je na kuruzištu dva puta tanjiranom i posejano bez pripreme.
Na drugoj parceli je tritikale, uz istu obradu i setvu, ali na silažnom kukuruzu - lep i ravan.
 
Ko ne seje mnogo moze da ore i ima vremena da stigne,pod uslovom da moze posto su jeseni suve,kod mene je to ne izvodljivo i nerentabilno...
Znam samo da sve zivo seckam ove godine i zito i suncokret i kuruze,mnogo kombajn nakipuje na guzu,pa tu zito hoce da zuti,nema dobar kontakt sa zemljom...
 
Ja sam orao za psenicu ove godine jer u praksi se pokazalo kao bolje,primetio sam da su psenice dosta bolesne zute,nesto ih muci nikada ranije list nije bio zut a ove godine svima je tako,mislim da kisa nedostaje najvise,velike psenice za sada napreduju dok male stoje u mestu jer im je korenov sistem ugrozen,kod mene nije pala kisa odavno.
 
Izvinjavam se za off, ali ova tema je posecenija pa ocekujem vase iskustvo. Da li se metmarkom sme prskati ovas?
 
Nazad
Vrh