Pšenica 2013/2014

Sta je bilo pre na toj parceli,da nije neki otrov ostao u zemlji?
ta parcela nije radjena dugo godina,prosle godine sam razorao ledinu i posejao psenicu,bila je ok ali imala je slabosti u tom delu ali nesto kasnije se malo popravila,nerazumem sta je u pitanju,mozda ce ona psenica da prezivi do proleca moram da obelezim da bih pratio da se ne prosiri.valjada nece
 
Ja cu bacati oko 5-10 februara,ako vreme dozvoli,150kg/kj,pa posle jos jednom 100kg/kj,a jecam ce dobiti oko 20-25 februara odjednom 250kg/h.
 
Po hektaru ide i do 700 kg (350 npk + 350 azotno).
Danas malo castio miseve za novu godinu.
fzjk.th.jpg
[/URL][/IMG]
h188.th.jpg
[/URL][/IMG]
0k4o.th.jpg
[/URL][/IMG]
4xv3.th.jpg
[/URL][/IMG]
z5ew.th.jpg
[/URL][/IMG]
5iix.th.jpg
[/URL][/IMG]
zsp0.th.jpg
[/URL][/IMG]
a7f6.th.jpg
[/URL][/IMG]
 
Ljudi su prosle godine imali i preko 9 t/ha. Do duse retko, ali iznad 8 t/ha i nije bilo neuobicajeno. Uglavnom ako se potefe uslovi onda i vestak zablista u punom sjaju.
 
Razmisljam koliki bi prinos bio sa tom kolicinom djubriva na sumadiskoj zemlji, jer ovde niko te baca toliku kolicinu vestaka, pa ne znam.
 
Obicno kod nas ide oko 150 kg npk po KJ (260 kg/ha) i jos toliko prehrane u vidu uree ili sana. Baca se i vise i manje, ali cesce manje i prinosi su tu oko 5-5.5 t/ha. Dosta ljudi ide bez osnovnog npk, samo prehrana.
 
Ima tu jos stvari koje trebaju da se odrade pored djubrenja za maximalne prinose.

Mislis na analizu zemljista?

- - - - - - - - - -

Obicno kod nas ide oko 150 kg npk po KJ (260 kg/ha) i jos toliko prehrane u vidu uree ili sana. Baca se i vise i manje, ali cesce manje i prinosi su tu oko 5-5.5 t/ha. Dosta ljudi ide bez osnovnog npk, samo prehrana.

U mom kraju retko se baca osnovno, uglavnom samo prehrana. Ni ja nisam osnovno, samo prehranu urea 200kg po ha i posle ako zatreba (zavisno od njive) idem sa prehranom preko lista i zadnje 2 god tim nacinom imam oko 4.5t -5t ha. Zadovoljan sam time, ali me kopka koliko bih povecao prinose kad bih uradio osnovno djubrenje?
 
Paor
Kada se sklope kockice da paritet i finansijsko ispadne duplo skuplje nego planirano pa pola i vise oma nosis za razduzenje a mucis se sa kombajnom kipujes na svakom kraju plus ti skinu na vagi 5-10 posto na razne necistoce jer mu moras tad predat . Od ovoga imaju samo zadruge koristi a gubitak proizvodjac . Bolje prodjes kad malo das azota i nikom duzan a dobit ista ako ne i veca nego u predhodnom scenariju . Da se razumemo ko voli nek izvoli u ulog ne treba lobirat kao neki koji moraju da imaju ulazne fakture da skresu pdv .
 
Mamci u vidu cinkfosfata. Psenica ofarbana tim sredstvom. Imas da kupis u poljoapoteci, cena kod nas od 220 do 260 din/kg.
 
Razmisljam koliki bi prinos bio sa tom kolicinom djubriva na sumadiskoj zemlji, jer ovde niko te baca toliku kolicinu vestaka, pa ne znam.[/QUinos bio OTE]

prosle dve godine sa 400kg sana, 250+150kg,prinos bio oko 6,5t psenice. uz samo jedno prskanje od korova mustangom, s tim sto cu ove godine ici i sa fungicidom preventivno
 
код мене 250+250 КАН 5т/ха, беѕ основног с тим што је и то земља из закупа која није дуго рађена, моја парцела где је ђубрено и стајњаком око 65 ари 4100кг, заштита само метмарк, а семе моје таванско само запрашено
 
Nazad
Vrh