Pšenica 2013/2014

Ima se jos vremena dao kraja Optimalnog roka ima se i posle.
 
Sutra nastavak setve ima jos vremena neki nisu ni kukuruz poskidali a siguran sam da ce tu ici psenica...


nego recite mi sta boje da uzmem sutra da posejem NS40 ili Simonidu???? Ili mozda neka druga domaca sotra??? Da napomenem necu da sejem mnogo semenskog zita MAX 5h i to sto budem skinuo sa tih parcela to ce da mi bude seme za do godine... Naravno da cu i d godine da posejem nekih 4-5h semenske da imam za sledecu i tako.... Uvek tako radim i to mi daje najbolje rezultate (ulozeno dobijeno).... Jer moze NS40 da se seje u roprodukciji neki me plase da nemoze a meni zato treba...
 
Montoya i ja uvek tako radim kao ti,svake godine posejem 4-5h semenske i za sledecu godinu imam.. Posejem 15h (preve te reprodukcije) a za preostalih 5 kupim seme... Tako uvek radim.. Ove godine imam u reprodukciji Simonidu... A sad cu da posejem Ns40 pa cu da godine da imam 15h ,NS 40 a uzecu nesto orginal... Hvala...
 
Privodi se kraju setva, sutra bi treblo da bude gotovo. Posejano 10ha balatona prve reprodukcije, nije selektovano. Isao sam sa oko 260kg/ha, i 2ha renesanse. Posejano 60ari semenskog balatona za sledecu godinu.
 
Danas završio setvu pšenice NS 40 S 160 kg/kj.Svaka parcela je sojište,urađena sa Agromerkurovim podrivačem i dva puta pripremljena setvospremačem sa pačijim nogama.Stalne tragove sam ostavljao na svakih 15 metara.:ppozdrav:

dsci2039.jpg

dsci2041.jpg



GPS još netreba do daljnjeg...:osmeh:

dsci2034.jpg
 
Danas i ja zavrsio sa NS40.. Sutra nastavak na jos 4h i bice ukupno 19h posejane Psenice i posle ako mogu pripremicu jos jedno 2-3h i kraj price....
 
Aj stručnjaci kako ostavljati stalne tragove , sijačica 3m , prskalica 12m . IMT 558 , širok 180cm , gume oko 38 ? Nešto sam našo , al da vidim kako bi trebalo?
 
Juče posejano 3 kj Euclida i 4 kj Zvezdane (tavanske). To bi bilo to za ovu godinu. Da li je neko sejao Illico od Syngente? Mogao sam da biram između njega i Euclida pa me interesuje kakva su iskustva sa njima.
 
@MomoSaric
Prvi prohod sejalicom sa svim cevima otvorenim. Sledeci prohod ustelujes da ugasis cevi koje idu po tragu od 558. Potom ides sablonski. 3 prohoda puna sejalica pa jedan sa ugasenim lulama iza tockova i tako dok ne dodjes do medje :osmeh: Kada budes prskao jedino moras na tom prvom stalnom tragu da ugasis nekoliko dizni. Tocnije 3 dizne sa kraja ili 1.5m sirine.
 
Ima tu i malo grešaka!
Ako je prvi prohod puna sejačica (3 m ), sledeći sa zatvorenim mestima za tragove onda nam ostane za prskalicu od 12 m na jednu stranu 3+1,5= 4,5 m, a treba nam 6 m.Šta da radimo sa ostalim?
Možda može ovako:
- prvi prohod seje pola sejalice (1,5 m) bez stalnih tragova,
- sledeći prohod puna sejalica bez stalnih tragova (3 m)
- sledeći prohod sa stalnim tragovima (1,5 m+ 1,5 m)
- sledeći pun prohod
- sledeći stalni tragovi
-
-
Ritam ovde je 2 jer na drugi krug zatvara odredjene lule.
Cilj ovakve setve je da nema više podešavanja na ostalim mašinama koje se koriste u stalnim tragovima.
Možda sam u pravu, a možda i nisam.
 
Nazad
Vrh