Pšenica 2013/2014

Ja juce konacno zavrsio vrsaj svoje psenice.Jbg dosta vreme zezalo.Dva dana kisa pa jedan suvo i sve na grabost.Nisam jos sumirao utiske mada svakako dogodine sejem NS pored stranih jer me je veoma prijatno iznenadilo,
 
I ja zavrsio psenicu juce,inace kod nas je zetva na pola jer vreme zeza.Sto se tice prinosa,Apaca i Ingenia,Apac na 70ari 54dzaka,a Ingenio na 25ari 21dzak oko 46kg prosek.Ja sam zadovoljan,kakva je godina bila.Sutra nosim uzorak u mlin da vidim vlagu.
 
A burazer, pa mi zito ne sejemo za bogatu decu, vec za sirotinju da izvines na izrazu, bogata deca ne jedu hleba, jedu nocu po kaficima, a danju govore sta je sta hocete seljaci mogu vas kupim?! e takvi su bogati... A slazem se da je sirok pojam, nego mi lakse tako da kazem :osmeh:
 
Sejanje psenice na psenicu,koja je dobitna kombinacija da bi ovaj zahvat bio dobar(bez trave u prolece:osmeh:)Posto ima clanova koji uspesno seju zito na zito ako mogu da napisu sta je veoma bitno uraditi da bi se dobila cista psenica bez korovi i trave i misljenje o kolicini totala po hektaru na strnjici.Hvala unapred na odgovorima!:ppozdrav:
Mi na jednoj parceli od 1ha sejemo psenicu vec 5godina. Do sada nismo tretirali totalom. Prosle nedelje je zaoran stajnjak (oko 70t/ha), predsetvu cemo ponovo orati ili tanjirati. U prolece moras tretirati od krave i korova. Ove godine na toj parceli prinos bio nepunih 7t/ha sejan Ingenio. Krajem februara prihranjeno je sa 100kg/KJ i dva folijarna prihranjivanja i to je to. :)
 
Zna li neko sta utice na to da psenica ima veci sadtzaj proteina,i koje sorte psenice daju najvise proteina?Pitam posto u mlinu cenu dikitiraju proteini?
 
Poslednja izmena:
Pogledas sajt NS semena i PKB Agroekonomika i vidices potencijal zeljenih sorti.Ovo je za domace sorte,naravno mozes prelistati i strane sorte ali onve najvise zastupljene kod nas su vecinom poboljsivaci i kao losijeg su kvaliteta.
Meni do sad nikad nisu pravili problem,samo na vagu izmere vlagu ako vozim odmah posle zetve a ako vozim kasnije samo merenje i naplata.Koliko vidim ove godine ne biraju,samo uzimaju jer psenece nema dovoljno u silosima i mlinovima.
 
Hvala kolege, pokusavali smo juce da se setimo pa nismo mogli, nema veze seticu se valjda, mislimo da je ispalo dobro zato sto je posejano na oranje, na tanjiranom je isto dobro ali ne kao ovde.
 
Aha, znaci basmati je Kws-ova sorta... Nisam znao na sajtu srbije toga nema, e jesu grozni, ako ta semena ne budu bila i kod nas....! Nikola svaka cast za psenicu, svidja mi se jer je niska i nije polegla a i gustina mi se svidja :)
 
Nazad
Vrh