Pšenica 2013/2014

Da vas pitam, koliko ste trosli litara vode po ha prilikom zastite?
Cini mi se da, ko je isao sa sto vecim utroskom vode po ha, bolje je zastitio psenicu, posto je bolje "okupana" i fungicid je mogao proci do donjih listova....sad, ovo je neko moje zapazanje, mozda i gresim, pa zato pitam ko je sa kojom kolicinom prskao...
Podrazumeva se da je primenjena srednja doza fungicida, u zdravoj psenici ili u pocetnoj fazi zaraze...
 
Sad će i Kroka da bude nezadovoljan cenom,sa 17 je bio zadovoljan a sada.....
Sad ce Kroka da vam opet kaze,ako treba dacete je i za 10 dinara i jos ima da cekate na red da je prodate,mehanizam za tako nesto je najlakse uraditi.
Mogu vam reci da ste se do krajnje mere zaduzili cim toliko kukate i jaucete na cenu psenice koja trenutno uopste i ne postoji,ali neko je vidovit pa voli da baljezga sto javno po kojekakvim emisijama,sto po raznim forumima.Prosle godine cena bila oko 18,ako bude i ove bar ce se znati za ubuduce koja ce cena biti psenice pa posto se ne uklapate vi predjite na nesto profitabilnije.Uglavnom uticati na cenu nemoze niko od nas obicnih smrtnika,a to sto neko spominje blokade puteva(ustvari poslace svog radnika da blokira put a on ce ga obici ponekad dzipom)drzanje u ambaru,cuvanje u zemlji ili na nebu nece pomoci da se cena promeni Znacajno.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

duki78,dobra je psenica,ja tu nevidim sta je lose,provozaj se kroz Vojvodinu i pogledaj na sta lice njive,vecina psenice je za kosenje i preoravanje,zuta u full-u.

- - - - - - - - - -

I jos nesto zapazam,citam ovih dana ove teme od ranije i primecujem da pojedini clanovi koji sada pisu o psenici i kukaju na cenu su proslog leta i na jesen rekli da ne seju psenicu,da nece posejati ni jedan ar zbog male cene od 17-18 din,tome se pridruzila vecina po pisanju(neko bi pomislio da i nece biti psenice u Vojvodini),kad ono sad imaju psenicu na velikim povrsinama.Sta se desilo,selo se za sto,uzeo se digitron,stavio se prst na celo i razmislilo se.Imam psenicu u ambaru prvu-drugu reprodukciju,dobra zemlja prve-druge klase,djubrivo preskacem i nemora toliko,jeftino za setvu a i brzo,a kukuruz seme skupo,rizicno postaje godinama,presevanje,susa,sve losiji prinosi,djubrenje,niska cena.I sta bi,niko se nije nadao bolestima pa ko je reagovao ima ce,ko nije nece.Mnogo se pise,samo da se pise,sto vise postova,bla,bla,bla
 
Kroka nisi u pravu skoro za nista u ovom tvom obrazlaganju u zadnjem postu .
 
@Kroka
Ja nisam ni posejao psenicu ove godine. Prosle sam nesto malo imao pre svega zbog suzbijanja trave na jednoj njivi. Na ovu jesen verovatno opet necu sejati. Ulaganja su kao za kukuruz a finansijski ne moze da mu se problizi prinos x cena.
 
Simonida slikana juče
103660571435093466751275.jpg

Prekoputa ječam vs supruga
103901771435091260084829.jpg

104194801435091490084806.jpg
 
@bojetic koje onda menjas kulture kad ne sejes psenicu? kod nas je vise moranje da se seje, jer vrtimo tri kulture, nju, kukuruz i suncukret...nisam siguran kako bi ispalo da se vrte ove dve samo...
 
Milose pa imas kultura kolko ti srce zeli ali je problem sto smo navikli na te koje si pomenuo.Ja sam ove takodje smanjio psenicu posejano samo 10ha,suncokret takodje smanjen(i ako se desi isto sto i prosle godine ne sejem do daljnjeg)Ubacio nove kulture S.Repu i soju.Najesen sejem obavezno repicu,i ubacicu verovatno slacicu na prolece.Dalje menta se u zadnje vreme dosta prosirila kod nas,tu je odlicna zarada....tako da ima kultura samo je pitanje koliko smo spremni na nove izazove.
Izvinjavam se za:off_topic:
 
@milos88
Kad god moze sejem kukuruz. Samo kad ne moze (obuzme sirak njivu ili se desi da ima prilicno dijabrotike i krive se biljke) sejem nesto drugo.
 
Два пута је третирана и вероватно да је болест заустављена. Само да покријемо уложено, на зараду и не помишљамо...
img20140428185730.jpg
img20140428185747.jpg
img20140522101838.jpg
img20140522101848.jpg
http://www.dodaj.rs/f/21/j3/5D3edBS/img20140522103432.jpg
img20140522103432.jpg
img20140522103442.jpg
 
@dragan znam ja druze da ima da se seje sta ti srce pozeli, ali nema zemlje svuda za svake kulture....kod nas 95% ljudi plus zadruge seje tri pomenute kulture, a ostalo je soja, koja retko kad uspe, samo je zadruge seju....pre se sejala i secerna repa, ali nema mehanizacije za nju, ili nece da dolaze za male povrsine...zato i pisem, rado bismo mi menjali kulture, ali smo ograniceni i bukvalno moras sejati psenicu, a ovi sto mogu to iskoristavaju....
@bojetic tako sam i ja par god radio, kad je bila psenica 8, 9 din pre par god....mislim da ce se isto desiti i narednih god
 
Nazad
Vrh