Pšenica 2013/2014

Kod nas ima pšenica gde falkon nije zaustavio napredovanje bolesti
Zasad se najbolje drži NS 40
Ja sam moju preventivno prskao prvih dana aprila i drži se dobro

Ja sam prvi put prskao 6 aprila i to jedan deo Falconom a drugi deo Arteom. Čini mi se da je Artea bolje odradila posao. Napomenuo bih da je ovaj tretman trebalo obaviti ranije jer je bolest već bila uznapredovala.
Drugi tretman sam uradio 21 aprila Amistarom extra 0.7l/ha. Za sada se žito nekako drži ali pitanje je da li će izdržati do kraja. U cvetanju sledi prskanje sa Duett ultra.
Troškovi samo rastu, ali šta je tu je. Brat je posejao LG Nikol, do sada nije prskao uopšte i mogu vam reći da je pšenica izuzetno zdrava.
 
Poslednja izmena:
Kod nas ko je posejao NS40 ali semensku taj uopste ne prska,drzi se odlicno,a i literatura kaze da je NS40 otporan.Bas sam prijatno iznenadjen ovom sortom,malo semena ide a jeftino i nema poleganja.Kako kazu koji su sejali jedina mana je sto nema mnogo slame i sto je slama jako tvrda,bas ostra pa ko ima stoku nije bas neka....
 

Zbog cega se desava ovo na slici? Bio sam danas da obidjem par parcela i na jednoj se desava ovo uvrtanje, i na komsijinoj isto. Negde je cak uvijeno oko klasa pa taj klas je skroz presavijen kao potkovica. Nisam bio sa sobom poneo aparat, pa sam ova 2 zahvatio sa kraja njive.....
 
Kod nas ko je posejao NS40 ali semensku taj uopste ne prska,drzi se odlicno,a i literatura kaze da je NS40 otporan.Bas sam prijatno iznenadjen ovom sortom,malo semena ide a jeftino i nema poleganja.Kako kazu koji su sejali jedina mana je sto nema mnogo slame i sto je slama jako tvrda,bas ostra pa ko ima stoku nije bas neka....
Ja sam prosle godine sijao NS40 i ostavio slame i ko god vidi kod mene pita me sto si ostavio jecmenu slamu za stoku, vise lici na jecmenu nego na psenicnu.:sta:
 

Zbog cega se desava ovo na slici? Bio sam danas da obidjem par parcela i na jednoj se desava ovo uvrtanje, i na komsijinoj isto. Negde je cak uvijeno oko klasa pa taj klas je skroz presavijen kao potkovica. Nisam bio sa sobom poneo aparat, pa sam ova 2 zahvatio sa kraja njive.....
Ja sam to juce primetio na jednoj parceli mislim da je od lisnih vasi ako ih ima,juce sam oprskao Fastakom pa nek bude kako hoce.ako nisu vasi onda je nesto drugo video sam to na vise mesta i kod drugih ljudi,nadam se da nije opasno.
 
Ja sam prskao moju psenicu pre neki dan sa Falconom jer sam to nasao kod mene, jer je mnogo obolela od svega i svacega,a najvise od rdje. Kako da vidim dal deluje ili ne,ili da tucem sa jos nekim preparatom ako treba?
 
I ja sam danas obavio drugi tretman.Sorta Simonida,prskana sa Fastac-om i Duet Ultra.
 
Sa meteorom je lako promašiti dozu jer ga ide mala količina . Drugo nebi trebalo miješati azot sa metsulfuronom čak ni odvojeno raditi par dana . Mogao bi biti i nedostatak bakra , ali nisam čuo kod nas da toga ima .
 
Nazad
Vrh