Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sto se tice zastite psenice, moje misljenje je da je treba raditi. E, sad, ja prvi put ove godine radim zastitu fungicidima, i insekticidima, pa nemam neko prakticno iskustvo, ali sam formirao neko misljenje na osnovu podataka sa neta, i raznih predavanja... Misljenja sam da za prinos od 30-35 mc/kj nema potrebe tretirati, da je to vise stvar godine. A ako zelimo da postignemo zapadni prinos od 10-11 tona po ha, potrebno je sve navedeno, i jos vise. Dugo sam imao problema sa kukuruzom, nije mi islo da proizvedem vise od 6-6,5 t/ha, zato sto sam koristio neku svoju filozofiju "ovo se isplati, ovo ne", i ustaljenu agrotehniku u Tomasevcu (koja je ruku na srce dosta losa), i tek kad sam poceo da slusam preporuke savetodavaca, proizvodjaca hemije, semena... dobio sam i prinose 9-12 t/ha. Istog sam misljenja za psenicu-preporuke trreba slusati. Osnovno djubrenje+azotna prihrana u 2-3 puta, tretiranje herbicidima, fungicidima, i insekticidima, kvalitetno seme, i profit zagarantovan
 
Zato sto je bio jako jako visok,ima slame u pi... A glavni razlog je sto su u silosu jedva jedva primili (bilo je povuci, potegni) seme je bilo tako sitno da je propadao kroz onu resetku cime rade analizu,skoro su sve racunali kao da je lom,ali loma nije bilo (jako malo) nego je seme bilo jako sitno. Sreca sto smo ga sejali samo za probu jedno 7-8 jutara.
 
Ovde dosta vlada jedna fraza:
"videla zaba da se konj potkiva....."

Predpostavljam da se ovo odnosi na zaštitu? Mi nikad, ali nikad nismo prskali pšenicu ni od korova, ni bolesti, ni insekata do ove godine... Ali kako su došle ove lude godine nesme se više ništa prepuštati slučaju (iskustvo iz predhodne 2-3 godine)...
 
Kod nas zadruga Sava Kovacevic zadnjih 7-8god.stalno radi zastitu psenice i jecma od korova i bolesti i to 2 puta prskaju,rezultati su im vise nego odlicni od 9-10t po ha prinosa sto nikada nisu imali.A i ja sam do prosle godine bio skeptican po tom pitanju zastite psenica ali od ove je i ja prskam i sad drugu zastitu idem sa Amistar Exstra jeste da je skup al sta da se radi.Nego me sad muci ostalo mi jos 1ha da oprskam ali nisam stigao pre ove kise pa neznam oce li biti kasno kad stanu kise i oce li skoditi zitu ako se zavrsi cvetanje pa se oprska?
 
Ja sam se onako grubo računao i došao do toga da treba da mi rodi oko 700kg /ha pšenice samo da bi pokrio troškove prskanja i gaženja.Pa na to još treba da prerodi više da bi mi ostala neka zarada.Znači bar 1200kg /ha da rodi više nego ne prskane parcele:sta:
 
Ja sam ove godine prvi put odlucio da prskam,i oprskao samo 10 ha sa duet ultra,da vidim rezultat,a sto se tice insekticida...o tome nisam ni znao prosle godine dok nisam 20 dana pre zetve isao u obilazak parcela...na jednoj njivi mogu da kazem da mi je lema odnela sigurno 50 % roda,posto sam imao prosek na ostalim njivama nesto ispod 40m/kj zita a na toj ni 20...tako da od sada sve cu da tretiram insekticidom...za 500din/ha bar sam sa te strane miran...


@Diklofen kako si dosao do te cifre...?
 
Situacija od pre dve ili tri godine, pšenica Rusija i Rapsodija , to je bila pšenica boli glava visoka a nije polegla, načičkani klasovi , setvena norma je bila 170 kg /kj , tu je trebalo da bude preko 40 m/kj aaaaaali nije bilo, zato što su vladali slični uslovi kao ove godine i prosek na kraju nam je bio 22 m/kj, slame koliko hoćeš ali klasovi sve do pola napunjeni, i to što ga je bilo bilo je šturo.

Tragovi u ovoj pšenici su od prihrane preko lista...koja je imala malo uticaj na kvalitet a na prinos manje. Sorta je Rapsodija godina 2010.
33jn50l.jpg
 
Ovog coveka svi u n.beceju znaju,mozda i sire.
Covek extra radi zemlju, radi najjednostavniju agro tehniku.
Nit' prska protiv ovoga,nit' protiv onoga,retko kada kosi ispod 3000kg/kj.
Njegovo jedino "prskanje" je sto pobaca onog belog u jesen zadosta i zadosta u prolece.
:osmeh:
Retko kad omane prinos.
 
Robika,previse faktora je u igri,ali je jako bitno to da taj covek radi samo svoju zemlju,kojoj redovno sve daje,i ima kontinuitet godinama i da mu je svea zemlja1-2 klasa,a i sam znas,da ako uzmes zemlju u zakup i das joj sve ne rodi odmah kako treba...ali treba se truditi da uvek izvuces sto veci prinos,a to i trazi vece ulaganje.
 
Ne boj se radi on arende zadosta.
Samo sto i na tu zemlju on onog belog nabaca.
Ah da zaboravio sam,on jedino sto prska,to je protiv korova.
 
20120519griulaiilearind.th.jpg
[/URL][/IMG]
20120519griuiilearind45.th.jpg
[/URL][/IMG]
20120519griulaiilearind.th.jpg
[/URL][/IMG]
20120519griuiilearind45.th.jpg
[/URL][/IMG]
Jednu jedinu parcelu od 4.5 kj imam psenice sorte Apach. Jesenas baceno 200 kg 3x16 ruski + u prolece SAN 200 kg po kj u dva navrata. Niti je prskana protiv korova niti protiv bolesti. Nadam se dobrom rodu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh