Pšenica 2008/09

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koristan je i jedan i drugi, ali kad već jedan mora da se izostavi onda je bolje izostaviti ovaj sada, i ja ću na žalost tako ove godine.
 
Išao sam danas u atar da malo obiđem kukuruze (čitaj - da vidim da li ih drpišu ::jako_besan:spavam: i da vidim da li je niklo žito (posejano desetog oktobra).
Žito je solidno niklo i još uvek izlazi tako da bi sklop generalno trebalo da bude dobar. OSIM AKO GA NE PROREDE ... uostalom pogledajte slike...

prvo kako izgleda pšenica:



a evo i potencijalnog problema:





 
Ja sam danas zavrsio setvu, bacio sam nesto manje od 200 kg zita po jutru, tako sejem i inace, pogotovo sada zato sto je seme s tavana i nije selektirano, zaprasivao sam ga u sejacici...
Nego cemu to s valjkovima na kraju, nisam to nikad radio...
 
Valjak služi da seme bude u boljem kontaktu sa zemljom jer je sveže oranje i nije toliko sabijeno. :D :ppozdrav:
 
U Srbiji je do sada pšenicom zasejano blizu 500.000 hektara, izjavio je danas Tanjugu direktor Fonda za žito Vukosav Saković.

Autor M.Janjić - Danas
Thursday, 30 October 2008
Iako optimalni rok za jesenju setvu pšenice kojom bi trebalo da bude zasejano najmanje 550.000 hektara ističe početkom novembra, procenjuje se da ni polovina posla nije obavljena. izjavio je za Danas Milan Prostran, sekretar Odbora za poljoprivredu Privredne komore Srbije
 
Da se nadovežem na predhodni post, kako mi je uslužno branje oduzelo mnogo vremena i ja sam u toj grupi koja još nije posejala. Neću sejati kako sam planirao, samo 4 jutra, imam 500kg semena Renesanse od prošle godine i sutra ću dokupiti ostatak, cena je 29din. Jutros sam bacio 125kg 3x15 po jutru, to je inače đubrivo koje mi je ostalo od setve kukuruza. Znači ulaganje za ovu godinu samo tih 300kg semena, hteo sam više sejati ali iz inata po ovim cenama neću!
 
Posejano 14 K/j ... mada ko zna kakva ce cena biti sledece godine ::novac:: :sta:

Nije bacano nista od vestaka nema potrebe samo se povecavaju troskovi... seme je tretirrano u sejacici
 
Danas posejano, 2,5 jutra Renesanse koju sam imao, i 1,5 jutro Pobede sa tavana od prijatelja, seme tretirano Galenikinim Mankogal-om S. Kako su "kolege" (koje imaju sejačicu) kod mene teške za pomoći, prijatelj od koga sam uzeo seme mi je posejao sa rasturivačem sa klatećom cevi. Uhvatio me je mrak, tako da ću sutra podrljati, bilo bi dobro i da se povalja, ali nema čime.....
 
Ma i cale godinama seje rasturivacem koji ima neko neobicno resenje duplih diskova i nikad nije rod bio umanjen,cim stigne tel sa servisa slikacu.
 
Išao sam danas na onu njivu gde sam snimio one silne ptice. Štete od ptica nije bilo ali zato miševi pokušavaju da to nadoknade ::jako_besan:: . Naravno, odmah sam ih počastio sa cink-fosfidom :zli: , pa ću videti kako će biti dalje...
 
jel baš dramatično s miševima? su sve rupe u jednoj brazdi ili razbacane?
kad orem "na stub" 90% se naseli na to brdašce...
 
North ARMY je napisao(la):
Ma i cale godinama seje rasturivacem koji ima neko neobicno resenje duplih diskova i nikad nije rod bio umanjen,cim stigne tel sa servisa slikacu.
evo kako izgledaju ti dupli diskovi

 
tarana je napisao(la):
jel baš dramatično s miševima? su sve rupe u jednoj brazdi ili razbacane?
kad orem "na stub" 90% se naseli na to brdašce...

Daleko je to od dramatičnog ali je bolje reagovati na vreme. Rupe su grupisane u "oaze", a tih oaza ima po celoj njivi. Potrošio sam oko 2kg mamka (pšenica umešana u cink-fosfid) na 2.75 kj. Stavljao sam po jednu kašikicu mamka u rupu. Naravno posle toga se rupa zatrpa. To je zbog zaštite divljači a i kasnije lepo vidiš koje su rupe aktivne, tj. gde su miševi preživeli.
 
Pomalo sam paf od ovih varijanata sa psenicom i rasipacem. Mislim, sejao sam i ja tako, ali prosle godine krajem novembra, bilo je ili tako ili nikako. Prinos je bio dobar, ali je jesen bila ekstra kisna i prolece savrseno, pa je uspelo. Uz najbolje zelje da vam psenica rodi i posle takve setve, Cugi druze, jel niklo to bez valjanja i jel se ukorenilo kako treba na ovu kosavu? Mislim, bog ti kise dao, inace... strah me
 
Prošla godina kao što kažeš bilo je savršeno, isto sam ovako sejao i to 29.XI i prinosi su bili odlični (ima slika u temi o pšenici 07/0:cool:. Još nisam išao da vidim da li je niklo.
 
Danas sam išao da obiđem jednu njivu na kojoj nisam bio od setve. To je mala parcela na kojoj je 10. oktobra posejana sorta Simonida. Sejao sam sertifikovano seme sa namerom da od te pšenice ostavim seme za 2009/2010 godinu. I imao sam šta da vidim, pšenica je izuzetno napredovala tako da me sad to čak i brine, kako će podneti mrazeve. Nažalost nisam imao fotoaparat na njivi da slikam kako to izgleda ali sam uščupao nekoliko biljčica i slikao ih kući.
Da li je neko imao slična iskustva i treba li da budem zabrinut?


 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh