Ostali priključci koji se koriste u voćarstvu

Pa što ne proteraš tiler opet, sad je taman meka zemlja?
 
Izbaci buse pa kad idem posle kroz redove sa imt 506 to skace ko besno pogotovo ako prosusi.Najbolje da okopam oko drveta pa da oprskam sa galop(od IMT506 samo kad pomislim na nju hvata me nesvestica)
 
Bolje obrnuto, da oprskaš pa okopaš posle par dana :) ako ti je navrlo za frezu, taman tiler pa freza....
 
Ja medjuredno prolazim tilerom sa pacijim nogama,a u redu freza 507,mnogo je laksa za freziranje od 506 posto ide sama ne mora da se drzi na rukama.Mada je sada dosta vlazna zemlja pa ne moze tilerom,mora da se malo prosusi.
 
Ja se dvoumim jer bih sadio 2 ili 3 sorte da razvučem branje jer kod mene nema ljudi koji hoće da beru, a meni će trebati puno ljudi.Tačno je da kod mene kasni sva vegetacija i da će mi kasnije stići za 10 do 15 dana pa stoji da se možda ona tad neće kupovati, ne znam moraću da se raspitam. Što se berača tiče i ja sam razmišljao da dogogdine pazarim jedan elektronikov ali jbm. li ga moraću i tu da nađem nekog ko ima pa da odem da vidim kakva su iskustva. Znam da u okolini Merošine tj. Prokuplja ima čovek koji sa 2 berača bere celu sezonu u nadnicu, kolega Bećarina pusta takođe vidim da ima takav, a ovde malo malo pa čujem od nekog da je neko brao pa počele da mu se suše jer ih mnogo razdrmao, i sad ajde budi pametan. Jako je bitno kad se sade na koliko se krate tj. da li se spremaju za mašinsku ili ručnu berbu.

oktopod: prebačen deo posta iz teme Višnja
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma ima berača i kod tebe sigurno. Pa n everujem da u Nišu i okolini svi imaju posla, plate, i da im ne treba kinta.
Kad krene sve se nađe. I ja sam se u početku toga bojao, koga da nađem, kako da sakupim toliko ljudi i sl.
A još nikada nisam imao problem da ne uradim nešto zbog nedostatka ljudi (tj žena :)
Evo baš juče i danas me zovu pitaju da li je rodila višnja i koliko će mi trebati radnika. Rezervišu posao za sebe.

A oko tresača, ja imam neke slike toga, tresač je negde oko Merošine, razgovarao sam sa vlasnikom i on ga hvali.

Može se doći do ovakvog tresača za neupredivo manje para od 12 000 evra, ili koliko već košta elektronikov.


Slika jeste prevelika ali oktopod je vredan dečko, smanjiće on to :)

9detU.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
A oko tresača, ja imam neke slike toga, tresač je negde oko Merošine, razgovarao sam sa vlasnikom i on ga hvali.

Može se doći do ovakvog tresača za neupredivo manje para od 12 000 evra, ili koliko već košta elektronikov.


Nije mi jasno šta pokreće ovaj tresač s obzirom da ga nosi ferguson i to napred. Možeš li malo da pojasniš princip rada ili staviš još koju sliku.
 
To je i mene zbunjivalo :)
Imam još par slika ali ni na njima se ne vidi ništa više. (vide se lica nek hljudi, vlasnika i još nekih pa ne znam da li je u redu da postavljam, a ja sam od njih slike dobio na mail)
Pitao sam upravo to vlasnika...
Pokreće ga kardan, sličan pogon kao kod bočne kosačice, ako znaš kako to izgleda.
Na mestu gde se kosa kači postoji ekscentar ("cigančica") i odatle kreće sistem poluga koji prolaze KROZ platno. To se ne vidi na slikama.

Onaj elevator koji iznosi višnje i ventilator rade na akumulator od traktora. Kaže da treba da bude dobar akumulator i da alternator dobro puni i nema problema.

Pošto razgovor nije bio u kontesktu kupoprodaje (čovek inače ni ne prodaje ovaj tresač) već u nekom savim drugom kontekstu, verujem da nije imao razloga da preteruje sa hvalom.
Pozvao me da vidim kako radi, i kaže da nije neki veliki posao da se to sklopi, ali jbg kad on trese i ja berem višnje i nisam otišao.
Jednom hoću sigurno.

- - - - - - - - - -

Evo secnuo sam ovu, a vidi se makar kako se platno skuplja

fYcM0.jpg
 
U redu može se koristiti izlaz za bočnu kosu ali ona se pogoni otpozadi tj. kardanom kao što reče, pa mi nie jasno zašto je onda pravio berač napred a ne iza traktora, ali da se ne mešamo majstoru u rad, ako mašina radi sve je Ok. Inače zainteresovan sam za pokušaj pravljenja berača, s obzirom da sam sa svojim radnicima pravio dosta toga za traktor ali kad pogledam onaj elektronikov berač sa onolikom hidraulikom ne bi da se upuštam u to, predugo će trajati i podosta koštati, a za ovako malo prostije tj. mehaničke varijante sam zainteresovan. Možda pogon ventilatora može da se izvede hidromotoroma mislim da je za elevator moguće samo mora biti neki reduktor. Recimo kod mene na traktoru ima 2 para izvoda za hidrauliku i mogli bi da se iskoriste. A koliko vidim platno se skuplja ručno. što ajde nije neki problem, a da li se vidi na nekoj slici kako se namešta tresač za stablo, verovatno ručno.
Znam da sad nije vreme za pravljenje berača, to ćemo kad padne sneg ali nije na odmet videti neku ideju.
 
Ma da, Ima tu još dosta pitanja.
Ja imam utisak da mu je kačenje malo prenisko, ali takav utisak mi je i kod elektronikovog,
Ipak bih ja to malo podigao pod račve ako se može.
Ovde je najverovatnije mehaničko, ručno kačenje. Vidi se na drugoj slici lice nekog momka iza stabla, verujem da on to radi.
Ja ću u svakom slučaju otiči da pogledam taj tresač makar i van sezone, spakovan.
Ako ubedim čoveka da mi i demonstrira rad tim bolje, ali može se nešto videti i bez demonstracije.

Pokupe se neka rešenja odatle, nešto se izmozga, i verujem da se može doći do solidne sprave za relativno malo para.
Ovaj, tako kažu, ima kapacitet oko tri tone dnevno u ovom voćnjaku gde je slikano.
A obzirom da i nije neki rod onda to nije loše, u dobrom rodu to onda može i celih pet tona na dan.
 
Ja napravim kisobran,klizace sa klipom da ga priblizavaju i odaljavaju kao i transporter sa ventilatorom.Sve to ja napravim da bude kao iz fabrike,sto bi se reklo u full-u,ali kako namestiti drndalo.Za visnje je problem,a za sljive mi i ne treba ekscentar,samo kisobran i dvojica Rambo-Terminatora po dnevnica i da tresu stablo:haha:
ironman,uzeo si mi rec iz usta vezano za kacanje ekscentra medju racve a ne nisko do zemlje.Meni se licno nesvidja elektronikov sto je vibracija toliko nisko,ja neznam kako bi on tresao stablo debelo 20cm.
 
Ma hidraulika može da ga trese sigurno, samo se pitam da li nema velikih oštećenja osnovnih žila tako.

A i to klizanje je ne ovim slikama izgleda rešeno mehanički, vidi se na jednoj slici (nije ta postavljena) ona ručica sa imt plugova koja služi za podešavanje širine brazde, verujem da njome pomera levo desno, primiče i odmiće od stabla.
 
Tacno ta rucica odmice,vidi se na slici.To moze da radi klip,to je lako.Razmisljam kad bih mogao pojas da ide preko kisobrana i da trese u gornjoj zoni,a da se prenos izvede kao na tvom tresacu.Video sam na slikama u adekvatnoj temi,svidja mi se.Ovde smo u :off_topic:zoni
 
Niste u off zoni, napustili ste temu višnja, prebačeno je sve a automatski pratite ovu temu :D

Ja se ne razumem, al ako mogu da lupim, vidim na jutjubu da su na kardan pozadili kačili, tako da kardan vrti vratilo sa ekscentrom koji pomera ručicu neku napred nazad a na tu ručicu se zakači sajla koja onda po potrebi može da se veže za stablo na proizvoljnoj visini. Oni su tresli na najlon na podu, ako možete i kišobran da napravite, onda je to po meni najlakše, ta ručica koja mrda i cima sajlu i sve pada u kišobran, a ove pokretne stepenice koje iznose višnju pa možda može i bez njih, nek iz centra kišobrana sve "teče" dole u gajbice nemam pojma...

 
E ovde mi se dopadaju vibracije, mala amplituda a velika frekvencija, kratko a brzo cimanje.

edit.
Ondosi se na batadov kometar

- - - - - - - - - -

ove pokretne stepenice koje iznose višnju pa možda može i bez njih, nek iz centra kišobrana sve "teče" dole u gajbice nemam pojma...
Pa može, ali se ovako em olakšava, a što je bitnije,ventilatorom se odstranjuju list, grančiće, suvi mumificirani plodovi.... a ventilator se postavlja tako da duva u prostor na kom višnje padaju sa "stepenica"
Mada i za to ima načina da se uradi štapkanap rešenje
 
Nazad
Vrh