Orezivanje voća

Da sam ja iz BL ne bih puno razmisljao , pozvao bih i sljivara i vocara amatera ,pa neka ukrste makaze u mom vocnjaku :osmeh: :bravo::ppozdrav:

Bolje šljivar. Ja sam ipak samo amater. Osim toga, nisam zavrsio zimsku rezidbu pa sam potanak sa vremenom.
A i aleksandar101 fura svoj fazon. Tesko da bi sastavili dugo u poslu. :)))
 
Pa ne znam druže...to "amater"...Imaš ti podosta lepih, poučnih i znalačkih postova, za jednog "amatera". U pravu je Kanački...
 
Da sam ja iz BL ne bih puno razmisljao , pozvao bih i sljivara i vocara amatera ,pa neka ukrste makaze u mom vocnjaku :osmeh: :bravo::ppozdrav:
Bolje šljivar. Ja sam ipak samo amater. Osim toga, nisam zavrsio zimsku rezidbu pa sam potanak sa vremenom.
A i aleksandar101 fura svoj fazon. Tesko da bi sastavili dugo u poslu. :)))

Jedva stignem i svoje, na knap.

Najbolje sam to odraditi, tj nađeš običnog radnika, najbolje dvojicu, jedan s jedne strane reda, drugi na merdevine i sa druge strane reda. pokažeš im i narvno ti režeš sa njima. Daš im da skidju vrhove i jake ljetoraste gdje ne mogu prgiješiti, a ti samo još malo koriguješ za njima. Ovako da plaćaš nekoga to je preskupo.
 
meni je jedini problem vrijeme, jer imam dosta obaveza. A imam platformu koja se širi na 4m, a ide u visinu 3m+ visina čovjeka, tako da ne bih nosio merdevine:)
 
Dodjite, budite moji gosti, pa cemo pricati koliko zelite. Ali po vocnjacima. Nemojte samo traziti da kucam cijelu knjigu jednim prstom na telefonu. Eto!
Neces da usavrsis daktilografski kurs na telefonu :osmeh:
Mozes li mi reci dokle se moze djubriti mlada sadnica azotom [slavol+kopriva]
Inace negde oko 70% sadnica sam pincirao do sada - hvala.
 
Treba mi pomoc oko zelene rezidbe:
- u koje vreme je najbolje da orezem stariji zasad jabuke (negde sam citao jul/avgust), a u cilju laganog sredjivanja zapustene krosnje korak po korak,
- da li umesto kalemarskog voska mogu koristiti tutkalo sigurno.

Uz ovo moze li mi neko odgovoriti kada obaviti zelenu rezidbu sljive cacanke rodne i lepotice.




Sent from my ARCHOS 97 TITANIUMHD using Tapatalk
 
Ako mislis podmladjivati starije vocke to se krece sa proleca pa se doteruje u junu a i u avgustu
Jer da bi pomladio moras dobiti mlade grane a orezivanje u avgustu ti ima za cilj da to sto odrezes ne krene da raste.
Ovih jos par dana tamo gde odrezes izrast ce ti jos jedno grananje pogotovo na bujnijim granama, tako da sad grane skracujes tamo gde zelis novo grananje, u avgustu nema grananja.
Za te preseke pre bih ti preporucio fitobalzam nego tutkalo
 
Mozda je bezveze, ali zamislio sam da poprilicno zapustenu krosnju krenem da orezujem u avgustu i to vodopije i jedan deo tanjih grana koje smetaju jedna drugoj. Sledeci korak bi mi bio pre kretanja vegetacije sledece godine da skratim osnovne grane i eventualno neku viska isecem pa njih da premazem voskom.
Problem mi je gomila mladih grana i sto su krosnje usle jedna u drugu. Mozda cu na nekom drvetu iseci i centralnu granu koja ide u vis pa sta bude.
Po meni je logicno da deo orezem na leto pa deo na zimu pa opet tako jedan krug dok ne dobijem nesto prihvatljivo.
Takodje sam planirao na jesen da poprskam i premazem krecom.
Jedino mi ostaje da vidim cime i kada da djubrim da bi dobile snagu i izguraju rezanje.
Eo i koja slika>
resize-of-img1428.jpg

resize-of-img1430.jpg

Sent from my ARCHOS 97 TITANIUMHD using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nemoj sada nikako djubriti sa vestackim djubrivima u zemlju [ ako biljka sad dobije azot ne smeta, problem je sto u zemlji azot se postepeno oslobadja pa ce i na jesen sadnica dobijati vecu kolicinu azota i rast ce pa nece odrveneti i pripremiti se za zimu]
Kazem ti sad sto preseces velika je mogucnost da dobijes jos jedno grananje [ako je biljka u kondiciji] znaci sad seci one grane koje zelis da se dalje granaju
Kako kazes ima puno vodopija njih skidaj u avgustu - vodopije ne moras mazati nicim
Te sve grane sto smetaju vadi u avgustu, fitobalzamom premazi one koje su starije i deblji presek.
Centralnu granu ako je piramidalni uzgoj, odseces je do neke slabije razvijene grane - da ona preuzme ulogu vodilje a posto je slaba sporije ce se razvijati [rasti]
 
Shvatio sam to za djubrenje, bas citao ovde na forumu.
Znaci sledi totalno rezanje u avgustu pa sta bude!
Hvala puno, a ova rezidba u junu je interesantna, neke pogodne grane mogu da razvijam, moram razmisliti. Nissm do sada ni znao ni mislio o tome.


Sent from my ARCHOS 97 TITANIUMHD using Tapatalk
 
Najbolje je jos ranije pa cim grana naraste dovoljno [po meri koja ti odgovara] prstima samo otkines vrh - znaci u maju su jos bolji rezultati vec od polovine juna slabije.
I cim krene novo grananje odmah povadis nove mlade grane koje ti ne trebaju - da bolje narastu one koje su dobar pravac odabrale.
 
Osnovnu ramenu granu u prolece po jednu na svakoj vocki skroz ogoli [da bude bez grana]
Tako ce ona poterati dosta mladih grana pa ces imati izbora veceg koje da ostavljas, a opet ostale ce roditi [koje nisi ogolio] i tako svake godine po jednu granu.
Cim se pojave mlade grane skidaj koje nisu na dobrom mestu, i u prolece ih dobro nadjubri.
Mada koliko vidim vocnjak je zdrav i ako radja, ne bih ga dirao - pre bih na drugom mestu sadi mlade vocke.
 
resize-of-img1423.jpg


resize-of-img1427.jpg


Vidis, ima tu sta da se sredi po meni, nesto vise, nesto manje. Vocnjak radja, mada su mu prinosi mali u odnosu na ranije godine, ali ne prska se uopste i sluzi samo samo za porodicne potrebne, a posebno za decu. Nije mi nesto specijalno bitna ni kolicina jer je za licnu upotrebu dovoljno. Nesto ce se odmah iskoristiti, a deo u podrum i sokove.
Ali ipak zelim malo da ga doteram, provetrim, osvezim i dr.
Neki orah koji ne radja i lesnik koji se razmnozio cu da potamanim jer smetaju. Posebno je orah zasenio ceo red jabuke.
Imam jos jedan manji zasad jabuke, a od mladog voca imam krusku i lozu, a sa tresnjom kuburim jer nece da uspe kod nas i susi se.

I na kraju nesto me nervira kad pogledam, a krosnje usle jedna u drugu, sve se izmesalo, zatim deo krosnje koji zasenjen pobegao na drugu stranu, pa sve nekako haoticno. Tako da cu uloziti malo rada pa da vidimo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh