Oranje

Imam dve parcele u kojima noću ne bih radio ne znam koliko da mi plate. :D
Nalaze se uz samo groblje.
Imam i ja pa sam orao u subotu do 22 h čak sam stao i ispušio cigar uz samu ogradu i bacio malo pogled da vidim dirali ih ko,a uz groblje imam bagremar ,pa ti vidi s jedne strane šuma a sa druge pun **greška ljudi a nigde žive duše.
I na kraju noću se bolje izuvuče pravac.
 
:haha:.......sta je,prpa..........

Seosko groblje je udaljeno od kuća, samo dve njive i šumetine okolo. Njiva je upravno u odnosu na groblje. Po mraku kad biju svetla to tako baca odsjaj od spomenika od mermera da mi je to jezivo. Radio sam ranije i kad me uhvati mrak.
Ali pre jedno 5-6 godina zavrsavam ja oranje, uveliko se vec smracilo. Da uradim uvratine do groblja morao sam da izadjem iz kabine da malo skratim topling, bilo mnogo ugazeno. Zavijam ja topling, traktor radi, vetrina neka duva, ja kad sam neko iza viknu: "Jel gotovooooo decak?" Kad se tad nisam slogirao nikad necu. A to je bio neki čiča sto je ziveo u kapeli na groblju, bespravno se uselio i nikad nismo mogli odatle da ga iselimo i kapela nikad nije uredjena da mogu da se obavljaju sahrane. Tu inace nema struje. Ja sam znao da je on tu. Ali on ke mene tako uplasio da sam mu je**o sve redom. A inace je bio kao pojava da ga se uplasis. Ni Vuk Karadzic nije imao takve brkove.
E od tada kod groblja kad radim, cim pocne da zalazi sunce ja pravac kuci.
 
U oranju samo kad je stvarno gusto bilo i najavili kise pa skoro kraj dok ne smrzne, a znam da mogu zavrsiti tog dana i te noci onda smo ostali duze, cak i do 24 h
Ali u vrsenju soje ili kukuruza ako vetar duva onda ponekad znamo raditi i do 3 u jutru.
 
Bogme malo je falilo.. :D

Salu na stranu. Tako kad nekog uplasis moze da bude jako opasno.

Jednom kad sam isao da berem jednom liku u 4 ujutru, stigao u njivu, njega jos nema, ja odvijam ona dva srafa na zmaju 223 da zabacim rudu, kad taj u medjuvremenu je stigao nisam ga cuo, ostavio traktor na drugom kraju njive, tiho prisao izanamerno da me uplasi. U kako sam potegao glavom u bunker. :D
 
Ja pretezno orem danju ali znam dobrano u noc da ostanem jos kada sam bio momak nisam znao kuci doci sa oranja.Ali posto se i obim posla smanjio nemam toliko da orem pa me slabije i hvata mrak u brazdi ali posto sam lovac uvek volim nocom da sam u ataru jer onda lisice idu zamnom kroz brazdu,a dalje se zna.Jos kada sam radio drzavnu uz sumu e to sam obozavao ujutro zapocnem i onda odem orem druge njive do mraka i onda idem na drzavnu pa dok ne razjurim sve lisice ja kuci ne idem.
Ima kod mene u komsiluku jedan stari domacin i poceo on nocom da ore i kaze :''Orem ti ja kad odjednom neka svetla idu ka meni ja im ablendujem oni nista ja ugasim svetla ugase i oni ja upalim upale i oni ja opet ugasim kad ugasili i oni,a ja ti dignem plug pa bezi kuci da bi se na kraju ispostavilo da je to bila lisica i od tada kaze taj komsija mene mrak u brazdi nikada nije uhvatio''!
 
Nie mi jasno sto orete nocu. Radite u firmi preko dana, imate 2-3 hiljade hektara da uzorete, ili nesto deseto. OK da se krene rano ujutru dok jos nije svanulo, pa i da se ostane malo duze ako treba da se zavrsi neka njiva, ali orati u mrklu noc to mi u opste nije jasno. Noc je za spavanje.

Kako kome. Nekad je i 24 sata malo, kad je sezona posla. Vrlo često radim i noću i ujutro od 3-4 i svakako. Jasno svaki dan se radi, samo je pitanje oće bit i noću i dokle. Ljetos je bilo od popodne do sutra popodne, 24 sata tanjuranja sa rujkanom i preživilo se. Pitanje samo jel, jasno uz zdravlje, imaš razloga i volje za rad. Bogu fala zdravlje za sad služi, volje imam, a i kod kuće 4 mala (čitaj velika) razloga za rad. ;)

Oranje se neplanski produžilo zbog nove arende. Sutra il kad smrzne krećem ponovno u akciju, jasno noćnu. ;)
 
Becarina imas li zemlje uz autoput? Isao sam sluzbeno u cetvrtak u Kalinovicu, i pored.auto puta vidim i mali veliki NH kao.tvoji. pomislih da nisi ti bio?
 
Pisao sam već. IMT 5136 s 3x14" plugom obiđe 3 kruga po njivi dugačkoj oko 350m i daske ne možeš dotaći koliko su vrele. 11km/h i tako godinama, svake druge godine nove daske na IMT plug i samo deri. Ulje u mjenjaču prokuha ;)

To izgleda otprilike ovako:



Po meni to nije posao al svatko radi kako misli da mu je naj bolje.
 
Nazad
Vrh