Oranje

Oranje jesen 2016

Evo da i ja malo doprinesem temi,dva kratka klipa oranja 29.11.2016 pitome sremske zemlje.Prvi snimak je oranje pri usponu od 5% a drugi oranje niz breg od 11%,inače ovo drugo je jedan od najvećih uspona koji se oru u krčedinskom ataru iako se to na snimku slabo vidi,obratiti pažnju na desni gornji ugao gde izlazi drugi traktor,onda se vidi koja je to brežina.Uspon je dugačak 75 metara,kreće sa nadmorske visine od 99m a završava na 108 metara.
,
::novac::::novac::
 
Zabrazdis, pa u povratku desni tocak traktora utjeras u "kanal" koji je zadnja glava napravila.

Mada ja to nikad ne radim, nabacim sa obje strane i cao. Diskutovalo se na forumu o tom prosle godine.
 
Nekad je bolje nista ne napisat....od veceg uvijek ima veci i ako drzi do sebe ne kudi ,ponizava,tude

Nisi shvatio to je poruka onima koji imaju "zapadne plugove" sa predpluznjacima, a idu malciraju tanjuraju itd. da bi mogli zaorati , to nema veze sa ex yu plugovima koji oru kako oru, toliko da pojasnim.
 
Nismo se skuzili grabik...sve 5...
Ja radim ko landini...nizi plugovi u tezoj zemlji i nemogu po nabacenoj brazdi preoravat,samo nakupe i guraju zemlju ...Probo i nije islo
 
Jbg ja nikako da skontam dok ne vidim,dzaba covjek objasnjava kako treba zapocet oranje a da se ne ostavlja neorano ono kad se nabacuju brazde evo od 6:45 krece njegovo objasnjenje: https://www.youtube.com/watch?v=fzULix-F5f4

To se mislim zove oranje na sendvic ili tako nekako, prvo ides i otvaras brazdu na jednu stranu , pa ides nazad i otvarsa na drugu stranu, poslije to sve opet u dva prohoda zatvoris, nema tu nikakve pameti, kad zatvaras gledas plug kako radi , a i kad otvaras drugi prohod , kad imas kukuruzovine ili korova onda moze ostati nezaorana ili da ti gusi plug. Vecina ide manjim otporom pa to samo zatrpa ali ovako je po skolski i neki kazu da je bolje za kulturu koja ce rasti. Neki tako rade i razoravanje prvo vrate jedan krug u njivu i onda vrate na medju , isto imas uzorano citavu njivu na istu dubinu.
 
E to po skolski bi bas voleo da dodje neko kod mene da mi pokaze kako u ovakvoj zemlji vratiti brazdu nazad a da ne gusi.....teorija je jedno a praksa je drugo,tacnije lako je u pesku to odraditi i zemlji koja se prosipa a ona koja se razvlaci ko pita od gov... e to je nemoguce....
 
Kako zatvarate razore na sredini? Imam 3 metoda sa 2 brazde plugom:
1) kada se suzi da levi tocak ide po ivici neuzoranog a odmah pored je razor iz kontra smera, plug teram plice, da bi u povratku bez problema uzorao tj bez nasedanja zadnjeg mosta na zemlju kada oba tocka udju u razore. Sledeci prohod - teram levi tocak maksimalno desno, ostaje mi cca 30cm neuzoranog. Treci prohod prednja brazda ore taj kojis od 30cm a zadnja hvata vec malo uzorane zemlje, topling skratim da ne ide dublje tj da ne vadi zutu zemlju. Ostavim tako i tu je razor koji tanjiracom ili setvospremacem se ublazi.
2) Sve prethodno + napravim jos jedan krug tako da zatrpam razor sa skracenim toplinkom da druga brazda hvata cca pola dubine od prve brazde.
3) Kao pod jedan izuzev koraka kada su oba tocka u razorima, gde sada drzim maksimalno desni tocak uz ivicu brazde, ostaje neuzorano cca 5cm. Sledeci prohod ne orem tih 5cm vec vratim uzorane zemlje sa jedne pa sa druge strane. Nabacim dakle sa obe strane na taj kiscic od 5cm. Naravno toplink je skracen da druga brazda zatrpa razor od prve i da ne ide dublje od 15cm.

Koje su vase strategije?
 
Slicno ,samo sto ne bude pod spagu ravnam onako na oci stim da levi tocak bude u brazdi i tako dobijem nekih 30 ili malko vise cm ne uzoranog kad se vracam to se uzore ne skracivam nista malo drzim na hidraulik plice da ide i tada dobijam razor u kojem ima jedna manje nabacene zemlje to je od druge brazde jer nije imala dosta zemlje i zavrsavam tako sto gazim izmedju tog manje ,ja to zovem brazda,i redovno nabacene zemlje i puna dubina il malko podignem i tako lepo zatrpam sa setvospremacem mada bolje mokru zemlju zaravna nego suvu u prolece ali bude to sve korektno ne ostaje brazdurina sto je naj bitnije.
 
Evo da i ja malo doprinesem temi,dva kratka klipa oranja 29.11.2016 pitome sremske zemlje.Prvi snimak je oranje pri usponu od 5% a drugi oranje niz breg od 11%,inače ovo drugo je jedan od najvećih uspona koji se oru u krčedinskom ataru iako se to na snimku slabo vidi,obratiti pažnju na desni gornji ugao gde izlazi drugi traktor,onda se vidi koja je to brežina.Uspon je dugačak 75 metara,kreće sa nadmorske visine od 99m a završava na 108 metara.

Di se ovo oralo, prvo snimak je u Livadama, a drugi?
 
Kako zatvarate razore na sredini? Imam 3 metoda sa 2 brazde plugom:
1) kada se suzi da levi tocak ide po ivici neuzoranog a odmah pored je razor iz kontra smera, plug teram plice, da bi u povratku bez problema uzorao tj bez nasedanja zadnjeg mosta na zemlju kada oba tocka udju u razore. Sledeci prohod - teram levi tocak maksimalno desno, ostaje mi cca 30cm neuzoranog. Treci prohod prednja brazda ore taj kojis od 30cm a zadnja hvata vec malo uzorane zemlje, topling skratim da ne ide dublje tj da ne vadi zutu zemlju. Ostavim tako i tu je razor koji tanjiracom ili setvospremacem se ublazi.
2) Sve prethodno + napravim jos jedan krug tako da zatrpam razor sa skracenim toplinkom da druga brazda hvata cca pola dubine od prve brazde.
3) Kao pod jedan izuzev koraka kada su oba tocka u razorima, gde sada drzim maksimalno desni tocak uz ivicu brazde, ostaje neuzorano cca 5cm. Sledeci prohod ne orem tih 5cm vec vratim uzorane zemlje sa jedne pa sa druge strane. Nabacim dakle sa obe strane na taj kiscic od 5cm. Naravno toplink je skracen da druga brazda zatrpa razor od prve i da ne ide dublje od 15cm.

Koje su vase strategije?

Kao i ti pod br. 1, s tim što ne skraćujem toplink u trećem prohodu već poplićim na hidrauliku (kao @savopunck). Tada mi jedna strana oranja ima punu visinu (ona iz pretposlednjeg prohoda), dok ova iz poslednjeg prohoda kad se ore tih zadnjih 30cm nema punu visinu zbog manje zemlje već je postepen uspon do visine iz prethodnog kruga sa te strane. Tada ili (to ređe radim) napravim još jedan krug sa pola dubine (kao kod tebe pod br.2 ali bez skraćivanja toplinka već sa poplićenjem na hidrauliku), ili najčešće radim tako da odem prazan nazad na drugi kraj (ako mi to uslovi dozvoljavaju, tj. imam kojuda da odem) i sa te strane ponovo ubacim (bez skraćivanja toplinka već sa poplićenjem na hidrauliku) zemlju u razor. Nakon toga skraćujem toplink, poplićujem na hidrauliku i napravim opet ceo krug gde poravnam oranje, a sa strana ostanu male stepenice oko 5cm dubine koje posle stvospremač poravna.

Primetiću još samo da širina koja ostaje nakon prolaza gde se tera do same ivice brazde iz suprotnog smera (bukvalno tako da se borite da ne skliznete u brazdu) je taman tolika da ne dozvoljava plugu od 70cm da je uzore u jednom prohodu, dok trobrazdni plug to skida bez problema i ostavlja razor koji je uži i lakši za zatvaranje. Čak mislim da bi i plug od 16" (makar i da se malo zabrazdi u tom poslednjem prohodu) takođe skinuo taj poslednji neuzorani deo odjednom. Zato mislim da sam pogrešio što sam kupio 757.2 plug umesto 758.2 za rusa 82.1, mada bih najviše voleo da imam 3x30cm plug.
 
I ja radim pod 2..ove godine sam probao tako i sa trobraznim,koliki god razori da ostanu spremac ih zatrpa..ranijih godina me mrzelo da prodjem jos jedan krug da naorem razor i uvek se poznavala uvala..mada i ti nekad nije lose,bar se poznaje gde nagodine treba poceti naoravanje,kad je idealno ravno teze je drzati pravac..
 
I ja radim kao sto si napisao pod 2, samo bih dodao da zategnem desni spaner na donjim polugama tako da plug moze da pobegne u levo najvise toliko da prednja brazda zahvati onoliko koliko je ostalo neuzorano. To obicno bude od 15 do 35cm. Jer u suprotnom plug hoce da bega u levo nekontrolisano kada radi samo prednja glava, i da ostavi nepodrezanu ili samo ispravljenu plasticu.

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh