Oranje

Danasnje oranje popreko njiva
fotografija0398.jpg
 
Bogami jako puno znaci dobro sediste. Trenutno oremo strnjiste velicine 39 ha na kojoj je 2/3 od letos bilo pod vodom. Pre dva meseca sam izvukao desetak dondi kanala i sad prelazimo preko njih tokom oranja. Da je neko s.anje od sedista vec bi mi bubrezi ispali.
 
Razmišljao sam da napravim nešto slično al neznam dal se iplati upuštati u tako nešto .Radim dosta teške , vlažne zemlje , i treba mi to baš , ali ovde se Dondi kreću od 3000e pa dalje zavisno od modela . Jel ima negdje neki polovan kanalokopač ?
 
Da li si mislio na lanac za kopanje kanala?

I ja sam razmisljao o tome ali mislim da nije dobro resenje iz nekoliko razloga: Zemlju koju iskopa ostavlja odmah pored kanala sa obe strane tako da voda sa njive ne moze da udje u kanal zbog te zemlje. Drugi problem je sto je kanal mnogo uzak i pre ili kasnije ce da se urusi i neces moci ni rucno da ga ocistis.
 
Ti talijanski su jako skupi .Po njima su radili i Odzaci ali se kvare reduktori i pucaju osovine iz reduktora. Ja sam napravio 5/6 komada ovakvih i prodao. Za tebe kolega 1200KM. i doneses diferencijal od kamiona .TAM DAJC .MERCEDES .Nikakvo blato nece zaglaviti.


eqru3b.jpg
Jeste usko ali se meni dopada sto kad spartam ili kombajniram nemanjujem gas ,Ovaj standardni DONDY ako kopas dublje radi dosta sporo a prelazak je otezan . Jest da cisti ko lopata.jA PRAVIM OKO 18 CM SIRINA a moze se napraviti i sirina za lopate ,sve zavisi od velicine i oblika nozeva.
 
Moze li me neko posavetovati, imam imt 539 pa bih da kupim imt 560 za oranje. Interesuje me da li je imt 560 sa 756 plugom bolji u oranju od 539 sa jednobraznim plugom? Recimo da se ore ista zemlja i isti uslovi?
 
priblizno je slicno gledajuci oranje ali opet 560 lakse se bori sa tim nego fergo. radio sam i jednu i drugu kombinaciju koju pominjes .velika razlika je u potrosnji i ucinku. fergo potrosi sigurno 50% vise goriva sa jednobrazdnim plugom za istu povrsinu a treba i skoro duplo vise vremena. samo ako ga trazis za oranje 558 je jos bolji jer nezovu ga dzaba orac
 
Nazad
Vrh