Oranje

Piso sam negdje u temi nekoj da gruber imam odavno, devedestih godina kupljen kada nitko nije znao šta je to i ljudi se u selu čudili kupljen Lemken 11C, djed na to naletio i kupio, dosta godina rade s tim, al bez dubokog i kvalitetnog oranja nema ništa, tako da nemojte se zavaravat, ovo pišem iz iskustva, sve sto sam odradio gruberom na dubini 25-30cm i ostavio preko zime tu je u prolječe bilo korova, nikad se nije uspilo pripremit sjetvospremačem pošto snijeg zbije zemlju preko zime, i onda smo to uvijek tanjurali i vlagu svu izbacili van, ništa loše ne mislim, niti mislim da sam najpametniji, niti kudim to što kolega paor radi, samo znam da bez dubokog i kvalitetnog oranja nema ništa :ppozdrav:
 
Ja posle ovog, sto vidis na snimku, u prolece uradim samo jos jedan prohod setvospremacem sa ravnim oprugama i sejem. Ne znam kakva je zemlja kod vas i kako izgleda taj tvoj gruber, ali ovakav nacin "oranja" to jest osnovne obrade zemljista mi to dozvoljava. Da imam masinu sa diskovima velik deo parcela ne bih ni radio setvospremacem jer u prolece bude gotovo idealno ravno jos ako je jaca zima, pih.
 
Vi znate kako je kod vas najbolje, evo kakva je 90 % zemlja kod mene snimak je od prije par godina kad sam ušo u zakup državne zemlje dobio tri table jednu do druge nešta njagore što postoji 120ks realno ne moze orat tamo sa plugom 3 x 14" !
Eto kako je usli smo u posjed takav kakav je nismo imali šta ćekat već orat i tam osijat pšenicu ;)
 
Pretanjurali jednom sa OLT dravom 44 a taman smo u to vrijeme kupili i kombinaciju amazone sijačice i rotodrljače tako da na kraju i nije lose ispalo što se tiče samo izgleda !
 
Орање Салета Ратара. Свака част Сале!

2yxhd2e.jpg


2419l3b.jpg
 
zamena za oranje:

U julu odmah posle zetve uradjeno sa krilima na 15 cm, prskano sa totalnim herbicidom u septembru i danas uradjeno bez krila na oko 27 cm. Zemlja je bila malo vlaznija nego sto treba pa se dosta lepilo na valjak i nije odradio posao onako kako bi uradio po suvom.

1z9gzk.jpg


21alead.jpg


 
Cici pobaj sledece godine da ne radis ljustenje strnjista. Ja sam zakljucio da je bolje ne dirati strnjiste nego samo prskati totalom i onda na jesen uraditi duboko. Ovo vazi ako je slama iseckana.
 
Da li neko moze da mi kaze, na koju od 4 rupe na glavi pluga treba da se zakaci topling, u pitanju je FOP-ov plug 610.14 i traktor imt 560. I nikako ne mogu da ga ustelujem da ide 15-ak cm, ne slozi mi lepo brazdu. Do sad sam plitko orao sa imt 755 i nikad nisam imao problema sa tim. Sad mi viri slama na svakoj drugoj brazdi(sastavu).
 
Nazad
Vrh