Oranje

Šta ovo izbacuje zadnja brazda .Jel to nešto što nije istrulo od pre???
 
Evo moje današnje zezancije. Nisam znao da je Svetac, pa otišao da dovršim njivu koju sam počeo u ponedeljak. Dva popodneva i ode jedna njiva od dva i po jutra za ukupno osam sati. Nikad tako lako nije išlo. Vladimirec vuče jednobrazdni plug drugom brzinom(od šest ne računajući usporene) 7-8 km/h. Tako u ponedeljak, tako i danas. Biće posla, dugačka je zima i što bi rekao naš popularni pevač: "Tek smo počeli!"





Plug "Leopard" Bosanska Dubica, tip zemljišta je livadska crnica.
 
vogela je kupio novog kod almexa, ako on nezna sta treba znaju strucna lica te firme, pa ti preporuce odgovarajuce...
mislim da je ovo drugo, brzina!
axion 8xx oko 215ks i 5 brazni VN vario. kaze mi burazer juce orali jedan pored drugog, burazer sa 577 1brza, 3 kruga obidje,a ovaj sa clasom 2kruga u istom vremensom intervalu, to je stvarno sporo!!!
radnik vozi, al mislim da nije svojevoljno-gazda zapoveda tako...

juce sam snimio kako ore ova kombinacija, ovo je na 35cm zahvat dosta lepo...
mislim da su mnogo vece mogucnosti ove kombinacije, al rodjak ne forsira, zato mu i potrosnja 16-17l/kj, mesto 10-12l

 
Jel bučan vladimirec u radu mnogo , ovako kad gledaš sa strane djeluje da jest?

Da, bučan je. Kabina je spas. Samo ako ostavim otvorena leva vrata pa je gadno, a kamo li da nema kabine. Najbučniji je auspuh, ali čuje se i prenos dole. Napor je to za njega jer ima svega 31 ks, a na teškim zemljištima kakva preovladavaju u Severnom i Srednjem banatu trebalo bi da ide 40 ks po plužnom telu. Olakšavajuća okolnost je što je to negovana zemlja - đubrena stajnjakom, čuvana od paljenja, redovno mehanički obrađivana i zahvaljujući tome nešto rastresitija. Takođe vlažnost je idealna.
 
Poslednja izmena:
e hteo sam da se vratim kuci pa nek je gazda ore kad se moje ritcine oru kao prvoklasna zemlja jer uvek ih orem 25 30 cm i sta da ti pricam kad jedva vuce i kejs,jadan plug puko mi sraf na rucici za zzabrazdjivanje

To je ili paljeno ili godinama neorano(npr. sejao dva puta žito u tanjirano) ili kakvo drugo bećarsko gazdovanje. Ja sam sejao takvim "gazdama" - bilo žito, pa neuzorano strnište niti se čak udostojio da ga zatanjira po skidanju useva, ni slamu nije odneo niti rasturio, ma nije pipnuo do pred setvu kad je našao nekog tipa da mu zbećari lakom tanjiračom da ja mogu da mu posejem ponovo žito i to isto to njegovo sa iste te njive - tavanac. E, kad nisam vrat slomio u to tanjirano, pa nespremljeno. Čemu taj da se nada? Lepo mu kažem, dajte to meni u arendu i zaradićete više sa rukama na tur nego ovako motaj ovog da tanjira, motaj ovog da seje pa propustiš sve rokove dok dođeš na red. Teško onom ko to bude orao iduće jeseni, a drljoguzina teška, treća klasa, ritska crnica.
 
u oranju moj kejs uopste nepodigne temperaturu dok kodtebe skazaljka dodje na pola zelenog,meni se nikad tolko nije zagrejao

- - - - - - - - - -

ma nije orano kako treba, a gazda ni nema traktor bas sam se napatio,pazi kad se kejs prvom gusi a grudve kao korpe,
 
Imam 1309 rs na Yto-u a plug pise da je 36 cm a ja sam ga izmerio i metar kaze da je 41 cm,on skida celu sirinu traktora i malo vise tako da ne znam da ti kazem koji je pravi zahvat..
, ne znam da li je do zemlje ili do pluga, verovatno ideš prvom H isto kao ja sa zahvatom 143 cm, a meni dosta proklizava i nekad mu baš i nije lako 1H
 
sta je bolje orati 2 puta za kukuruz 2 braznim plugom 755 niski klirens. ili skinuti zadnju brazdu pa orati jednom ali da se zove stvarno oranje??? upitanju je 539.
 
Nazad
Vrh