Oranje

Ako naglo podizes plug sa pune dubine , sta se desava , dodajes tezinu pluga na traktor koji je bio na zemlji i jos tezinu zemlje koja daje otpor dok je podizes i to najveci otpor je na prvih nekoliko cm kod podizanja.

Opterecujes gredu pluga odnosno preko nje prebacujes samu tezinu pluga i jos otpor te zemlje kod podizanja koja se prenosi na plug ,savijas gredu pluga prema gore i opterecujes zadnji kraj traktora koji je sad tezi i povecava se grip vuce, nacrtaj vektore sila pa ce ti biti jasno , ili kontrola vuce ubija 2 muhe najednom , "pokusava" da poplici plug i prebacuje tezinu pluga i zemlju koju dize na traktor, vecinom i ne dodje do poplicavanja oranja jer je to kratkotrajno ali greda pluga trpi konstantno.

Zato puca prvo na gornjoj povrsini a tek poslije na bocnim , greda , pogledaj slike , lomovi su poceli na gornjim povrsinama grede.

A najveca osjetljivost i najvise dize i spusta plug.

Hvala na detaljnom pojašnjenju. S aspekta mehanike (fizike) sve štima.

Zadnja rečenica je točna, ali se ne uklapa, barem za moj način oranja. Kod najveće osjetljivosti hidraulika podigne plug dok još nema značajnijeg opterećenja. Ako nije uklućena, traktor će kod jačeg preopterećenja vrtjeti kotače na mjestu. Jedina pomoć da krenem dalje je ručno podizanje pluga, ali onda su sile značajno veče. Što je bolje, rjeđe veliko preopterećenje ili često maleno? Kod jake osjetljivosti je preopterećenje zanemarivo. Ako ne postoji potporni kotač, kao kod mene, sprečavanje pluga da ode preduboko se radi ručkom za kontrolu položaja. Ona se postavi na 1-2 cm niže od željene dubine i u mekšoj zemlji plug neće ići preduboko.
 
Nazad
Vrh