Odlučivanje, uzgoj i ishrana jagnjadi

ja ih drzim na koncetratu i jaslama na koje su i navikli jos dok ih nisam zalucio,jer smatram da bi im promena hrane u tom periodu izazvalo jos veci stres od onog koji sigurno dobiju kad ih sklonim od majki ,ja im pruzam dobru ishranu citav zivot,dok su kod mene,mozda malo jace prve godine dok se ne oforme,...moraju se dobro hraniti i dok su jagnjad i kasnije da se formiraju i kasnije kad se budu parile i kasnije dok nose i kasnije dok jagnjad sisaju,znaci citavo vreme.....Grebicu to je moj nacin :)
 
Photo0032.jpg


Pokusao sma ove godine sa 15-16 komada jagnjadi na primitivan nacin, rezultati su bili izuzetni, za dogodine planiram na veci broj, dali si Spensi raspolozen za saradnju oko toga jer vidim da imas jaku puno iskustva oko toga
 
zamolio bih odgajivace ovaca za misljenje.naravno svako ima nesto svoje ali boze moj sto vise misljenja cuje covek bolje odluci nesto.sa koliko vremena starosti je optimalan rok za odvajanje jagnjadi od majke?hvala
 
to odredjujes individualno,ali nikad totalno pre 40 dana starosti (moje iskustvo)
 
Sto se tice jagnjadi neces imati nekih problema zbog zalucivanja sa njima jer verovatno uveliko jedu. Pazi ovce i njihova vimena, sto se ranije zasusuju to teze ide zasusuvanje i treba vise paznje.
 
ja zalucujem jagnjad sa 45 dana starosti, posto muzem ovce. jagnjad koju hocu ostaviti za rasplod, ostavim malo duze. neka imaju kukuruza, deteline i ciste vode koliko zele i nema nikakvih problema.
 
kod mene imaju non stop koncetrata za jagnjad do 15 kg,naravno sena a ovce su sa ocevim ovcama koje i on zalucuje njima se daje samo po malo sena 15-20 dana i vode da bi presusile tako radimo godinama,pa od recimo mesec krecemo sa dobrom hranom opet mesec dana i pustamo ovna u ovce pa sta bog da.
 
Ja ljudi zalucio jagnje nakon dva meseca od ovce. To je toliko blejalo i ovca i jagnje da su komsije dolazile da vide da li smo zivi dal neko uopste hrani tu stoku. Dan i noc su blejali i vilenili da bi drugi dan jagnje ne znam ni sam kako preskocilo zid o nekih metar ipo palo sa tog zida da sam mislio gotovo slomi se skroz ustalo i otislo kod ovce. Sreca pa se nije ozbiljnije povredilo. Ja ne znam sta da radim? Probacu da kupim jos jedno jagnje da ono ne bude samo pa da ga opet odlucim. Ako neko ima neku drugu ideju neka pomaze
 
Postovani ovcari, uzeo sam tri zenska jagnjeta prosek 40 kila,sasvim slucajno i ako sam planirao sledece godine.
Pa bih vas zamolio, citao sam forum a sigurno i pise ali sad nemam vremena da citam ponovo,kasnije cu morati, sta da im dajem od koncetrovane hrane sad i koliko?
Planiram da ih zapatim pa da sledece godine malo jos prosirim stado.
 
najbolja opcija ti je 30% granula,gledaj da su od nekog boljeg proizvodjaca,30% jecma i 40% kukuruza u zrnu.voda i kamena so po volji.plus detelina ili lepo seno.
 
Pasa svakako,ako ima uslova,a kolicina recimo 400 grama po jagnjetu,pola ujutru pola uvece,a sa detelinom kreni postepeno pa ces vec videti kolicinu.
 
Nazad
Vrh