Odlučivanje, uzgoj i ishrana jagnjadi

Zar ne mozes naci zamenu za mleko kod teladi,to je odlicno,to za bebe nije zadovoljavajuce!Owu zamenu za telad 1 normalnu kafenu soljicu na 250 ml vode i super!
 
Zar ne mozes naci zamenu za mleko kod teladi,to je odlicno,to za bebe nije zadovoljavajuce!Owu zamenu za telad 1 normalnu kafenu soljicu na 250 ml vode i super!
Stari drug nam se vraca polakotako treba.
Zarius uzmi zamenu za telad nemoj se muciti sa decijom hranom imas Milkinadu, inberg ili milsan napisao sam ti redosled po kvalitetu od najbolje do najlosije pa koju mozes ti kupi od kg praha imas 6-8 l mleka isprobane sve tri u praksi kod teladi i jaradi.
 
procitao sam to kolega, a taj tekst sam i prekopirao kad ga je Brundalo napisao.. ali me zanima koliko mjerica se sipa hrane u flasicu. Za bebe se stavlja jedna mjerica na 30 ml vode. Ali dobro pojacacu malo.

Ja koristim IMPAMIL 1-za bebe,jagnjad odlicno napreduju samo sto zamenu za mleko ne rastvaram u vodi vec u kravljem ne obranom mleku,2 merice u 250ml mleka,skupa varijanta ali dobra,kravlje mleko je slabije od ovcijeg e tek kozje da ne govorim,sa zamenom za telad nisam bio zadovoljan jer im samo raaste stomak,a zamena za jagnjad od Bankoma je bila korektna.Mada kazem ovo sa humanom zamenom bar meni daje odlicne rezultate.pozzzzz,Predpostavljam da bi mleko koze bilo adekvatnija podloga od kravljeg
 
ma uzecu ja za jagnjad umjetno mlijeko kad se vratim. Nisam imao vremena danas ici traziti tu hranu, pa sam kupio u marketu hranu za bebe. Moze na tom prezivjeti dva, tri dana.Ali u svakom slucaju hvala vam svima momci na savjetima.:ppozdrav:
 
Ja koristim IMPAMIL 1-za bebe,jagnjad odlicno napreduju samo sto zamenu za mleko ne rastvaram u vodi vec u kravljem ne obranom mleku,2 merice u 250ml mleka,skupa varijanta ali dobra,kravlje mleko je slabije od ovcijeg e tek kozje da ne govorim,sa zamenom za telad nisam bio zadovoljan jer im samo raaste stomak,a zamena za jagnjad od Bankoma je bila korektna.Mada kazem ovo sa humanom zamenom bar meni daje odlicne rezultate.pozzzzz,Predpostavljam da bi mleko koze bilo adekvatnija podloga od kravljeg
Mirko e to sam htio procitati!:ppozdrav: E onda mogu biti s mirom, ovih para dana dok se ne vratim. Samo sto seronja mali nece da pije na flasicu, pa ga nutkam dok nekako ne popije trecinu.Idem i sad kod njega da ga fino zamolim da jede!:haha:
 
ma uzecu ja za jagnjad umjetno mlijeko kad se vratim. Nisam imao vremena danas ici traziti tu hranu, pa sam kupio u marketu hranu za bebe. Moze na tom prezivjeti dva, tri dana.Ali u svakom slucaju hvala vam svima momci na savjetima.:ppozdrav:
Ali pazi na promenu,promena sastava hrane u prvim danima moze izazvati proliv.Pocelo je da sisa majku,zato sad tesko prihvata flasicu.to ces morati probati sa raznim cuclama,i onim mekanim za bebe i onim tvrdim gumenim za jaganjce,pazi i na promer rupe na vrhu cucle.
 
zarius ja nemam iskustva sa vestackim dojenjem ali sad sam se cuo sa covekom koji to ima,zbog nekih mojih problema,pa me nije mrzelo da ga pitam i za tvoj,opet on ima preko 40 godina iskustva,i kaze da je on hranio sa svim i svacim samo da je mleko,osim kad je jagnje malo (do petnest dana)tada je prelazio po dva sela da nadje ovcu ili kravu koja se ojagnjila ili otelila priblizno u dva dana zbog neceg sto ima u mleku tih prvih dana dojenja a ima veze sa imunitetom jagnjeta i slicno,i da su jagnjad prihvatala vestacku sisu to jest kantu sa sisama(vidjo sam to u poljoprivrednim apotekama) bolje nego kad je pokusavao da daje sa flasicom iz ruke,nezna razlog ali od desatak slucajeva samo mu je jedno jagnje uzimalo iz ruke kako i koliko treba sto se tice kolicine,pa ako ti ovo nesto znaci drago mi je da sam pomogao
 
Kozije mleko odlično za jagnjad. Dal je slabije ili ne al jaganjci od njega rastu kao iz vode. Lično sam gajio jaganjce koji su sisali kozu.

Sigurno je svarljivije nego kravlje,ali je manje hranljivo nego ovcije,samo ga malo obogatiti i to je to,ja nemam koze pa sam prinudjen na kravlje
 
zarius ja nemam iskustva sa vestackim dojenjem ali sad sam se cuo sa covekom koji to ima,zbog nekih mojih problema,pa me nije mrzelo da ga pitam i za tvoj,opet on ima preko 40 godina iskustva,i kaze da je on hranio sa svim i svacim samo da je mleko,osim kad je jagnje malo (do petnest dana)tada je prelazio po dva sela da nadje ovcu ili kravu koja se ojagnjila ili otelila priblizno u dva dana zbog neceg sto ima u mleku tih prvih dana dojenja a ima veze sa imunitetom jagnjeta i slicno,i da su jagnjad prihvatala vestacku sisu to jest kantu sa sisama(vidjo sam to u poljoprivrednim apotekama) bolje nego kad je pokusavao da daje sa flasicom iz ruke,nezna razlog ali od desatak slucajeva samo mu je jedno jagnje uzimalo iz ruke kako i koliko treba sto se tice kolicine,pa ako ti ovo nesto znaci drago mi je da sam pomogao
To mleko o kome pricas se naziva kolostrum,mleko koje luce majke prvih 4-5 dana zivota i koje sadrzi antitela koje kad jagnje posisa to mleko stvara imunitet kod jagnjadi i stiti ga od bolesti.bilo koja zivotinja tesko prezivi ako u prvih nekoliko sati ne posisa kolostrum.on se moze i zamrznuti i drzati u zamrzivacu u flasici da se ima za svaki slucaj,moze se koristiti i kravlji kolostrum,tako moze da stoji i godinu dana.posle par puta sisanja kolostruma,moze se preci na ishranu kravljim,kozjim ili zamenom za mleko.Drugar podmece pod kozu,ja sam koristio kravlje mleko i hvala Bogu nisam imao problema,jagnje je bilo tek za nijansu sitnije od svog blizaca koje je sisalo ovcu.
 
Evo reci cu vam moje zadnje iskustvo sa dohranom.Posto sam primetio da od milsanove zamene za mleko jagancima raste samo stomak poceo sam da ga mesam sa svezom surutkom u istom omeru kao i sa vodom kada se mesa,pokazalo se kao pun pogodak jer je ta mesavina kaloriski mnogo jaca zbog prisustva laktoze.
 
maloprije sam dosao od malise. Popio je 150 ml iz flasice. Sledeci obrok cu malo povecati, posto se nije bas najeo. Vidim da bi mogao jos.Ali drago mi je sto je prihvatio flasicu.
 
IMG0126A-1.jpg


IMG0127A.jpg


IMG0129A.jpg


IMG0130A.jpg


IMG0131A.jpg


Ovo ti je sve sta ti treba za umjetno othranjivanja. Kolostrum imas isto uzeti u prahu kao i mljeko.
Omjer mljeka u prahu i vode (zagrijane na 37 - 40 °C ) je 170 grama na 800 ml vode.
Uhvatis janje s dlanovima polozenim na obraze mu, tako da prstima lagano pritisces usta. Tako mu cuca stoji u ustima ispod jezika, i svojim prstima mu onemogucavas da izbacuje jezik vani. Ukoliko sisa s jezikom vani, sisa puno zraka sto mu izaziva probleme. Ukoliko nece da sisa, prstom lagano udji u usta i stisni cucu da izadje toplo mljeko da ga okusi. To sve radis kad je jagnje gladno, jer u protivnom mozes izazvati kontra efekt. Kad jednom pocne da sisa, vrtis mu repic prstom da mu stimulises efekt sisanja.
Najbolje ga je spojit na umjetnu sisu odmah po rodjenju, dok ga ovca ni ne polize. U tom slucaju se odmah prilagodi na umjetnu sisu i nema problema. Nakon dva dana sam jede bez ikakvih problema. Rupicu na umjetnoj sisi moras malo prosiriti vrhom skalpela ili nozica, ali ne previse. Ja sam koristio uvjek iste sise za prva dva dana koje su imale dosta prosirenu rupicu, jer tek ojagnjeno nema dovoljno snage da stisne umjetnu sisu, koja je poprilicno tvrda i velika. Nakon drugog dana sam ih stavljao pod novu sisu s malim otvorom, jer uprotivnom se pretrpavaju mljekom, te poslje imaju problema s proljevom.
Kad pocnu nakon 10 - 15 dana uzimati pomalo koncentrat i vodu, mljeko smanjis na 150 grama. Dobro kvalitetno sjeno (djetelinu i to dobro lisnatu) stavis vec od 4 - 5 dana starosti. Vodu tek kad pocnu koncentrat.
Pozdrav.
 
Dali smeta da zalucim blizance od ovce imaju oko 45 dana i po 15ak kila ? Inace imaju prekrupu i extra detelinu pred sobom stalno..
 
Mali su još. Dva meseca je neki prihvatljiv minimum da se mogu zalučiti bez problema. U prekrupu dodaj sojine sačme 20% i premix.
 
Znaci sa 2 meseca mogu da se odvoje bez obzira na kilazu ?

---------- Poruka napisana u 10:58 ---------- Prethodna poruka je at 10:57 ----------

Ja im dajem tu prekrupu od svinja kukuruz- soja i psenica.. Samo jos taj premix da uzmem.
 
i ja cu uskoro svoje zaluciti presli su 2 mjeseca i vrijeme je da prestanu sa sisanjem jesce koncentrat a ovce na dodatno uredjivanje
 
Dobro vece forumasi..nekako s vremena na vreme dolazim i pratim vase komentare a dal sto sam ovcar pocetnik nekako me mrzi da se ukljucujem u bilo kakvu diskusiju...evo jedno pitanje...jagnjad kad odlucite,jesu li vam ona strogo na kocentratu i jaslama il ih ispustate na pasu?...i evo drugog pitanja odmah :) ...kad ostavite jagnjad za priplod do kad njih forsirate kocentratom?
 
Nazad
Vrh