Odg: skotnost

žećo je napisao(la):
Ako misliš na prvo parenje-sačekaš potrebnu starost i težinu,najbolje je ako se drže dvije ženke zajedno jer tako prije potraže.Tražila ili netražila ide kod mužjaka kad ja to odlučim a ne ona.Kad ispuni uvjete starosti i težine ide svaki dan dok ne primi,a rijetkost je da neće primiti prvi put. A ako misliš na ženke koje su se kotile za to imaš točno određene dane kad najlakše ostaju bređe.Osobno samo kod nekih mladih ženki koje se nisu kotile pregledam vulvu a kod starijih ženki nikada to negledam.Mada će neki reći da će više mladih kotiti ako je vulva ljubičasta(nevjerujem u to)
34-ti ili 35-i dan odbijanje mladih a treći dan nakon odbijanja parenje i nema da fula,ono 14 dan od koćenja pokušao i neuspjeva kod svih,poremeti im se ritam i onda problemi poslije.
preko zime nije poželjno praviti "pauzu" jer se ženke "pokvare",parite ih bez obzira hoće li mali preživiti hladnoću.
pozz
Kod mene baš to parenje na 14-15 dan od koćenja pali najbolje!
 
Odg: skotnost

Kolko ja znam,hibridi se pare na 14-15 dan,rasne na 18-19, a kod mešanaca kako uspeva,nema pravila.
 
szeki-telep je napisao(la):
Kolko ja znam,hibridi se pare na 14-15 dan,rasne na 18-19, a kod mešanaca kako uspeva,nema pravila.
Slažem se,ali onda non stop tako raditi i hraniti čim se hrani na pravim farmama i računati na veliki % "neodgovarajućih" ženki.
Ne možete samo neke stvari u kunićarstvu kopirati od profesionalaca a neke ne.
Smiju nam se ozbiljni uzgajivači kad pročitaju čim sve hranimo svoje kuniće a očekujemo bolje rezultate od onih kojima je to profesija.
pozz svima
 
žećo je napisao(la):
szeki-telep je napisao(la):
Kolko ja znam,hibridi se pare na 14-15 dan,rasne na 18-19, a kod mešanaca kako uspeva,nema pravila.
Slažem se,ali onda non stop tako raditi i hraniti čim se hrani na pravim farmama i računati na veliki % "neodgovarajućih" ženki.
Ne možete samo neke stvari u kunićarstvu kopirati od profesionalaca a neke ne.
Smiju nam se ozbiljni uzgajivači kad pročitaju čim sve hranimo svoje kuniće a očekujemo bolje rezultate od onih kojima je to profesija.
pozz svima
Nije mi baš najjasnije ovo... Moje ženke su u ovom sistemu od februara konstantno i još im ništa ne fali.... Samo da imaju dosta kvalitetne domaće hrane, i dobra higijena.....
 
Profesionalci uz svo svoje znanje također imaju ženke s kojima nisu zadovoljni i izbacuju ih iz daljnjeg uzgoja.Od kunića pravimo robote a smatramo da im je dovoljna prehrana i uvjeti koji imaju divlji kunići.
 
žećo je napisao(la):
Profesionalci uz svo svoje znanje također imaju ženke s kojima nisu zadovoljni i izbacuju ih iz daljnjeg uzgoja.Od kunića pravimo robote a smatramo da im je dovoljna prehrana i uvjeti koji imaju divlji kunići.
A šta bi trebalo da im omogućim? Kablovsku i ADSL? :sta:
 
"pokvare" se odnosi na to kad ženka cjele godine od prve ostaje bređa,napravite pauzu od npr 2 mj i poslije toga je teže postići to da ostaje od prve skotna a neke više uopće neostaju skotne,tj poremetite im idealni ritam :udri: :haha:
nije pravilo ali ipak se ne isplati riskirati dobru kunicu radi malo više hrane koju pojede ako je bređa(u slučaju da mladi neprežive hladnoću)
 
Odg: skotnost

Mene su savetovali da odvojim male na 28. dan i nakon tri dana parim. Kao to je onaj drugi ciklus od koćenja. Za tri dana je termin pa ćemo videti dali su u pravu.
 
alfaomeganb je napisao(la):
Mene su savetovali da odvojim male na 28. dan i nakon tri dana parim. Kao to je onaj drugi ciklus od koćenja. Za tri dana je termin pa ćemo videti dali su u pravu.
Odvajaj 30dana a pari 2 ili tri dana posle odvajanja to je isprobano i verujmi da je tako najbolje..
 
Moja zenka je unosila prije jedno desetak dana sijeno u kotilicu,i ja sam se ponadao bice mladih ali ona se josh ne koti proslo je vishe od mjesec dana od kada se parila ima veliki stomak,i kada je ponekad pustim malo napolje ona sve zeceve koji su takodje napolje tjera sve pud njih i nekim zecicama uspije da ocupa dlaku.Da li moze da zakasni sa okotom ili tako neshto ili kako bih josh mogao da provjerim je li sigurno skotna jer se ranije na vrijeme kotila.Veliki pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nezno je uhvatis za vrat(kozu) i drugom rukom propustas kroz prste stomak(slobodno isptobavaj) ako je skotna vise od 10 dana sigurno ces opipati plod i ne boj se zbog pritiska samo isprobavaj.zapravo trebalo bi da osetis vecinu organa.jos jednom napominjem kad malo uvezbas bice lakse a zeki nista nece da fali.

pozz :cao: :cao: :cao:
 
Hvala Igorpe ,sad cu za neki dan staviti slike njenog novog legla.I ja necim da se pohvalim ::namigivanje::
 
Odg: skotnost

Pozdrav i jedno pitanje posto vidim da ovde mnogo strucnih ljudi pa ajd da i ja pitam za jedan savet zenka belgijskog orijasa mi se okotila 3 kunica 29.01 posto je mali broj u leglu ja sam je pustio i danas kod zekana hteo bi malo da ubrzam da kazem proizvodnju skocio je jeednom i vise mu nije dala smatram da nisam napravio gresku posto je prvi put kocenje pa je zato mali broj u leglu dali ce izdrzati da iznese trudnocu i da odgaji mlade sa koliko dana da ih odbijem
 
To ti nije pametno i nemoj nikad to više nemoj raditi. Ja sam jednom kunicu puštao 3 dana nakon okota i bilo je dobro ali ju iscrpe mladi i nije spremna na druge, kako fizički tako i psihički.
Bar tjedan dan od okota čekaj. Sad ju kontrolno pari za 4-5 dana pa ćeš vidjeti.
Sretno :ppozdrav:
 
pikasodejan
Za 5 dana je pusti na kontrolno parenje kod zekan,ako tad bezi od zekana onda je ostala skotna.A sto se tice mladih sa njih 3 nece biti problema,ima ona mleka i za njih 3 i za formiranje novih kunica u stomaku samo ih odvoji od nje sa 28 dana starosti i nece biti problema :cao:
 
Po mom (skromnom) mišljenju i iskustvu, za nas koji držimo kuniće u nekakvom poluintenzivnom uzgoju, sa kombinacijom ishrane u granulama, žitaricama i zelenoj hrani, najbolji je način da se mladi odbijaju sa 30 dana a kunica ponovo pripušta za 3 dana. Kad se jednom uđe u ritam, cijelu godinu si bez brige. Kunice se ne opterećuju previše a opet nemaju niti vremena da se udebljaju. Ali opet, ishrana mora biti na visini. Vitamini, granule uz "ostalu" hranu. Pripuštanje, tj. ponovno parenje neposredno nakon okota se prakticira uglavnom u većim proizvodnim ciklusima, ali tada ishrana mora biti vrhunska i prilagođena svakoj pojedinoj fazi. I da ne govorimo da takve kunice "traju" oko godinu dana, rijetko duže...
 
Odg: skotnost

Poz . Jedno pitanje imam nekoliko zecica i sve je ok ali zecan nece samo da skace na jednu cim stavim drugu u njegov kavez odma je zaskoci ali ovu jednu sto imam ma nema sanse, nemam pojma u cemu je problem ?
 
Odg: skotnost

Ja misleo zbog malog broja u leglu da ce da izdrzi nimalo nije smrsala ima na tezini neznam dal da dajem neki dodatak vitamina u vodi posto ih hranim samo lucerkom i kukuruzom sa malim dodatkom psenice cisto da im ishrana nije jednolicna za dalje cu morati da se malo bolje organizujem oko ishrane zbog mladih izgleda rezultati tova su kako ih hranis neznam dal utice na kvalitet mesa dali je hrana raznolika ili jednolicna na brzinu rasta sigurno utice
Post je spojen: [time]1296479558[/time]
_________________________________________________
ja sam imao isti problem doneo je drugar na parenje zecicu ona nije htela da se pari jos je i ujela zekana 10 dana je bila kod mene svaki dan sam je dvaput pustao nije hteo da je pogleda posle je stajala sama a on nista jednostavno se mozda uplasio od ujeda druge je pario ali nju ne,posle sam je pustio kod mladog kaliforornijskog kome je bilo prvi put i ostala je skotna
 
Nazad
Vrh