Obrada vinograda

Samo da prijavim da vinogradarcic poceo da cveta.

Mislio sam da ga prskam ali sam zbog cvetanja to odlozio. Za sledecu nedelju ili onaj drugi utorak.
Kakva je situacija kod vas.
 
Nesto cveta nesto ne, porast opasno velik tako da je sve oprskano u ranim jutarnjim i kasnim vecernjim satima..da nas nebi posle bolela glava...
 
I kod mene poceo da cveta. Prosle godine do ovog vremena sam bio obavio tri prskanja a ove godine dva. Prvo prskanje mankozeb, topas, abamektrin i dodao zbog nedostatka fosfora u zemljistu djubrivo 10:40:10. Drugo prskanje mankozeb+vokal+tilt+megatrin i ponovo 10:40:10. Posebno sam isao s gvozdjem tamo gde uvek ima potrebe.
 
Ja ove godine taktiziram. Još nije počelo cvetanje.
Jedan tretman do sad, sem malo grinja nema tragova bolesti....
 
Lazo , ti skolski, po propisu.

Toma nam se odavno ne javlja.
Tomo prijatelju koliko puta i sa cim si ti prskao, da vidimo kako to najveci majstori rade. Sad bar mozemo da pratimo .
 
Takodje samo jedno prskanje do sad ali vec spremam drugo jer je bilo kisovitih dana, sad se najavljuju topliji idealno vreme za razvoj bolesti.. Tako da narednih dana pada drugi tretman..
 
Evo me u selu, zena hoce vusnje da bere a ja odmah u moj vinogradarcic.
Prvi da kazem oni lastari sto su bili okrenuti na dole prema zemlji i koje sam pripeo lepo su se uspravili i sada sam vrhove lako provukao izmedju najvusih zica. Oblikuju se lastiru tamo gde se usmere.
Nasao sam jedan slab lastar koji ima grozd koji bas i nwma krupne bobice kao drugu i iznad grozda ima 8 listova. Mislio sam da ga odsecem , jer ne znam sta sa njim treba raditi ali sam ga ostavio.

E sada ima cokot koga je verovatno mraz ostetio koji ima luk sa 5 lastara ali su svi relativno mali i bez roda kao zakrzljali. Kratak kondir za zamenu ima samo jedan lastar isto zakrzljao. Mislim kako cu ja to zimus orezivati niti vidim koji bi lastar bii dugi niti koji bi ostavio za zamenu kratki kondir sa dva pupoljka. To moram videti sta cu , ostali je solidno vec mogu da vidim kako cu rezati.
Inace veceras planiram i prskanje.
 
E sada ima cokot koga je verovatno mraz ostetio koji ima luk sa 5 lastara ali su svi relativno mali i bez roda kao zakrzljali. Kratak kondir za zamenu ima samo jedan lastar isto zakrzljao. Mislim kako cu ja to zimus orezivati niti vidim koji bi lastar bii dugi niti koji bi ostavio za zamenu kratki kondir sa dva pupoljka. To moram videti sta cu , ostali je solidno vec mogu da vidim kako cu rezati.
Inace veceras planiram i prskanje.
Daleko je oktobar izrastice to jos, samo malo strpljenja. Ako neizraste orezes na zupski nacin i opet dobro.
Sutra cu postaviti slike mozda i otvorim novu temu pa da vidis kakvo to moze da izgleda. Cisto da se nebrines a i utesis
 
Ma ja bih na jednostruki gijo , to sto znam , zupski dodje kao ruza i to nije na spalir ako sam dobro skontao. U svakom slucaju interesatno bi bilo da bude posebna tema zupski oblik cokota.
 
Ja sam obavio zalamanje i zelenu rezidbu u proteklih desetak dana. Sad malo odmor pa opet od pocetka sledece nedelje cisto da nebude dosadno
 
Ko nema jako velik vinograd i nauci sve sto treba, rad oko vinogradarcica je uživancija .....
Toma nam se nešto ne pridružuje a čovek ima i znanje i iskustvo i veštinu a ume tako da odgovori da se zamisliš,
e da nema nesporazuma sve je to u pozitivnom smislu.
Koliko puta je on prskao od pocetka a posebno da li je jednom ili dva puta posle cvetanja👋
 
Primetih da su poluge podignute skroz gore jel ima nekakve veze sa radom zalamacice ili?
Ma jok. Dok rade hidromotori zalamačice, odnosno ti izvodi hidraulike, ručice za poluge odnosno same poluge su neaktivne...
Inače procurelo mi ulje na jednom holenderu na ulazu hidromotora, pa sam menjao o~ring gumicu, sreća pa sam imao kući.
 
Nazad
Vrh