Obrada vinograda

Ja pa ništa nemam zatravljeno, ni voće ni vinograd.(sutra 5. dan kako sam u traktoru 😬)
Vidim sad neki svaki drugi red zatravljuju, odnosno freziraju.
To je po meni najbolje.
 
Pa da svaki drugi da se moze prskati u kisovitim godinama...5dana ovako?svaka cast.meni je jos u planu onaj vocarski trimer sto sa najlonima pokosi ispod cokota i moze da poskida zaperke da se nemora pleviti..ali dok moze prskanje nemoram razmisljati o masini
 
Da, danas će biti 5ti... Doduše neće ceo.
Nešto manje od 4,5ha šljiva i 2,4ha vinograd (računaš duplo jer 2x se ide u red), druga spora... Zabava zagarantovana 😁
 
Tema nam zamrla .

Kako vam se cine vinogradi.
Kod mene solidno ponelo, skoro svaki latar ima dve cvasti, fuj fuj.
Skidacu posle cvetanja.

Imam dva slucaja, netipican iz vise razloga, ali ajde da se razjasne.

Prvo. Po pravilu svi lukovi su u jednom smeru povijeni. Medjutim kod jedne loze nisu. I sta se desilo, lukovi susednih loza se ukrstili i delom se preklapaju. Tu su lastari bas zgusnuti. Sta da radim.
Da skratim jedan luka do pola da se ne ukrstaju. Ili da dobro peoredim lastare na oba luka i da ostanu ukrsteni. Da ostavim tako zgusnuto i da jace vrsim zastitu.

Drugi slucaj. Jedan luk koji je bio dobro povijen i na kraju vezan, odvezao se i on se skoro verikalno uspravio. I svi lastari idu gore paralelno sa njim , tj vertikalno.
I sad kada povijem luk lastari budu horizontalni , ne idu vertikalno vec horizontalno.
Eto uvek ima interesatnih stvari.
 
ako je stono grozdje mozes proredjivati ostaviti na svakom lastaru po jedan grozd..a ako je vinsko nediraj nista, ne proredjuje se..
Prvo. nediraj nista sama ce se ona namestiti nije to ziva ograda da sve bude pod konac..docice godine kad neces moci od debiljine da je presavijes gde ti hoces vec di mora...
Drugi slucaj polako povijes i ponovo zavezes oticice oni nagore prema suncu
 
Drugi slucaj sam razumeo.

A u prvom radi se o stonom grozdju.
I sad ne razumem sta treba da radim.
Da ostavim na svakom lastaru po grozd i da nista ne diram, bice guzve ali da se istrpi. Ili sta u tom prvom slucaju
 
Ostavi lastare kako jeste neka se ukrstilo nesmeta to nista, samo tebi ce biti malo nezgodno kad beres i orezujes, a grozd posto je stono ostavis po jedan na lastaru, ako su mali grozdovi ostavis dva naravno, nije svaki od kilograma
 
Ma nije problem sto se ukrstlo, vec sto to ima za posledicu da je mnogo lastara na maloj sirini, nemam lepu zavesu lastara vec prosto zid lastara koliko je gusto.
 
Danas sam kodao zaperke , bogami ima ih i provlacio lastare kroz zicu.
Uocio sam neke stvari pa bih pitao, po principu nema glupih pitanja.
Prvo da kazem ono lastari koji su bili horizontalni, dobro su se zakrivili i krenuli navise, istima pomogao sam im ja nekim kanapom.

1. Ako na cokotu ima dosta roda , po pravilu na svakom lastaru dva grozda, obicno od luka na drugom i trecem prstenu. Ako su oba grozda istog kvaliteta i velicine koji je bolje ostaviti groz , blize luku ili dalje od luka.

2. Imam na luku obicno na drugom kolenu od lastara, na istom mestu racva se lastar na dva dela i oba imaju po grozd. Da li je to suočica. Zatim sta da radim da osecem jedan krak lastara sa grozdom ili da ostavim.

3. Iz stabla, vislje blizu glave gidze, krenuo lep jalovak i ja ga ostavio da ga iskoristim kod sledeceg rezanja, a na njemu lep grozd. Da ostavim grozd ili da ga sklonim.

4. Na par cokoti vidim da imam dosta lastara i grozdja. Hamburg sadjen jesen 2017. Imam sa kratkim reznikom za zamenu sa dva luka na njemu, ukupno 16 lastara a grozdova ukupno sigurno preko 20. Idealno bi bilo 8 do 10 lastara na luku i jos dva na rezniki. Da smanjim broj lastara i na koliko.

5. I jos jednom da ponovim na dva susedna cokota gde su lukovi jedan prema drugom, zbog blizine i duzine lukova ukrstili se i sada je u drugoj polovini luka guzva sa lastarima. Moze da se zgusnuto nekako da rasporedi ali nije lepa zavesa. Da ostavim tako ili sta da radim.

Inace ove godine sam bas zadovoljan kako razumem, poskidao sam slabije razvijene lastare, ili ako su gusti pa one dole, slabiji grozd ako ih ima dva lastaru sam skinuo .
 
1. Mislim da je svejedno, verovatno je bolje da se ostavi cvet blizi luku tj nizi. Ja iskreno imam mnogo vise nego ti pa se nemogu bas toliko zamajavati oko pozicije grozda pa iz toga i proizilazi i ovaj odgovor mozda i gresim
2. Nekad jeste nekad nije suocica jednostavno se pocne racvati tako. Lako se sad odlomi po zelji ako se hoce ispod cveta ili iznad cveta a moze se i ostaviti kako jeste
3. Ostavi ., rod na lastarima za sledecu godinu nesmeta istim stim da se podrazumeva da je cokot jak i stariji od 5 god
4. Smanjis na 4+4 lastara po luku +2 za sledecu godinu. Hamburg voli duzu rezidbu , bujna je sorta i netreba je previse daviti. Po literaturi moze 8-16 +2 lastara da ide bez problema ali naravno jacina cokota , zemljiste , prihrana itd. trebaju da iznesu to . Kod mene je 6-8 + 2 lastara uglavnom za sve neka, zlatna sredina. Bitno mi je takodje da sredim glavu od jalovaka jel oni uglavnom zapune sve zivo
5. Ostavi, kasnije ces skinuti zaperke i po neki list da otvoris groz zarad ventilacije i zastite bice to dobro. Nemora sve biti oku ugodno .

Probaj posto imas oko 70 cokota ako se dobro secam i mozes se malo igrati , npr 5 cokota ostaviti sa 6 lastara i da nekidas grozdove, pa 5 cokota sa 8 da neskidas grozdove, posto pretpostavljam da ces na ostatku ako vec nisi ostavio po 1 grozd po lastaru. Da vidis kako se to ponasa , dali uzreva kako treba itd.
Takodje tako ces i sam skontati kako ti se vinograd ponasa i da otprilike saznas koje su mu granice, naravno netreba preterivati

Pazi imas i mogucnost zelene berbe posle cvetanja koja je po meni bolja varijanta, moze da se desi losa oplodnja, opadanje cvasti, botritis i jos stosta pa ti neostane bas toliko koliko je zamisljeno u pocetku
 
Kadli zahvaljujem na konstruktivnom odgovoru.

Oko ove tacke 2. Ako je mnogo guzve skinucu jedan krak a ako nije ostavicu oba.

Odlicna ideja da se malo igram sa brojem ladtara i grozdova. Laicki i na prvi cug mislim da je bolje ostaviti na primer 8 lastara sa po jednim grozdom, nego 4 slastara sa po dva grozda na svakom.
Jer bise zelene mase ima na 8 lastara i grozdovi ce bolje se razviti.

Da da, finu zelenu rezidbu i podesavanje groxdova samo posle cvetanja da se vidi koji su lepi grozdovi. Ovo je samo priprema .

One ukrstene lukove ostavicu kako jeste , ako neki grozd ne bude dobar , taj cu lastar skiniti.

Imam sto sam dosadjivao lozu sadjenu jesen 2019 i sada sam formirao stablo, rezao jedan lupoljak iznad prve xice koja je na 55 cm i ostavio tri pupoljka i tri se lepa lastara razvila. Na svakom ima po grozd. Da odtavim sva tri lastara i da li da ostavim na celom cokotu jedan ili dva grozda ili ni jedan.
 
Ostavi , lako je to odseci kad se orezuje ipak je 3 godina i nebi trebalo biti problema. Ostavi i rod da vidis sta si posadio moze biti svasta. Treba da ima i malo lisca da bi se ishranio cokot i naravno napredovao.
 
Da da, treba kazu 12 listova iznad grozda .
Hvala Kadli na odgovorima.

Praksa, teorija i interakcija je najbolji put ovladavanju materije.

Jos malo pa cu docu do nivoa da mogu Tomu postavim pravo pitanje ...

Inace jesenas sam nasao mesto i zasadii 5 muskat Italije, uzeo u rasadniku Sevar u Novom Sadu jer sam hteo da izbegnem slanje postom, i bogte nazo samo na jednoj sadnici tek sad krenula dva pupoljka da se vide. Ono ostalo , nista.
A bio sam dobro zagrnuo kalemove lepim kupicama.
 
2. Imam na luku obicno na drugom kolenu od lastara, na istom mestu racva se lastar na dva dela i oba imaju po grozd. Da li je to suočica. Zatim sta da radim da osecem jedan krak lastara sa grozdom ili da ostavim.
Ako sam ja dobro shvatio pitanje iz jednog pupoljka idu dva lastara na luku? Ako je taj slucaj kidas slabiji ili losije pozicionirani.
Kad imas mnogo veci zasad ti nemas vremena da razmisljas nego radis po osecaju. Ja se trudim da na lukovima ostavim jednag raspored izmedju lastara i da tu ne bude vise od 6-7 lastara na luku plus dva iz kondira. Sto se tice hamburga tu vrsim jos vecu korekciju jer on rodi ko blesav plus su grzdovi ogromni ako hoces kvalitet moras da smanjis kvantitet.
 
Lazo nisam bas objasnio dobro. Krene lastar normalno iz luka. I ima 3 ili 4 lista i onda iz kolenceta prosto se lastar grana na dva kraka i onda na prvom kolencetu od granjanja ima grozd i krak lastara ide dalje.
 
Lazo nisam bas objasnio dobro. Krene lastar normalno iz luka. I ima 3 ili 4 lista i onda iz kolenceta prosto se lastar grana na dva kraka i onda na prvom kolencetu od granjanja ima grozd i krak lastara ide dalje.
Desava se ali retko takva situacija ja to posmatram kao zaperak jednostavno odlomis jedan na prvom zglobu.
 
Nazad
Vrh