Obrada vinograda

Sicko1984

Član
Učlanjen(a)
18 Mar 2016
Poruka
590
Ja pa ništa nemam zatravljeno, ni voće ni vinograd.(sutra 5. dan kako sam u traktoru 😬)
Vidim sad neki svaki drugi red zatravljuju, odnosno freziraju.
To je po meni najbolje.

Srđan.Sokol

Član
Učlanjen(a)
23 Mar 2011
Poruka
370
Pa da svaki drugi da se moze prskati u kisovitim godinama...5dana ovako?svaka cast.meni je jos u planu onaj vocarski trimer sto sa najlonima pokosi ispod cokota i moze da poskida zaperke da se nemora pleviti..ali dok moze prskanje nemoram razmisljati o masini

Sicko1984

Član
Učlanjen(a)
18 Mar 2016
Poruka
590
Da, danas će biti 5ti... Doduše neće ceo.
Nešto manje od 4,5ha šljiva i 2,4ha vinograd (računaš duplo jer 2x se ide u red), druga spora... Zabava zagarantovana 😁

ben roj

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2013
Poruka
1.292
Tema nam zamrla .

Kako vam se cine vinogradi.
Kod mene solidno ponelo, skoro svaki latar ima dve cvasti, fuj fuj.
Skidacu posle cvetanja.

Imam dva slucaja, netipican iz vise razloga, ali ajde da se razjasne.

Prvo. Po pravilu svi lukovi su u jednom smeru povijeni. Medjutim kod jedne loze nisu. I sta se desilo, lukovi susednih loza se ukrstili i delom se preklapaju. Tu su lastari bas zgusnuti. Sta da radim.
Da skratim jedan luka do pola da se ne ukrstaju. Ili da dobro peoredim lastare na oba luka i da ostanu ukrsteni. Da ostavim tako zgusnuto i da jace vrsim zastitu.

Drugi slucaj. Jedan luk koji je bio dobro povijen i na kraju vezan, odvezao se i on se skoro verikalno uspravio. I svi lastari idu gore paralelno sa njim , tj vertikalno.
I sad kada povijem luk lastari budu horizontalni , ne idu vertikalno vec horizontalno.
Eto uvek ima interesatnih stvari.

Srđan.Sokol

Član
Učlanjen(a)
23 Mar 2011
Poruka
370
ako je stono grozdje mozes proredjivati ostaviti na svakom lastaru po jedan grozd..a ako je vinsko nediraj nista, ne proredjuje se..
Prvo. nediraj nista sama ce se ona namestiti nije to ziva ograda da sve bude pod konac..docice godine kad neces moci od debiljine da je presavijes gde ti hoces vec di mora...
Drugi slucaj polako povijes i ponovo zavezes oticice oni nagore prema suncu

ben roj

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2013
Poruka
1.292
Drugi slucaj sam razumeo.

A u prvom radi se o stonom grozdju.
I sad ne razumem sta treba da radim.
Da ostavim na svakom lastaru po grozd i da nista ne diram, bice guzve ali da se istrpi. Ili sta u tom prvom slucaju

Učlanjen(a)
17 Mar 2013
Poruka
276
Ostavi lastare kako jeste neka se ukrstilo nesmeta to nista, samo tebi ce biti malo nezgodno kad beres i orezujes, a grozd posto je stono ostavis po jedan na lastaru, ako su mali grozdovi ostavis dva naravno, nije svaki od kilograma

ben roj

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2013
Poruka
1.292
Ma nije problem sto se ukrstlo, vec sto to ima za posledicu da je mnogo lastara na maloj sirini, nemam lepu zavesu lastara vec prosto zid lastara koliko je gusto.

Vrh