Novi poreski sistem za poljoprivredne proizvodjace

@ drobi

Gde si saznao informaciju da će se plaćati 5 000 dinara po hektaru ? Ako si pročitao gde si pročitao, a ako ti je neko rekao, reci imenom i prezimenom od koga si čuo.

Iz tvoje gornje poruke je jasno da ti znaš da će biti određeno da se plaća 5000 dinara po hektaru, pa me zanima gde si saznao tu informaciju.
 
Mislim da nije najvaznija stvar u celoj prici ko ce voditi knjige a ko ne. Ko se pravilno informisao mogao je da shvati da to nece biti svacija obaveza, bar formalno. Ja sam u svom ranijem postu cini mi se objasnio na pravi nacin.Plasim se medjutim da je citava halabuka oko knjigovodstva napravljena da bi se u drugi plan stavila cinjenica da cemo morati placati porez na dohodak, koji ce za vecinu ciji ukupan prihod ne prelazi 6 miliona biti obracunavan pausalno!
Kazem vecinu, odnosno za one koji zele da i dalje imaju pvrat PDV-a prilikom prodaje proizvoda I za one koji eventualno ne zele platiti prilikom iste te prodaje dodatnih 20 procenata jer se taj novac tretita kao prihod od neregostrovane delatnosti.
U tome je srz problema, a ne u vodjenju knjiga koje se namerno potura u prvi plan.
Ne donosite olako zakljucke spram ciljanih izjava drzavnih funkcinonera.
Daj boze da ne bude tako..
 
Poslednja izmena:
U suštini nije ni bitno ko će I kako voditi knjige veći je problem što se ne zna kako će biti oporezovan prihod od poljoprivrede. Galama se diže oko knjigovođa a suština je nešto drugo.

- - - - - - - - - -

Naravno ovo ne važi za PDV obveznika,kod njih se zna kako šta ide,pišem za RPG koja nisu u PDV-u
 
@talianu
Tacno tako.. Namerno su pustili u javnost poluvest u vezi knjigovodstva da bi se njome bavili, a precutali sustinu.

Ne zna se I dalje kakve ce konsenkvence povuci oni koji "odbiju" da se "donrovoljno" prijave da bi njihovo gazdinstvo dobilo status samostalne delatnosti, a samim tim I obavezu placanja poreza na dohodak od 10%, doprinosa za PIO I zdravstveno, sto zbirno iznosi kao sto je vec vise puta navedeno 47% na ukupan prihod, odnosno osnovicu koja se dobija odbijanjem neoporezive debiti od 2 milina dinara od te cifre.

Samo su nagadjanja da takva gazdinstva nece moci dobiti PDV nadoknadu, I da ce biti oporezovana svaka prodaja proizvoda tih gazdinstava sa 20%. To niko zvanicno nije rekao, ali se licno plasim da je to sustina. Ili ces se registrovati kao samostalna delatnost, ili se u startu oprosti od trecine aktuelne cene za neki proizvod!

Posebna prica je onih 0,4% stope poreza na imovinu u pogledu poljoprivrednog zemljista I procenjenih 30 Eur po hektaru obeveze!

Bojim se da nam nista lepo ne spremaju, naprotiv..
 
Tema ima naslov "Novi poreski sistem za poljoprivredne proizvodjace".

To sto su neki stavili akcenat na sustinski nebitnu stvar je drugo pitanje.

Mnogo veci problem je obaveza placanja poreza uopste, no nacin na koji ce to biti regulisano.
I da ispod ovog "dima" nema nikakve "vatre", a ima je jer jedno bez drugog ne ide, za uzbunu je dovoljno vec sigurnih I potvrdjenih minimum 30 Eur po hektaru poreza na imovinu!

Tako da ce se o ovome tek pisati, na zalost..
 
Nemojte tako lako prihvatati ove izjave.Zasto niko ne govori na koji nacin ce biti oporezovana gazdinstva koja se ne odluce za status preduzetnika i vodjenje knjiga?Raspitajte se kod vas u poreskim upravama,gde god mozete pre nego sto se odlucite za bilo sta.Jako puno stvari je ne doreceno.
 
Ako se nesto menja, tamo ce dobiti odgovor da se jos nista nezna.
''Na kraju bic puca'' tad ce mo i saznati sta je i kako, tako da ove starnice ispisane lako mogu pasti u vodu kao i vodjenje knjiga sto je palo.
 
OPOREZIVANJE ZEMLJIŠTA - Novi paket poreskih propisa ponovo uvodi porez na poljoprivredno zemljište koji takoreći bio zaboravljen.

Nekada se porez za poljoprivredno zemljište utvrđivao na osnovu katastarskog dohorka koji je od davnina bio na zanemarljivo niskom nivou pa su poštanski troškovi dostave poreskih rešenja bili višestruklp veći od od potencijalno ubranog poreza.

Od prvog januara utvrđuje se cena poljoprivrednog zemljišta od 109 dinara po kvadratnom metru, a poreska stopa za vlasnike koji ne vode poslovne knjige poreska stopa je 0,3%.
Vlasnici koji imaju poslovno knjigovodsrtvo i određuju cenu po drugim metodama primenjivaće stopu od 0,4%.
NOVA OLAKŠICA - Gradsko veće je na sednici održanoj u petak (6. decembar) donelo odluku da za poljoprivredno zemljište IV, V, VI,VII i VIII klase daje popust od 50 % na tržišnu cenu kvadratnog metra pa će se kao osnovica ua oporezivanje uzimati cena od 54,5 dinara po metru kvadratnom. Možda ovo pomogne da se neki lakše snađu:osmeh:
 
Štom se tiče vođenja knjiga mislim da je dosad sve rečeno ko će morati da ih vodi. Novina je kao što je naveo kolega Zis u predhodnom postu je ta da ćemo plaćati porez po hektaru u zavisnosti od klase, lokacije i neće biti ista osnovica koja će se razlikovati od opštine do opštine.
 
OPOREZIVANJE ZEMLJIŠTA - Novi paket poreskih propisa ponovo uvodi porez na poljoprivredno zemljište koji takoreći bio zaboravljen.

Nekada se porez za poljoprivredno zemljište utvrđivao na osnovu katastarskog dohorka koji je od davnina bio na zanemarljivo niskom nivou pa su poštanski troškovi dostave poreskih rešenja bili višestruklp veći od od potencijalno ubranog poreza.

Od prvog januara utvrđuje se cena poljoprivrednog zemljišta od 109 dinara po kvadratnom metru, a poreska stopa za vlasnike koji ne vode poslovne knjige poreska stopa je 0,3%.
Vlasnici koji imaju poslovno knjigovodsrtvo i određuju cenu po drugim metodama primenjivaće stopu od 0,4%.
NOVA OLAKŠICA - Gradsko veće je na sednici održanoj u petak (6. decembar) donelo odluku da za poljoprivredno zemljište IV, V, VI,VII i VIII klase daje popust od 50 % na tržišnu cenu kvadratnog metra pa će se kao osnovica ua oporezivanje uzimati cena od 54,5 dinara po metru kvadratnom. Možda ovo pomogne da se neki lakše snađu:osmeh:

Ne brkaj porez na dohodak i porez na imovinu ! ( svasta ovde procitah ) ....
 
@ drobi

Gde si saznao informaciju da će se plaćati 5 000 dinara po hektaru ? Ako si pročitao gde si pročitao, a ako ti je neko rekao, reci imenom i prezimenom od koga si čuo.

Iz tvoje gornje poruke je jasno da ti znaš da će biti određeno da se plaća 5000 dinara po hektaru, pa me zanima gde si saznao tu informaciju.

To sam samo lupio jednu cifru vezano za pausal.Ne znam nista, i ja zivim u mraku kao ostali.
 
Nazad
Vrh