No-Till , direktna setva bez obrade

Da je izavaljano kembridžom, mnogo ujednacenije bi niklo, I brže.
Inače, kako si zadovoljan sejalicom na kraju, jel ima nekih mana? Osim što ne voli kad je masa vlažna.
Ovako gledajuci sejalicu, po mom mišljenju, mana je sto su organi fiksni, tako da ukoliko se seje direktno, a normalno tada njiva nije idealno ravna, zbog tragova od kombajna i traktora, tako ni dubina setve nije svugde ista.
Da li se možda mogu podešavati organi, da oni što idu u tragove iza traktora, idu dublje? Ukoliko se tanjira, pa zbog sabijanja prilikom setve pitam. Vidim da ima više rupa na nosaču radnog organa.
 
Poslednja izmena:
Da je izavaljano kembridžom, mnogo ujednacenije bi niklo, I brže.
Inače, kako si zadovoljan sejalicom na kraju, jel ima nekih mana? Osim što ne voli kad je masa vlažna.
Ovako gledajuci sejalicu, po mom mišljenju, mana je sto su organi fiksni, tako da ukoliko se seje direktno, a normalno tada njiva nije idealno ravna, zbog tragova od kombajna i traktora, tako ni dubina setve nije svugde ista.
Da li se možda mogu podešavati organi, da oni što idu u tragove iza traktora, idu dublje? Ukoliko se tanjira, pa zbog sabijanja prilikom setve pitam. Vidim da ima više rupa na nosaču radnog organa.

upload

Sa ovom sejacicom se seme sabija u zemlju te nema potrebe kembridžom peglati.
Što je tiče tragova iza traktora te sam radne organe spustio za jednu rupu niže.
Malo je ove godine bilo zbrzano,korona me zakačila u septembru pa sam kasnio sa poslovima a u najavi su stizale kiše pa me i to vitlalo tako da sam sve na brzaka radio bez proveravanja i eventualnog štelovanja.
Šta sad primećujem da se direktno mora sejati ranije jer je zemlja hladnija nego orano i tanjirano. Po pitanju dubine setve tu bi se dalo diskutovati......njive nisu idealno ravne, pa još i burlanja divljih svinja kod nas strava božija.. Uglavnom teorija je da razrivacki radni organ napravi sebi brazdicu i da sabije seme na dno i svojim prolaskom da se malo obruši zemlje u tu brazdicu.E sad u setvi repice gde je radni organ bio na 30 cm to je u velikom procentu bilo tako.E al u kukuruzištu i medju red 15 cm to baš i ne izgleda idealno_Opet ponavljam žurilo se da se što pre uradi i nisam se upuštao u štelovanje.
Najpribližnije radni organ je kao u postavljenom videu

 
Da je izavaljano kembridžom, mnogo ujednacenije bi niklo, I brže.
Inače, kako si zadovoljan sejalicom na kraju, jel ima nekih mana? Osim što ne voli kad je masa vlažna.
Ovako gledajuci sejalicu, po mom mišljenju, mana je sto su organi fiksni, tako da ukoliko se seje direktno, a normalno tada njiva nije idealno ravna, zbog tragova od kombajna i traktora, tako ni dubina setve nije svugde ista.
Da li se možda mogu podešavati organi, da oni što idu u tragove iza traktora, idu dublje? Ukoliko se tanjira, pa zbog sabijanja prilikom setve pitam. Vidim da ima više rupa na nosaču radnog organa.
Sejalica je vrh za sve diskosne obicne sejalice,po pitanju ulaganja semena, a sto se tice vlage ni jedna sejalica ne voli vlaznu masu guse i diskovi ili preskacu ali to onda nije setva isto ...
 
Direktna setva u kukuruzovinu i sirak. Odlicno nicanje, tesko da bi bez diskosne moglo da se poseje u debeo sloj trave.
6a5bebee5bb98e9b391e5e094ea97145.jpg
aa4315d6617ee5a991b8b21bfdc792e0.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Изгледа одлилно јеси само одозго бацио вештак или си га унео сејалицом у земљу, наравно ако си користио вештак ове године.
 
Moja ima dupli sanduk i ide u istu vrstu seme i vestak i na ove dve njive nisam koristio vestak jer nisu bile planirane za psenicu vec za soju ali preteklo seme.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Контактирај колегу Рабаџију, а мислим и да има пар страница у назад колико је он његову платио. Ако ме сећање добро служи близу 13000евра.
 
U ceni Moore Unidrill no till sejalica ,mozda bih mogao reci prethodnik Sulky EasyDrill sejalica.Bila jedna Moore u oglasima do nedavno ,oko 11 hiljada je trazio za nju,4m sirine.Da se neko ne naljuti od vlasnika Rad sejalica,ali ne mogu nikako dati prednost fiksnom setvenom aparatu preko ovih diskosnih na oprugama,hidraulicno ili kako god.
 
Nazad
Vrh