No-Till , direktna setva bez obrade

.........................................................
Inace No Till mislim da ce biti sve aktuelnij iz godine u godinu.

smatram da bi trebalo forsirati ovaj vid obrade zemljista u narednom periodu a sve u skladu sa promenom klime i sve suvlje klime,a ne zamajavanje nase vlade da cemo mi navodnjavati sve i svugde a niko ne prica o kalkulacijama navodnjavanja u ratarstvu.
 
Voleo bih da vidim No-Till na ritskoj zemlji :haha:

Neke no-till sijačice za kukuruz imaju pritisak po bateriji od 450kg, tako sam čuo na nekim snimcima koje sam gledao na YT (valjda na nekim traktorima imaju i potisak hidraulikom nadole kao kod Belarusa ili su same sijačice ekstremno teške). Sa takvim opterećenjem može da se sije zamalo i u beton.
 
Sumnjičav sam po tom pitanju, ti diskovi ispred i ako imaju taj potisak silno grumenje bi napravili....
 
Voleo bih da vidim No-Till na ritskoj zemlji :haha:

Tako su i pojedinci pricali za rotodrljacu pa dok nisu probali u ritu i sami se uvjerili da valja odmah se okrenula prica. U mom kraju ljudi od nedavno tek "vjeruju" sjetvospremacu. Svima je bila bolja laka drljaca nego sjetvospremac pa se sad okrecu sjetvospremacu svi jer su vidjeli da IPAK ima bolje.

Bilo je onih koji su se smijali gruberu (razrivacu), bilo je onih koji su se cudili kako se psenica sije samo u tanjuranu zemlju bez prethodnog oranja pa eto, moze i to vrlo kvalitetno. Ako gruber ili tanjuraca mogu u ritu pripremiti iz dva prolaza zemlju za psenicu, sto ne bi mogla i no-till sijacica posijati od jednom?
 
Meni se tako svi redom smijali kada sam kupio sjetvospremač, kao to će se polomiti, kao tanjirača je zakon i nema bolje...samo ovog proljeća u selo je stiglo 6 spremača od čega su 2 ozbiljne mašine od po 3.5m (na sklapanje naravno).

Evo par zanimljivih snimaka, ovdje se vidi kao diskovi sijeku masu (snimak je usporen)


Ovdje vidimo no-till na različitim podlogama

 
Maximus sejan 10.aprila 70kg/kj , prskan 14.aprila Clinic 6.6l/ha + Velton 0.5kg/ha
Picture2717.jpg


još koji dan pa će slika biti lepša

- - - - - - - - - -

Picture2718-1.jpg


- - - - - - - - - -

Danas završili setvu moje soje,još sutra 3.5kj uslužno,evo i par slika,kao šlag na tortu...

Picture2720-1.jpg

Picture2721-1.jpg

Picture2722-1.jpg
 
Poslednja izmena:
Kad budem trebao herbarijum da pravim (dok sin poraste) eto nas kod vas :haha: i u 15 min ima da se sakupi sve poznato i nepoznato :haha:
 
Nazad
Vrh