No-Till , direktna setva bez obrade

Evo jos jedne sejalice za direknu setvu.


i2nbyq.jpg
2gy3zhd.jpg
s2dtdz.jpg
 
Čovjek iz Gasparda mi rekao da je u Sloveniji prodana 1 regina , Hr=0,BiH=0,Srb=0 inače cijena je negdje oko 23-28000e zavisno od opreme.
 
Ova gaspardova je polovna pa ko zna koliko kosta,ne smem ni da pitam,a kamoli nova,daleko smo mi od toga...
 
Ja mislim da nije , al ako je nekom bitno mogu tačno javiti u ponedeljak , lično sam tražio cijenu i to sa depozitorima za hemiju , 4 reda.
 
Ko radi 100 i vise hektara sirokoredne useve ova cena od 20000-30000 nije mnogo kad se uzme u obzir da nema obrade zemljista.Da imam toliko zemlje ja bih je kupio odmah.Posle ti treba samo kombajn i sejalica,da bi radio ozbiljan posao.Nije lose i udruziti nekoliko "pametnih"poljoprivrednika radi tih ciljeva.
 
Mašina mora da bude jednostavna i robusna i mora da ima 150 kg/diskovima tj. ulagačima ako je za no till. Evropske koncepcije? Nisam siguran možda dva modela u poslednjih 2-3 god ali pokušavaju da kopiraju sistem SAD-a i uspeva primer. kod MOnosema i Kuhn-a. Ali slabo se prodaje. Kupite baterije pa pravite ramove. Ne zaboravite ove sejalice nisu nošene nego vučene i to 2.4.6.8 redova. za 6 redova dosta je i rus 820. Vidim da će morati ponovo da se priča ili čekić u šake pa sklepaj a prethodno pitaj nekog ko zna da ti objasni. Pr. Nikola Škrbić. Branko stavi onu prezentaciju "Šta se sve ljudi ne dosete da poseju bez obrade" sa slikama iz 1950-ih i 60-ih.
Gariša.
 
Sve ovo što si prikazao je Ok but, all countries and states (USA), in movie, have cereals - small grains as major crop. They, may be, have corn for silage and in that case cross-slot system is OK. Try it to do with the same machine after corn for grain? Naravno nije moguće. Mašina kao da ima malu prohodnost a neophodno je da ostane što veći broj žetvenih ostataka na površini parcele. Ti pustio film na engleskom a ja ti iz štosa napisao deo teksta na engleskom. Pronađi kukuruz na filmu kao predusev. To je zadatak.
Pozdrav Gariša.
 
Da ali te iste ovce mogu da počiste prosuti kukuruz , a to je jedino rješenje protiv samoniklog kukuruza u monokulturi i redukovanoj obradi.
 
E vala nije abš sve tako crno sa ovcama. Meni je kroz pšenicu prošlo stado ovaca, malo jesu popasli pšenice, ali su sabili zemlju pa ovi mrazevi što su bili zadnji dana sigurno nisu naštetili pšenici, tj korenu pšenice.
 
Nazad
Vrh