No-Till , direktna setva bez obrade

pa tooo kosuticu kako volim kad mislis glavom :D platis da ti neko razbije pluzni djon i onda prasis NO till :ppozdrav:
 
Nemam ni podrivanje da platim nekom jer nema ni podrivaca kod mene u okolini,sejacice ni po gotovo,o kombajnu sa onim fenom iza secke ne bih ni da spominjem...
 
Jedan primer:
1.Posejes soju na parcelu gde je bio kukuruz,
2.poprskas totalnim herbicidom
3.poprskas soju odredjenim herbicidom jednom ili u split aplikaciji
4.ne radis nista do zetve- Da li ta silna masa zetvenih ostataka od kukuruza smeta vrsidbi soje?
 
Ja sam skontao dok smo pricali sa Ondrejem da razrivanje ide svake godine,ispravite me ako gresim
 
Rabadzija je napisao(la):
ako sve to treba da se uradi i ceka 2 godine kako su onda kod Ondreja odmmah sejali :sta: :sta:
Dosli,izmerili penetrometrom i odmah sjali :sta: :sta: tamo nisu radili pripremu 2 godine :sta:
To je parcela 50h, pod zakupom u koju je tek usao, mozda je prethodni zakupac radio podrivanje?
Da li su radili obradu u trake ili direktnu setvu?
Verovatno je to peskovita zemlja laka za obradu, setite se pocetka predavanja i one tri boje na penetrometru.
Imao sam cast da prisustvujem strip-til ogledu 2008 na Institutu Tamis i tad su vrednosti koje je pokazao penetrometar bile veoma razlicite u vrsti i izmedju vrsta. Kad je skinut usev (kukuruz) prinos je bio nesto slabiji nego kod klasicne obrade ali je krajnji finansijski efekat isao na strnu strip-tila.
 
Tokom ove godine definitivno kupujem podrivac. Planiram sojista da podrivam i da tako ostavim za prolecnu setvu. Kukuruzista cu morati za sada da orem jer neznam sta da radim sa zetvenim ostacima ( barem dok ne kupim TESKU tanjiracu 100-120 kg / disku )

ovako nekako izgleda sojiste uradjeno sa podrivacem:​

slike sam uzeo sa drugog foruma

dsc00036na6.jpg


dsc00040la1.jpg


Zetvenih ostataka na povrsini ima ali nema toliko da bi predstavljali problem za moju klasicnu sejalicu sa diskosnim ulagacima. Sejao sam sa njom i u mnogo " prljaviju zemlju "

Godinama eksperimentisem sa setvom bez oranja ( naravno na primitivnom nivou ) ali su mi gospoda na predavanju "OTVORILI OCI" kako to treba raditi i veliko im H V A L A za izuzetno dobro predavanje.

Naravno da se ne moze odjednom preci na no till obradu iz prostog razloga sto 99.9 % zemljoradnika nema prikljucne masine za takvu vrstu obrade kao ni novaca da ih kupi sve odjednom ali se moramo truditi da smanjivo troskove koliko god je to moguce pa mozda i stignemo jednog dana do direktne setve​

 
Pa citam ja vas . Pa ako ova godina donese malo vise prihoda ja palniram uzeti podrivac sto pravi agro merkur iz ade ili neki slican ,nije preskup ali nije i bog zna sta moze da podriva do 40 cm dubine pa cu videti na delu kako to izgleda
 
techa je napisao(la):
Rabadzija je napisao(la):
ako sve to treba da se uradi i ceka 2 godine kako su onda kod Ondreja odmmah sejali :sta: :sta:
Dosli,izmerili penetrometrom i odmah sjali :sta: :sta: tamo nisu radili pripremu 2 godine :sta:
To je parcela 50h, pod zakupom u koju je tek usao, mozda je prethodni zakupac radio podrivanje?
Da li su radili obradu u trake ili direktnu setvu?
Verovatno je to peskovita zemlja laka za obradu, setite se pocetka predavanja i one tri boje na penetrometru.
Imao sam cast da prisustvujem strip-til ogledu 2008 na Institutu Tamis i tad su vrednosti koje je pokazao penetrometar bile veoma razlicite u vrsti i izmedju vrsta. Kad je skinut usev (kukuruz) prinos je bio nesto slabiji nego kod klasicne obrade ali je krajnji finansijski efekat isao na strnu strip-tila.
znam ja zasto pitam , moje su sve zemlje manje ili vise peskovite
 
Ma ok je direktna setva za psenicu ali za kukuruz na parcelama od 2 do 3 kj i jos kada imas komsiju koju neore na vreme pa jos i lose radi zemlju ,moz se oprostis od krainjih vrsta ,a i od uzglavnice kad ti komsija od prekoputa izgazi,i tako pa jos ovi sto nevide da je posejano pa ajde da se okrenu u njivi i tako ima tu svega ,Mozda za par godina
 
Koji sistem setve biste meni preporučili ?
Parcela od 8,5 kj ,tip zemljšta ritska crnica ,humus oko 4%, kalijum preko 50,fosfor oko 20.Parcela je zadnji put orana 2004 i posejana je lucerka. U jesen 2009 je istanjirana i posejana pšenica ,sve je bilo u redu do VII meseca 2010 kad je usled obilnih padavina došlo do ležanja vode.Posle više pokušaja i propadanja usev je skinut i tek u oktobru mesecu sam uspeo nekako da prodjem tanjiračom i koliko -toliko poravnam parcelu.Posle toga je palo još kiša i do danas nisam uspeo ni da pridjem parceli.Kada se otope ovi snegovi planiram da ispustim vodu iz parcele (nadam se da ću uspeti ) i šta dalje ?
Jedino znam da oranje ne dolazi u obzir.
Kako đubriti ,da li su hraniva isprana ili ih je podzemna voda digla na površinu?
 
U slicaju mogucnosti tu bi bilo dobro proci nekim razrivacem,spremiti i posejati suncokret.Ako nemate tu mogucnost i stara dobra tanjiraca ce u dva prohoda obaviti posao kako treba stim da se odmah za njom spremi da se ne bi bezpotrebno isusivala zemlja.I meni ce za prolece ostati nekih 15-ak kj sojista na kom stoji voda pa cemo experimentisati.U svakom slucaju trebalo bi izbeci oranje u prolece stim da je kod mene drugaciji tip zemljista od vaseg.Inace planiram ponovo soju na toj parceli.Ja sam tu vec razbacio 100kg/kj NP11/47 .
 
Za sve Vas: Ondrejeva parcela nije pre toga nikada bila podrivana, išlo se samo na tu godinu zakupa i naš pregled parcele sam već objasnio. Ondrej radi svake godine jedan po jedan deo svojih parcela sa podrivačem ali se pošto ne ore više ne vraća na podrivanje. On za sada radi obradu po celoj površini, malč obradu, i to do 20-25 cm bez prevrtanja plastice. Mineralna hraniva se unose pre obrade ali mogu i sa setvom zavisi od analize i planiranog prinosa useva koji dolazi. Ja, kao i Skrbić, smo pokazivali kombinacije na sejalici tešni azot sa granulisanim P i K. Deluje komplikovano ali nije nedostižno, polako. Snimak setve koji Vam nisam pustio je kukuruz na kukuruzu bez obrade u veliku masu, sejalica 7 redova od kojih seju 4. Tri podignuta i imaš razmak za kukuruz, kada spustiš i ta tri onda seje soju. A traktor je 60 kw. Na parceli koju sam 5 godina sejao bez obrade, kada sam je otvorio do 70 cm dubine imao sam 10 cm mešanog zemljišta i zetvenih ostataka koji su se potuno ili delimišno razložili. Kako? Pa to je rad svih živih u zemlji + hemiski procesi. Prelaz na konzervacijske sisteme obrade zahteva postupnost i osnovno je da se odaberu parcele na osnovu tipa zemljišta i njegovih karakteristika. Negde neće moći a negde ide obrada u trake ili mulč obrada ili bez obrade. Kod obrade u trake deo između redova je tvrd u prvih 5-7 cm posle je puter. Taj sloj je noseći sloj i to je važno da se obezbedi i formira.
Moraćemo da se vidimo posle setve kukuruza kod nas na Oglednom polju Instituta, predložiću Škrbiću i direktoru da se organizuje okupljanje.
Gariša. :cao:
 
Gariša :ppozdrav:
Danas na nekom predavanju u Zrenjaninskom institutu bilo je reči o posledici hemije na pšenicu.Predusev je bio suncokret prskan Trefgalom i zbog manje količine padavina ostao je otrov takoreći na površinu.Pošto je priprema rađena tanjiračom pojavile su se posledice na pšenici sledeće godine.Tamo gde je rađeno sa plugom i zemlja se izmešala i otrov je smešten na veću dubinu tih posledica nije bilo,pa me interesuje kako se boriti protiv negativnih uticaja hemije na useve ako znamo da ovu obradu zemljišta što vi perforirate dosta je oslonjena na hemiju i upotreba hemije u istom u sušnim godinama. :ppozdrav:
 
garisa je napisao(la):
..... Snimak setve koji Vam nisam pustio je kukuruz na kukuruzu bez obrade u veliku masu, sejalica 7 redova od kojih seju 4. ......
interesuje me, u takvom sistemu i monokulturi nema ili niste imali problema sa samoniklim kukuruzom. :sta:
U berbi sigurno ima okrunjenog na njivi taj je pokriven zasticen liscem i ima sanse da nikne u prolece,zar ne?ovo se meni desilo na njivi koju sam u prolece krunio a posle opet sadio kukuruz al jos mozes intervenisati da ispluzis pa poseces ali to nije moguce u NO-till-u
 
Nazad
Vrh