No-Till , direktna setva bez obrade

Ako se dobro sećam Onderej Heđi je rekao da podrivačima idu samo jednom da bi razbili plužni đon a nakon toga nema više potrebe da se radi takva operacija jer - nema više oranja.
 
:D

Mozda bi trebali tazmisljati na nacin " sta da NE uradim i gazim sa sto manjom masinom " nego sta da uradim ... Djon ce se sam razgraditi tokom godina ako se ne pravi auto strada sa preteskim masinama .
 
Mozda bi trebali tazmisljati na nacin " sta da NE uradim i gazim sa sto manjom masinom " nego sta da uradim ... Djon ce se sam razgraditi tokom godina ako se ne pravi auto strada sa preteskim masinama .



pluzni djon ne moze da se stvori,ako nema oranja :cao:
 
No_till_farming_SemisDirect_USDA.jpg

mislim da je ovde otprilike na povrsini ostalo oko 15-20 % zetvenih ostataka sto ne spada pod No Till...ovde su se ja mislim koristile tanjirace ili razrivaci.

Post je spojen: [time]субота, 22. јануар 2011. 21:52:44 CST[/time]
_________________________________________________
NRCSVA02001.jpg


ovde se radi o tzv. Cower crop...ili pokrovnom usevu koji stiti zemljiste od erozije vode i vetra i veze u svom korenu hranjive materije da se ne isperu. To je ono o cemu je pricao Branko nedavno na forumu ,a o ovome je bilo reci i na predavanju u Karlovcima .
Post je spojen: [time]недеља, 23. јануар 2011. 04:54:17 CST[/time]
_________________________________________________
Steps in no-tillage adoption

All too often we see that some farmers after hearing about no-tillage buy a no-tillage machine. This has led, in many cases, to failure in the application of the technology. Only after acquiring good knowledge about all the components of the system should a farmer buy a no-till planter.

Several critical factors should be considered before starting no-tillage. Therefore, we recommend the following steps to farmers:

Improve your knowledge about all aspects of the system, especially weed control
Analyze your soil and if necessary incorporate lime and correct nutrient deficiencies
Avoid soils with bad drainage
Level the soil surface if necessary
Eliminate soil compaction using chisel plows or subsoilers
Produce the highest possible amount of mulch cover
Buy a no-till machine
Start on only 10% of your farm to gain experience
Use crop rotations and green manure cover crops to get the full benefits of the system
Be prepared to learn constantly and stay up to date with new developments

Evo ko zna engleski nesto o pocecima . koristite Google translator
Post je spojen: [time]недеља, 23. јануар 2011. 11:57:01 CST[/time]
_________________________________________________
NRCSAR83007.jpg

Young soybean plants thrive in the residue of a wheat crop. This form of no till farming provides good protection for the soil from erosion and helps retain moisture for the new crop. NRCS photo by Tim McCabe.

Kaze prevod : Mlada soja u zetvenim ostacima psenice. Ova forma No Till gazdovanja obezbedjuje dobru zastitu zemljista od erozije i pomaze u zadrzavanju vlage za novi usev.
Post je spojen: [time]недеља, 23. јануар 2011. 12:08:35 CST[/time]
_________________________________________________
Koliko sam ja shvatio iz ovih predavanja i iz svega sto sam procitao potrebno je sledece :
kupiti no till sejacicu
kupiti podrivac (ili napraviti) ...podrivati zemlju 2 godina
kupiti razrivac (ili napraviti ) ..razrivati zemlju 2-3 godine
u medjuvremenu poravnati parcelu
poceti sa prvim pravim No till sejanjem
uslov je imati kombajn koji ima dobre sitnilice biljnih ostataka
nakon skidanja useva odmah usejati cower crop (pokrovni usev) pokrovni usev moze biti razlicit, raz,tritikale ....
pred setvu pokrovni usev oprskati sa totalom
sejati NO till sistemom
i tako u krug.


ispravite me ako gresim ili mi ukazite na gresku
prakticno da predjemo na pravi NO till treba nam minimum 2 godine.
 
@Dragane

Odlično, evo ti ocena 10 iz predmeta Mogućnosti primene no-till u republici Srbiji.
 
ako sve to treba da se uradi i ceka 2 godine kako su onda kod Ondreja odmmah sejali :sta: :sta:
Dosli,izmerili penetrometrom i odmah sjali :sta: :sta: tamo nisu radili pripremu 2 godine :sta:
 
Dragan18 je napisao(la):
Koliko sam ja shvatio iz ovih predavanja i iz svega sto sam procitao potrebno je sledece :
kupiti no till sejacicu
kupiti podrivac (ili napraviti) ...podrivati zemlju 2 godina
kupiti razrivac (ili napraviti ) ..razrivati zemlju 2-3 godine
u medjuvremenu poravnati parcelu
poceti sa prvim pravim No till sejanjem
uslov je imati kombajn koji ima dobre sitnilice biljnih ostataka
nakon skidanja useva odmah usejati cower crop (pokrovni usev) pokrovni usev moze biti razlicit, raz,tritikale ....
pred setvu pokrovni usev oprskati sa totalom
sejati NO till sistemom
i tako u krug.


ispravite me ako gresim ili mi ukazite na gresku
prakticno da predjemo na pravi NO till treba nam minimum 2 godine.

Podrivač radi samo jednu sezonu.
Razrivač uopšte nije potreban nakon toga.
 
u klasicnom NO till-u nije potreban ....ali je potreban u Mulch till -u ...moja greska .

E vidis tako volim kad me neko ispravi..
 
Tačno, ako se radi pravi no-till.
A šta je sa pričom da treba zaoravati žetvene ostatke kojima djubrimo njivu? Ovde toga nema?
 
Suština je u tome da žetveni ostaci na površini smanjuju isparavanje, jer zemlja ispod toga nikako ne može biti suva.
Gariša reče da se sa žetvenim ostacima na površini zemlja sporije zagreva i ostaje velika vlažnost, te se tako stvaraju nepovoljni uslovi za nicanje divljeg sirka.
 
Ako si pratio prezentaciju skontao si kad je bila slika procenta humusa u povrsinskom delu kod konvencionalne obrade i kod konzervativne
ovako je otprilike bilo
klasicna obrada konzervativna
o-10 cm 3 % humusa 8% humusa
10-30cm 3 % 4% humusa
30-40 2 % 2%
40-50 1 % 1%

Cela ideja No till se sastoji u tome da zetveni ostaci ostanu na povrsini....da bi zastitili zemljiste
 
Povećava se procenat humusa, to sam čuo, mada i za to treba više godina.
U klasičnoj proizvodnji kažu da se zaoravanjem biljnih ostataka dobija 1% (od te zaorane mase) azota + ostali elementi. Kod no-till toga nema?
 
I dalje ce biti najbolje platiti podrivac da se razbije pluzni djon i kasnije kombinovana malo gruberom ko ima traktor od bar 80ks da moze da vuce ili malo teze tanjirace to ce nam biti najrentabilnije.
 
Nazad
Vrh